Озодликдан маҳрум қилиш билан боғлиқ бўлмаган муқобил чораларни қўллаш масалалари муҳокамалар марказида
2022 йилнинг 25 март куни “City Palace Hotel Tashkent” меҳмонхонаси мажлислар залида Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман), Олий суд, “Халқаро қамоқхоналар ислоҳоти” халқаро ташкилотининг Марказий Осиёдаги ваколатхонаси, ЕХҲТнинг Ўзбекистон ва Тожикистондаги лойиҳалари координатори, БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари бошқармасининг Марказий Осиё бўйича минтақавий вакиллиги, БМТнинг Ўзбекистондаги гиёҳванд моддалари ва жиноятчиликка қарши кураш бошқармаси билан ҳамкорликда Қирғизистон, Тожикистон Ўзбекистон ва Қозоғистонда озодликдан маҳрум қилишнинг муқобил чораларини қўллаш бўйича мавжуд амалиётни ўрганишга бағишланган минтақавий конференция ўтказилди.
“Қирғизистон, Тожикистон ва Ўзбекистонда ҳуқуқ устуворлигини мустаҳкамлаш” лойиҳаси доирасида ўтказилаётган мазкур халқаро конференцияни ташкил этишдан мақсад ҳар бир мамлакатда озодликдан маҳрум қилишнинг муқобил чораларини қўллаш бўйича мавжуд амалиётни ўрганиш ва тажриба алмашишдан иборат.
Қайд этиш лозимки, “Қирғизистон, Тожикистон ва Ўзбекистонда ҳуқуқ устуворлигини мустаҳкамлаш” лойиҳаси 2021 йилдан эътиборан амалга оширилиб, унинг доирасида жиноий жазо тайинлашнинг услубий асосларини шакллантириш, муқобил жазо чоралари ва уларни қўллаш, жиноий суд ишларини юритишда озодликдан маҳрум қилиш билан боғлиқ бўлмаган жиноий жавобгарлик тайинлаш бўйича судьялар, ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар вакиллари ва Омбудсман ходимлари учун Республикамизнинг турли ҳудудларида минтақавий тадбирлар ўтказилди ва услубий тавсиялар яратиш бўйича ишлар ташкил этилди ва қонунчиликни такомиллаштириш бўйича таклифлар ишлаб чиқилди.
100 га яқин халқаро ва маҳаллий экспертлар қамраб олинган халқаро конференцияда Олий Мажлис Сенати аъзолари ва Қонунчилик палатаси депутатлари, Конституциявий суд, Олий суд, Бош прокуратура, Ички ишлар вазирлиги, Коррупцияга қарши курашиш агентлиги, Адлия вазирлиги вакиллари, фуқаролик жамияти институтлари, Жаҳон иқтисодиёти ва дипломатия университети, Тошкент давлат юридик университети вакиллари, Ёшлар Парламенти аъзолари, ОАВ вакиллари ҳамда халқаро ташкилотлардан БМТнинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси, БМТ Тараққиёт дастурининг Ўзбекистондаги вакили, БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари бошқармаси Марказий Осиё учун минтақавий бўлинмаси, БМТнинг гиёҳванд моддалар ва жиноятчиликка қарши курашиш бошқармаси ҳамда Қозоғистон, Қирғизистон, Тожикистон Туркманистон ва Қозоғистон давлатлари Омбудсманлари ҳамда инсон ҳуқуқларини таъминлаш соҳасида фаолият юритувчи давлат органлари вакиллари иштирок этишди.
“Қирғизистон, Тожикистон ва Ўзбекистонда ҳуқуқ устуворлигини мустаҳкамлаш” лойиҳаси якунларига бағишланган мазкур конференциянинг Марказий Осиё давлатлари орасида айнан Ўзбекистонда ташкил этилгани ҳам мамлакатимизда инсон ҳуқуқларини таъминлаш йўналишидаги ислоҳотларнинг амалий натижаси сифатида кўриш мумкин.
Тадбирда сўз олганлар мамлакатимизда сўнгги йилларда суд-ҳуқуқ тизимини ислоҳ қилиш, қолаверса, инсон ҳуқуқларини таъминлаш борасида олиб борилаётган ислоҳотлар натижасида озодликдан маҳрум қилиш билан боғлиқ бўлмаган жазоларни қўллаш, пробация бўлинмалари назорати остидаги шахсларнинг хулқ-атвори устидан таъсирчан назоратни амалга ошириш бўйича янги тизим яратилганлигини ва бу орқали пробация бўлинмалари назорати остидаги шахслар томонидан қайта жиноят содир этилиш ҳолатларининг камайишига эришилаётганлигини таъкидлаб ўтишди.
Маълумотларга кўра, мамлакатимизда 2021 йилда кўрилган жиноят ишларида жами маҳкумларининг 71 фоизига озодликдан маҳрум қилиш билан боғлиқ бўлмаган жазо турлари қўлланилган.
Халқаро конференцияда қайд этилишича, озодликдан маҳрум қилиш - энг кўп ишлатиладиган жазо турларидан бўлиб, уни қўллаш қатор салбий ҳолатларни, жумладан, маҳкум оиласининг моддий аҳволига, оилаларнинг парчаланишига, шунингдек, шахсларнинг жиноий хатти-ҳаракатларга оид кўникмаларга эга бўлишига, жиноятнинг такрорланишига олиб келиши мумкин.
