Омбудсманга Қорақалпоғистондаги тергов ҳибсхонасидан мурожаат келиб тушди
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакилига (Омбудсманга) Қорақалпоғистон Республикасидаги 2-сон тергов ҳибсхонасида сақланаётган айбланувчи А.А.нинг соғлиғи ёмонлашгани бўйича мурожаати келиб тушди. Мазкур мурожаат бўйича ҳолатни жойига чиқиб ўрганиш учун у Омбудсманнинг Қорақалпоғистондаги минтақавий вакилига юборилди.
Минтақавий вакил Жеңисбай Шлымбетов Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги ҳузуридаги Жазони ижро этиш департаменти 6-минтақавий мувофиқлаштириш маркази 2-сон тергов ҳибсхонасига бориб, мурожаатчи билан учрашди.
Аниқланишича, мурожаатчи А.А. Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 168-моддаси 3-қисми билан айбланиб, эҳтиёт чораси сифатида қамоққа олиниб, 2-сон Тергов ҳибсхонасида 2022 йил 28 январдан буён сақланмоқда.
Юрак касаллиги бўйича узоқ йиллардан буён даволаниб келган маҳбуснинг сўзларига кўра, қамоққа олинганидан кейин соғлиги ёмонлашган ва 2022 йилнинг 2 февраль куни 2-сон Тергов ҳибсхонаси томонидан Республика шошилинч тиббий ёрдам илмий маркази Қорақалпоғистон филиалида кардиолог ва невропатолог шифокорлари кўригидан ўтказилган. Кўрик натижаси бўйича тегишли шифокорлар томонидан ЭхоКС, ФЭМ, бош мия МРТ-текшируви ва ЭЭГ текширувидан ўтказилиши тавсия этилган.
Суҳбатда маҳбус бугунги кунда ҳибсхонанинг тиббий бўлимида даволанаётганини маълум қилиб, зарур ихтисослаштирилган тиббий текширувдан ўтиш учун унинг оилавий шароити йўқлигини билдирди ва минтақавий вакилдан малакали тиббий ёрдам учун ихтисослаштирилган тиббиёт муассасасида даволанишда амалий ёрдам сўради.
Шунингдек, суҳбат давомида 4 нафар фарзанди борлигини ва 1 нафар ўғил фарзанди кўз касаллигига чалинганлигини айтиб, фарзандини даволатишда амалий ёрдам сўради. Суҳбатда мурожаат муаллифи ушбу тергов ҳибсхонасидаги шарт-шароитлардан ва у ердаги ходимларнинг ҳаракатларидан норозилиги йўқлигини билдирди.
Минтақавий вакил кўмагида мурожаатчи А.А. ихтисослаштирилган тиббий текширувдан ўтказиш учун Республика шошилинч тиббий ёрдам илмий маркази Қорақалпоғистон филиалига олиб борилди ва ташхис қўйилди.
Айбланувчи бугунги кунда 2-сон Тергов ҳибсхонасининг даволаш-профилактика ёрдамини кўрсатиш бўлимида даволанмоқда.
Шунингдек, унинг 6 ёшли фарзанди кўз касаллиги бўйича Республика ихтисослаштирилган кўз микрохирургия илмий-амалий тиббиёт маркази Қорақалпоғистон бўлимида шифокорлар томонидан тиббий кўрикдан ўтказилди.
Кўрик натижасида шифокорлар томонидан беморни операция қилиш кераклиги хулосаси берилди. Ҳозирда беморнинг оилавий шароити инобатга олиниб, уни мазкур муассасада бепул операция қилиш режалаштирилмоқда.

According to the prisoner, who had been treated for heart disease for many years, her health deteriorated noticeably after her arrest, and on February 2, 2022, she was examined by cardiologists and neurologists at the Karakalpak branch of the Republican Scientific Center for Emergency Care. Based on the results of the examination, the patient was recommended to undergo ExoCS, Fibroelastometry, MRI of the brain and EEG by specialized doctors.
During the conversation, the prisoner said that she was currently being treated in the medical department of the detention center, noted that she did not have family conditions for conducting the necessary specialized medical examination, and asked the regional representative to provide practical assistance in treatment in a specialized medical institution for qualified medical care.
During the conversation, she also said that she had 4 children, and 1 son had an eye disease, and asked for practical help in treating the child. In a conversation, the author of the appeal expressed dissatisfaction with the conditions of this pre-trial detention center and the actions of the employees.
With the support of the regional representative, the applicant A.A. was taken to the Karakalpak branch of the Republican Scientific Center for Emergency Medicine for a specialized medical examination and diagnosis. Currently, the accused is undergoing treatment in the department of medical and preventive care of Detention Facility No. 2.
Her 6-year-old son was also examined by doctors of the Karakalpak branch of the Republican Specialized Scientific and Practical Medical Center for Ophthalmic Microsurgery.
As a result of examination by doctors, a conclusion was issued on the need for an operation on the patient. Currently, taking into account the family conditions of the patient, a free operation is planned in this institution.