Озодликдан маҳрум қилиш билан боғлиқ бўлмаган муқобил чораларни қўллаш масалалари муҳокамалар марказида
2022 йилнинг 25 март куни “City Palace Hotel Tashkent” меҳмонхонаси мажлислар залида Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман), Олий суд, “Халқаро қамоқхоналар ислоҳоти” халқаро ташкилотининг Марказий Осиёдаги ваколатхонаси, ЕХҲТнинг Ўзбекистон ва Тожикистондаги лойиҳалари координатори, БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари бошқармасининг Марказий Осиё бўйича минтақавий вакиллиги, БМТнинг Ўзбекистондаги гиёҳванд моддалари ва жиноятчиликка қарши кураш бошқармаси билан ҳамкорликда Қирғизистон, Тожикистон Ўзбекистон ва Қозоғистонда озодликдан маҳрум қилишнинг муқобил чораларини қўллаш бўйича мавжуд амалиётни ўрганишга бағишланган минтақавий конференция ўтказилди.
“Қирғизистон, Тожикистон ва Ўзбекистонда ҳуқуқ устуворлигини мустаҳкамлаш” лойиҳаси доирасида ўтказилаётган мазкур халқаро конференцияни ташкил этишдан мақсад ҳар бир мамлакатда озодликдан маҳрум қилишнинг муқобил чораларини қўллаш бўйича мавжуд амалиётни ўрганиш ва тажриба алмашишдан иборат.
Қайд этиш лозимки, “Қирғизистон, Тожикистон ва Ўзбекистонда ҳуқуқ устуворлигини мустаҳкамлаш” лойиҳаси 2021 йилдан эътиборан амалга оширилиб, унинг доирасида жиноий жазо тайинлашнинг услубий асосларини шакллантириш, муқобил жазо чоралари ва уларни қўллаш, жиноий суд ишларини юритишда озодликдан маҳрум қилиш билан боғлиқ бўлмаган жиноий жавобгарлик тайинлаш бўйича судьялар, ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар вакиллари ва Омбудсман ходимлари учун Республикамизнинг турли ҳудудларида минтақавий тадбирлар ўтказилди ва услубий тавсиялар яратиш бўйича ишлар ташкил этилди ва қонунчиликни такомиллаштириш бўйича таклифлар ишлаб чиқилди.
100 га яқин халқаро ва маҳаллий экспертлар қамраб олинган халқаро конференцияда Олий Мажлис Сенати аъзолари ва Қонунчилик палатаси депутатлари, Конституциявий суд, Олий суд, Бош прокуратура, Ички ишлар вазирлиги, Коррупцияга қарши курашиш агентлиги, Адлия вазирлиги вакиллари, фуқаролик жамияти институтлари, Жаҳон иқтисодиёти ва дипломатия университети, Тошкент давлат юридик университети вакиллари, Ёшлар Парламенти аъзолари, ОАВ вакиллари ҳамда халқаро ташкилотлардан БМТнинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси, БМТ Тараққиёт дастурининг Ўзбекистондаги вакили, БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари бошқармаси Марказий Осиё учун минтақавий бўлинмаси, БМТнинг гиёҳванд моддалар ва жиноятчиликка қарши курашиш бошқармаси ҳамда Қозоғистон, Қирғизистон, Тожикистон Туркманистон ва Қозоғистон давлатлари Омбудсманлари ҳамда инсон ҳуқуқларини таъминлаш соҳасида фаолият юритувчи давлат органлари вакиллари иштирок этишди.
“Қирғизистон, Тожикистон ва Ўзбекистонда ҳуқуқ устуворлигини мустаҳкамлаш” лойиҳаси якунларига бағишланган мазкур конференциянинг Марказий Осиё давлатлари орасида айнан Ўзбекистонда ташкил этилгани ҳам мамлакатимизда инсон ҳуқуқларини таъминлаш йўналишидаги ислоҳотларнинг амалий натижаси сифатида кўриш мумкин.
Тадбирда сўз олганлар мамлакатимизда сўнгги йилларда суд-ҳуқуқ тизимини ислоҳ қилиш, қолаверса, инсон ҳуқуқларини таъминлаш борасида олиб борилаётган ислоҳотлар натижасида озодликдан маҳрум қилиш билан боғлиқ бўлмаган жазоларни қўллаш, пробация бўлинмалари назорати остидаги шахсларнинг хулқ-атвори устидан таъсирчан назоратни амалга ошириш бўйича янги тизим яратилганлигини ва бу орқали пробация бўлинмалари назорати остидаги шахслар томонидан қайта жиноят содир этилиш ҳолатларининг камайишига эришилаётганлигини таъкидлаб ўтишди.
Маълумотларга кўра, мамлакатимизда 2021 йилда кўрилган жиноят ишларида жами маҳкумларининг 71 фоизига озодликдан маҳрум қилиш билан боғлиқ бўлмаган жазо турлари қўлланилган.
Халқаро конференцияда қайд этилишича, озодликдан маҳрум қилиш - энг кўп ишлатиладиган жазо турларидан бўлиб, уни қўллаш қатор салбий ҳолатларни, жумладан, маҳкум оиласининг моддий аҳволига, оилаларнинг парчаланишига, шунингдек, шахсларнинг жиноий хатти-ҳаракатларга оид кўникмаларга эга бўлишига, жиноятнинг такрорланишига олиб келиши мумкин.
Тадбир давомида Ўзбекистон, Қирғизистон, Тожикистон ва Қозоғистон давлатларининг ушбу соҳага алоқадор мутахассис-экспертларининг маърузалари эшитилди.