Тадбир давомида Ўзбекистон, Қирғизистон, Тожикистон ва Қозоғистон давлатларининг ушбу соҳага алоқадор мутахассис-экспертларининг маърузалари эшитилди.
Таъкидланишича, озодликдан маҳрум қилиш билан боғлиқ бўлмаган жазо турлари бўйича чиқарилган суд ҳукм(ажрим)ларининг ижросини таъминлаш мақсадида маҳкумлар жиноятларнинг хусусияти, ижтимоий хавфлилик даражаси шунингдек, маҳкумларнинг шахси ва ҳулқ-атворига алоҳида эътибор қаратиш лозим. Шунингдек, назорат остидаги шахслар томонидан қайта жиноят содир қилинишининг олдини олиш учун ижтимоий мослаштириш ва касб-ҳунарга йўналтириш борасида ишлаш талаб этилади.
Халқаро конференция ўз ишини секцияларга бўлинган ҳолда олиб борди. Унда суд ишларини юритишда озодликдан маҳрум қилиш билан боғлиқ бўлмаган муқобил чораларни қўллаш бўйича халқаро тажриба, амалиёт ва қонунчилик, жазони ижро этиш муассасаларида маҳкумлар ҳуқуқларини таъминланишида Омбудсманнинг ўрни мавзулари муҳокама этилди.
Шу куни Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) Феруза Эшматованинг Қирғизистон Республикасида янги Омбудсман сифатида тайинланган Атыр Абдрахматова билан учрашуви бўлиб ўтди. Ўзаро мулоқот давомида аҳолининг ҳуқуқий саводхонлигини ошириш, мигрантларнинг фуқаролик, сиёсий, иқтисодий ва ижтимоий ҳуқуқларини таъминланишига кўмаклашиш каби ҳамкорлик йўналишлари белгилаб олинди.

The purpose of organizing this international conference within the framework of the project "Strengthening the Rule of Law in Kyrgyzstan, Tajikistan and Uzbekistan" is to study existing practices and exchange experience in the application of alternative measures of deprivation of liberty in these countries.
It should be noted that the project "Strengthening the rule of law in Kyrgyzstan, Tajikistan and Uzbekistan" has been implemented since 2021, and within its framework, the methodological framework for the imposition of criminal punishment was developed, examined the practice of imposing alternative penalties and their application, and carried out regional events on the topic “Imposing criminal liability not related to deprivation of liberty in criminal proceedings” by judges, representatives of law enforcement agencies and employees of the Ombudsman in various regions of the Republic, work was organized to create methodological recommendations and proposals were made to improve legislation.
The international conference was attended by about 100 international and local experts, and members of the Senate and the Legislative Chamber, representatives of the Constitutional Court, Supreme Court, Prosecutor General's Office, Ministry of Internal Affairs, Anti-Corruption Agency, Ministry of Justice, Civil Society Institutions, University of World Economy and Diplomacy, Tashkent State University of Law, deputies of the Youth Parliament, media and representatives of international organizations from the UN Mission in Uzbekistan, UNDP Representative in Uzbekistan, OHCHR Regional Office in Central Asia, United Nations Office on Drugs and Crime and Ombudsmen of Kazakhstan, Kyrgyzstan Tajikistan, Turkmenistan and representatives of State bodies working in the field of human rights.
The fact that this conference on the results of the project "Strengthening the rule of law in Kyrgyzstan, Tajikistan and Uzbekistan" was organized in Uzbekistan among the States of Central Asia can be considered as a practical result of human rights reforms in our country.
Speakers at the event noted that in recent years, the country has undergone a reform of the judicial system, as well as the introduction of non-custodial penalties, the creation of a new system to effectively monitor the behavior of persons under the control of probation units, by which a decrease in cases of repeated commission of crimes by these persons is achieved.
According to data, in 2021 in our country 71% of all convicts were sentenced to punishments not related to deprivation of liberty in criminal cases.
According to the international conference, deprivation of liberty is one of the most common forms of punishment, the application of which can lead to a number of negative consequences, including the deterioration of the material situation of the convict's family, the breakdown of his family, as well as the acquisition of the convict's negative skills in committing crimes and repeated commission of criminal acts.
During the event, presentations by experts from Uzbekistan, Kyrgyzstan, Tajikistan and Kazakhstan were heard.
It is noted that in order to ensure the enforcement of sentences (orders) of courts on non-custodial sentences, special attention should be paid to the nature of crimes, the degree of public danger, as well as the personality and behavior of convicts. At the same time, work is required on social adaptation and career guidance to prevent relapse by the supervised.
The international conference was divided into sections. It discussed international experience, practice and legislation on the application of alternative non-custodial measures in judicial proceedings, as well as the role of the Ombudsman in ensuring the rights of prisoners in penitentiary institutions.
On the same day, the the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) Feruza Eshmatova met with the newly appointed Ombudsman of the Kyrgyz Republic Atyr Abdrakhmatova. During the dialogue, the main areas of cooperation were identified, such as improving the legal literacy of the population, promoting the civil, political, economic and social rights of migrants.