Аниқланишича, мазкур марказ 1998 йилда ташкил этилган бўлиб, унга болалар боғчаси биноси ажратилиб мослаштирилиб берилган. 55 ўринга эга бўлган ушбу муассасада йилига 1800 нафаргача ногиронлиги бўлган шахслар даволаниб келмоқда.
Ушбу марказ нафақат Навоий балки Бухоро вилоятидаги имконияти чекланган шахсларга ҳам реабилитация хизматини кўрсатмоқда.
Ногиронлиги бўлган шахсларга қулай ва етарли шарт-шароитлар яратиш мақсадида 2022 йилги инвестиция дастурига асосан 100 ўринга мўлжалланган 4-қаватли замонавий ихтисослашган марказ қурилиши кўзда тутилган.
Мониторинг доирасида Навоий вилояти Ногиронлиги бўлган шахсларни реабилитация қилиш ва протезлаш маркази ходимлари иштирокида жамоавий учрашув бўлиб ўтди. Унда Ҳаракатлар стратегияси доирасида Ўзбекистон Республикасининг “Ногиронлиги бўлган шахсларни ҳуқуқлари тўғрисида”ги Қонуни қабул қилинганлиги ҳамда БМТнинг ногиронлар ҳуқуқлари тўғрисидаги Конвенцияси ратификация қилинганлиги, ногиронлиги бўлган шахсларни ҳуқуқларни таъминлаш соҳасидаги умумэътироф этилган халқаро норма ва стандартлар миллий қонунчилигимизга имплементация қилинганлиги тўғрисида тадбир иштирокчиларига тушунчалар берилди.
Шунингдек учрашувда Марказ ходимлари томонидан қатор масалалар кўтарилди. Жумладан, марказда хирургия ва озонотеропия билан даволаш бўлимлари ташкил этилган бўлишига қарамай, автоклав апаратларини ишлатиш ҳамда озонотерапия муолажаларини амалга ошириш учун мутахассислар олиш учун штат бирликлари ажратилмасдан келинаётгани маълум қилинди.

Изучена деятельность Центра реабилитации и протезирования инвалидов в Навоийской области
28 марта 2022 года Региональный представитель Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмана) в Навоийской области Шухрат Джураев посетил Областной центр реабилитации и протезирования инвалидов и ознакомился с условиями, созданными для инвалидов.
Выяснилось, что центр создан в 1998 году, под него было выделено и приспособлено здание детского сада. В учреждении на 55 коек ежегодно лечатся до 1800 человек с инвалидностью.
Этот центр оказывает реабилитационные услуги не только людям с ограниченными возможностями проживающие в Навоийской области, но и жителям Бухарской области.
В целях создания комфортных и адекватных условий для людей с ограниченными возможностями согласно инвестиционной программе                на 2022 год планируется строительство современного 4-х этажного специализированного центра на 100 коек.
В рамках мониторинга было проведено совещание с сотрудников Навоийского областного центра реабилитации и протезирования инвалидов. Участники были проинформированы о принятии в рамках Стратегии действий Закона Республики Узбекистан «О правах лиц с инвалидностью» и ратификации Конвенции ООН о правах инвалидов, и об имплементации в национальное законодательство общепризнанных международных норм и стандартов в области обеспечения прав лиц с инвалидностью.
На встрече также был поднят ряд вопросов. В частности, несмотря на то, что в центре есть отделения хирургии и лечения озонотерапией, сообщается об отсутствии штатных единиц по использованию автоклавов и специалистов по проведению озонотерапии.
Обращений от лиц с инвалидностью, находящихся на лечении в учреждении, к Региональному представителю Омбудсмана не поступало.