Омбудсманнинг Фарғонадаги минтақавий вакили қандай мурожаатларни ҳал этди?
Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакилининг (Омбудсманнинг) Фарғона вилоятидаги минтақавий вакили Алишер Камилов ҳафтанинг Душанба ва Жума кунлари соат 14:00 дан 17:00га қадар фуқаролар мурожаатларини мунтазам равишда қабул қилиб келмоқда.
Қабул кунлари вилоятнинг руҳий касалликлари шифохонаси поликлиника логопеди Л.И мурожаат қилиб, шифохона раҳбарияти томонидан унинг меҳнат ҳуқуқлари бузилаётганлигини билдирди.
Мурожаатчининг сўзларига кўра, Вазирлар Маҳкамасининг 1997 йил 11 мартдаги 133-сонли қарори билан тасдиқланган алоҳида тусга эга бўлган ишлардаги қисқартирилган иш куни белгиланадиган ходимлар рўйхатида ўқитувчи-дефектологлар ва логопедлар учун иш вақтининг давомийлиги 18 соат этиб белгиланган. Лекин, фуқаро Л.И.нинг лавозими логопед бўлсада, шифохона раҳбарияти қонунга зид равишда ҳафтасига 36 соат ишлашни талаб қилиб келган.
Мурожаат минтақавий вакил назоратига олингачЛ.И.нинг мурожаати бўйича вилоят бандлик бош бошқармаси томонидан унинг меҳнат ҳуқуқларини тиклаш бўйича фуқаролик судига даъво аризаси киритилди.
Шунингдек, Омбудсманнинг Фарғона вилоятидаги минтақавий вакилига Данғара тумани,  Данғара шаҳарчасида яшовчи фуқаро О.У. ҳам мурожаат қилди. У ўғли маҳкум Д.Т.га нисбатан суд ҳукми эълон қилиниб, у қонуний кучга кирган бўлишига қарамай, уни шу кунга қадар жазони ижро этиш муассасасига юборилмаётганлигини билдирди.
Мазкур мурожаат минтақавий вакил назоратига олингач, Фарғона шаҳар 10-сонли тергов ҳибсхонаси томонидан мурожаатчининг ўғли маҳкум Д.Т. жазони ижро этиш муассасасига 18 апрель куни юборилди ва бу ҳақида мурожаат муаллифига маълум қилинди.

Какие обращения разрешил Региональный представитель Омбудсмана в Фергане?
Региональный представитель Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмана) в Ферганской области Алишер Камилов регулярно принимает обращения граждан по понедельникам и пятницам с 14:00 до 17:00.
В день приёма граждан  амбулаторный логопед областной психиатрической больницы Л.И. обратился к региональному представителю по поводу нарушения его трудовых прав со стороны руководства больницы.
По словам заявителя, в перечне работников, которым устанавливается сокращенный рабочий день на работах особого характера, утвержденном постановлением Кабинета Министров от 11 марта 1997 года № 133, продолжительность рабочего времени учителей-дефектологов и логопедов установлена 18 часов.Однако, несмотря на то, что гражданка Л.И. занимает должность логопеда, руководство больницы незаконно обязывал её работать 36 часов в неделю.
После того, как обращение было взято на контроль Региональным представителем, по обращению Л.И. областным отделом занятости был подан иск в суд по гражданским деламо восстановлении его трудовых прав.
Жительница города Дангара Дангаринского района О.У. также обратилась к Региональному представителю Омбудсмана в Ферганской области. Её сын был осужден и по отношению к нему был принят судебный приговор, и несмотря на то, что приговор вступил в законную силуондо сих пор не был отправлен в пенитенциарное учреждение.
После того, как жалоба была взята на контроль Региональным представителем, сын заявительницы, осужденный Д.Т. был отправлен в пенитенциарное учреждение 18 апреля, о чем был уведомлен автор обращения.