Таъкидланишича, озодликдан маҳрум қилиш билан боғлиқ бўлмаган жазо турлари бўйича чиқарилган суд ҳукм(ажрим)ларининг ижросини таъминлаш мақсадида маҳкумлар жиноятларнинг хусусияти, ижтимоий хавфлилик даражаси шунингдек, маҳкумларнинг шахси ва ҳулқ-атворига алоҳида эътибор қаратиш лозим. Шунингдек, назорат остидаги шахслар томонидан қайта жиноят содир қилинишининг олдини олиш учун ижтимоий мослаштириш ва касб-ҳунарга йўналтириш борасида ишлаш талаб этилади.
Халқаро конференция ўз ишини секцияларга бўлинган ҳолда олиб борди. Унда суд ишларини юритишда озодликдан маҳрум қилиш билан боғлиқ бўлмаган муқобил чораларни қўллаш бўйича халқаро тажриба, амалиёт ва қонунчилик, жазони ижро этиш муассасаларида маҳкумлар ҳуқуқларини таъминланишида Омбудсманнинг ўрни мавзулари муҳокама этилди.
Шу куни Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) Феруза Эшматованинг Қирғизистон Республикасида янги Омбудсман сифатида тайинланган Атыр Абдрахматова билан учрашуви бўлиб ўтди. Ўзаро мулоқот давомида аҳолининг ҳуқуқий саводхонлигини ошириш, мигрантларнинг фуқаролик, сиёсий, иқтисодий ва ижтимоий ҳуқуқларини таъминланишига кўмаклашиш каби ҳамкорлик йўналишлари белгилаб олинди.

В центре обсуждения находятся вопросы применения альтернативных мер, не связанных с лишением свободы
25 марта 2022 года в конференц-зале гостиницы «City Palace Hotel Tashkent» Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсман), Верховный суд, Представительство международной тюремной реформы в Центральной Азии  совместно с Координатором проектов ОБСЕ в Узбекистане и Таджикистане, Региональным отделением Управления Верховного комиссара по правам человека для Центральной Азии и Управлением ООН по наркотикам и преступности в Узбекистане провели региональную конференцию по применению альтернативных мер лишению свободы в уголовном судопроизводстве Кыргызстана, Казахстана, Таджикистана и Узбекистана.
Целью организации данной международной конференции, проводимой в рамках проекта «Укрепление верховенства права в Кыргызстане, Таджикистане и Узбекистане» является изучение существующей практики и обмен опытом применения альтернативных мер лишения свободы в каждой стране.
Следует отметить, что проект «Укрепление верховенства права в Кыргызстане, Таджикистане и Узбекистане» реализуется с 2021 года. формирование в его рамках методических основ назначения уголовного наказания, альтернативных мер наказания и их применения, судьи по назначению уголовной ответственности, не связанной с лишением свободы в уголовном судопроизводстве, для представителей правоохранительных органов и сотрудников Омбудсмана проведены региональные мероприятия в различных регионах республики, организована работа по созданию методических рекомендаций и выработаны предложения по совершенствованию законодательства.
В международной конференции, приняли участие около 100 международных и местных экспертов, а также члены Сената и Законодательной палаты, представители Конституционного суда, Верховного суда, Генеральной прокуратуры, МВД, Агентства по борьбе с коррупцией, Министерство юстиции, институты гражданского общества, Университета мировой экономики и дипломатии, Ташкентского государственного юридического университета, депутаты Молодежного парламента, СМИ и представители международных организаций от Представительства ООН в Узбекистане, Представитель ПРООН в Узбекистане, Региональное отделение УВКБ ООН в Центральной Азии, Управление ООН по наркотикам и преступности и Омбудсмены Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана , Туркменистана, а также представители государственных органов, работающих в сфере прав человека.
Тот факт, что данная конференция, посвященная результатам проекта «Укрепление законности в Кыргызстане, Таджикистане и Узбекистане», была организована именно в Узбекистане среди государств Центральной Азии, можно рассматривать как практический результат правозащитных реформ в нашей стране.
Выступившие на мероприятии отметили, что за последние годы в стране проведена реформа судебной системы, а также о внедрении наказаний, не связанных с лишением свободы, создании новой системы по осуществлению действенного контроля за поведением лиц, находящихся под контролем подразделений пробации, путем чего достигается снижение случаев повторного совершения преступлений этими лицами.
По данным, в 2021 году в нашей стране к наказаниям, не связанным с лишением свободы, по уголовным делам был приговорен 71% всех осужденных.
По данным международной конференции, лишение свободы является одним из наиболее распространенных видов наказания, применение которого может привести к ряду негативных последствий, в том числе к ухудшению материального положения семьи осужденного, распаду его семьи, а также к получению осужденными негативных навыков совершения преступлений и повторному и рецидивному совершению преступных деяний.
В ходе мероприятия были заслушаны доклады экспертов из Узбекистана, Кыргызстана, Таджикистана и Казахстана.
Отмечено, что для обеспечения исполнения приговоров (постановлений) судов о наказаниях, не связанных с лишением свободы, особое внимание следует уделять характеру преступлений, степени общественной опасности, а также личности и поведению осужденных. Наряду с этим, требуется работа по социальной адаптации и профориентации для предотвращения рецидивов со стороны поднадзорных.
Международная конференция была разделена на секции. На ней обсуждались международный опыт, практика и законодательство по применению альтернативных мер, не связанных с лишением свободы в судебных разбирательствах, а также роль омбудсмана в обеспечении прав заключенных в пенитенциарных учреждениях.
В этот же день Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсман) Феруза Эшматова встретилась с вновь назначенным Омбудсманом Кыргызской Республики Атыр Абдрахматовой. В ходе диалога были определены основные направления сотрудничества, такие как повышение правовой грамотности населения, продвижение гражданских, политических, экономических и социальных прав мигрантов.