Аниқланишича, мазкур марказ 1998 йилда ташкил этилган бўлиб, унга болалар боғчаси биноси ажратилиб мослаштирилиб берилган. 55 ўринга эга бўлган ушбу муассасада йилига 1800 нафаргача ногиронлиги бўлган шахслар даволаниб келмоқда.
Ушбу марказ нафақат Навоий балки Бухоро вилоятидаги имконияти чекланган шахсларга ҳам реабилитация хизматини кўрсатмоқда.
Ногиронлиги бўлган шахсларга қулай ва етарли шарт-шароитлар яратиш мақсадида 2022 йилги инвестиция дастурига асосан 100 ўринга мўлжалланган 4-қаватли замонавий ихтисослашган марказ қурилиши кўзда тутилган.
Мониторинг доирасида Навоий вилояти Ногиронлиги бўлган шахсларни реабилитация қилиш ва протезлаш маркази ходимлари иштирокида жамоавий учрашув бўлиб ўтди. Унда Ҳаракатлар стратегияси доирасида Ўзбекистон Республикасининг “Ногиронлиги бўлган шахсларни ҳуқуқлари тўғрисида”ги Қонуни қабул қилинганлиги ҳамда БМТнинг ногиронлар ҳуқуқлари тўғрисидаги Конвенцияси ратификация қилинганлиги, ногиронлиги бўлган шахсларни ҳуқуқларни таъминлаш соҳасидаги умумэътироф этилган халқаро норма ва стандартлар миллий қонунчилигимизга имплементация қилинганлиги тўғрисида тадбир иштирокчиларига тушунчалар берилди.
Шунингдек учрашувда Марказ ходимлари томонидан қатор масалалар кўтарилди. Жумладан, марказда хирургия ва озонотеропия билан даволаш бўлимлари ташкил этилган бўлишига қарамай, автоклав апаратларини ишлатиш ҳамда озонотерапия муолажаларини амалга ошириш учун мутахассислар олиш учун штат бирликлари ажратилмасдан келинаётгани маълум қилинди.

The activities of the Center for Rehabilitation and Prosthetics of the Disabled in the Navoi region were studied
On March 28, 2022, the Regional Representative of the Authorized Person  of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) in the Navoi region, Shukhrat Juraev, visited the Regional Center for Rehabilitation and Prosthetics for the Disabled and got acquainted with the conditions created for the disabled.
It turned out that the center was created in 1998, a kindergarten building was allocated and adapted for it. Up to 1,800 people with disabilities are treated annually at the 55-bed facility.
This center provides rehabilitation services not only to people with disabilities living in the Navoi region, but also to residents of the Bukhara region.
In order to create comfortable and adequate conditions for people with disabilities, according to the investment program for 2022, it is planned to build a modern 4-storey specialized center with 100 beds.
As part of the monitoring, a meeting was held with the staff of the Navoi Regional Center for Rehabilitation and Prosthetics for the Disabled. The participants were informed about the adoption, within the framework of the Action Strategy, of the Law of the Republic of Uzbekistan “On the Rights of Persons with Disabilities” and the ratification of the UN Convention on the Rights of Persons with Disabilities, and the implementation of generally recognized international norms and standards in the field of ensuring the rights of persons with disabilities in national legislation.
A number of issues were also raised at the meeting. In particular, despite the fact that the center has departments for surgery and ozone therapy, it is reported that there are no staff units for the use of autoclaves and specialists in ozone therapy.
There were no appeals from persons with disabilities who are being treated at the institution to the Regional Representative of the Ombudsman.