Омбудсманга Қорақалпоғистондаги тергов ҳибсхонасидан мурожаат келиб тушди
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакилига (Омбудсманга) Қорақалпоғистон Республикасидаги 2-сон тергов ҳибсхонасида сақланаётган айбланувчи А.А.нинг соғлиғи ёмонлашгани бўйича мурожаати келиб тушди. Мазкур мурожаат бўйича ҳолатни жойига чиқиб ўрганиш учун у Омбудсманнинг Қорақалпоғистондаги минтақавий вакилига юборилди.
Минтақавий вакил Жеңисбай Шлымбетов Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги ҳузуридаги Жазони ижро этиш департаменти 6-минтақавий мувофиқлаштириш маркази 2-сон тергов ҳибсхонасига бориб, мурожаатчи билан учрашди.
Аниқланишича, мурожаатчи А.А. Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 168-моддаси 3-қисми билан айбланиб, эҳтиёт чораси сифатида қамоққа олиниб, 2-сон Тергов ҳибсхонасида 2022 йил 28 январдан буён сақланмоқда.
Юрак касаллиги бўйича узоқ йиллардан буён даволаниб келган маҳбуснинг сўзларига кўра, қамоққа олинганидан кейин соғлиги ёмонлашган ва 2022 йилнинг 2 февраль куни 2-сон Тергов ҳибсхонаси томонидан Республика шошилинч тиббий ёрдам илмий маркази Қорақалпоғистон филиалида кардиолог ва невропатолог шифокорлари кўригидан ўтказилган. Кўрик натижаси бўйича тегишли шифокорлар томонидан ЭхоКС, ФЭМ, бош мия МРТ-текшируви ва ЭЭГ текширувидан ўтказилиши тавсия этилган.
Суҳбатда маҳбус бугунги кунда ҳибсхонанинг тиббий бўлимида даволанаётганини маълум қилиб, зарур ихтисослаштирилган тиббий текширувдан ўтиш учун унинг оилавий шароити йўқлигини билдирди ва минтақавий вакилдан малакали тиббий ёрдам учун ихтисослаштирилган тиббиёт муассасасида даволанишда амалий ёрдам сўради.
Шунингдек, суҳбат давомида 4 нафар фарзанди борлигини ва 1 нафар ўғил фарзанди кўз касаллигига чалинганлигини айтиб, фарзандини даволатишда амалий ёрдам сўради. Суҳбатда мурожаат муаллифи ушбу тергов ҳибсхонасидаги шарт-шароитлардан ва у ердаги ходимларнинг ҳаракатларидан норозилиги йўқлигини билдирди.
Минтақавий вакил кўмагида мурожаатчи А.А. ихтисослаштирилган тиббий текширувдан ўтказиш учун Республика шошилинч тиббий ёрдам илмий маркази Қорақалпоғистон филиалига олиб борилди ва ташхис қўйилди.
Айбланувчи бугунги кунда 2-сон Тергов ҳибсхонасининг даволаш-профилактика ёрдамини кўрсатиш бўлимида даволанмоқда.
Шунингдек, унинг 6 ёшли фарзанди кўз касаллиги бўйича Республика ихтисослаштирилган кўз микрохирургия илмий-амалий тиббиёт маркази Қорақалпоғистон бўлимида шифокорлар томонидан тиббий кўрикдан ўтказилди.
Кўрик натижасида шифокорлар томонидан беморни операция қилиш кераклиги хулосаси берилди. Ҳозирда беморнинг оилавий шароити инобатга олиниб, уни мазкур муассасада бепул операция қилиш режалаштирилмоқда.

Омбудсману поступило обращение из следственного изолятора в Каракалпакстане
Уполномоченному Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (Омбудсману) поступило обращение обвиняемой А.А., содержащейся в следственном изоляторе № 2 в Республике Каракалпакстан, по поводу ухудшения её здоровья. Данное обращение с целью  детального изучения ситуации было направлено региональному представителю Омбудсмана в Каракалпакстане. Региональный представитель Женисбай Шлымбетов посетил следственный изолятор № 2 6-го регионального координационного центра Департамента исполнения наказаний при Министерстве внутренних дел Республики Узбекистан и встретился с заявительницей. Установлено, что заявительница А.А. обвиняется по части 3 статьи 168 Уголовного кодекса Республики Узбекистан и находится под стражей в качестве меры пресечения в Следственном изоляторе № 2 с 28 января 2022 года.
По словам заключенной, которая много лет лечилась от болезни сердца, её здоровье заметно ухудшилось после ареста и 2 февраля 2022 года она была осмотрена кардиологами и неврологами в Каракалпакском филиале Республиканского научного центра скорой помощи. По результатам обследования пациентке было рекомендовано проведение ЭхоКС, ФЭМ, МРТ головного мозга и ЭЭГ у профильных врачей.
В беседе заключенная сообщил, что в настоящее время находится на лечении в медицинском отделении изолятора, отметила, что у нее нет семейных условий для проведения необходимого специализированного медицинского обследования, и попросила регионального представителя оказать практическую помощь в лечении в специализированном медицинском учреждении для квалифицированной медицинской помощи.
В ходе беседы она также сообщила, что у неё 4 детей, а у 1 сына имеется глазная болезнь, и попросила практическую помощь в лечении ребенка. В беседе автор обращения выразила недовольство условиями этого следственного изолятора и действиями сотрудников.
При поддержке регионального представителя заявительница А.А. была доставлена в Каракалпакский филиал Республиканского научного центра экстренной медицины для специализированного медицинского обследования и диагностики. В настоящее время обвиняемая проходит лечение в отделении лечебно-профилактической помощи Следственного изолятора № 2.
Её 6-летнего сына также осмотрели врачи Каракалпакского филиала Республиканского специализированного научно-практического медицинского центра офтальмологической микрохирургии.
В результате осмотра врачами выдано заключение о необходимости проведения операции пациента. В настоящее время с учетом семейных условий пациента планируется бесплатная операция в данном учреждении.