Омбудсманнинг Тошкент вилоятидаги минтақавий вакили кўмагида бошқа колонияга ўтказилган маҳкумга иш ҳақи ундириб берилди
Аввал хабар берганимиздек, Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакилининг (омбудсманнинг) Тошкент вилоятидаги минтақавий вакили Рустам Камаловнинг Бўка туманидаги 43-сон манзил колониясига мониторинг ташрифини амалга оширган эди. Ушбу мониторинг давомида  жазо муддатини ўтаётган маҳкумлардан бир неча масалалар бўйича мурожаатлар қабул қилиниб, назоратга олинган эди.
Жумладан, маҳкум Б.О. мурожаат қилиб, шахсий ва ойлик маошларини ундиришда ёрдам сўради. Аниқланишича, мурожаатчи аввал Навоий шаҳар 11-сон жазони ижро этиш муассасасида сақланган. У Бўка туманидаги мазкур муассасага ўтказилганда ойлик маошларини ололмаган. Мазкур мурожаат минтақавий вакил назоратига олиниб, маҳкум Б.О.нинг 4 млн сўмга яқин шахсий ва ойлик иш ҳақлари Омбудсман котибияти масъул ходимлари ёрдамида Бўка тумани ҳудудидаги 43-сон манзил колониясига ўтказиб берилди.
Шунингдек, маҳкум Р.З. жигар-буйрак етишмовчилиги, жигар церрози билан касалланганлигини, 3 маротаба Бўка туманидаги инфекцион касалхонада даволанганлигини қайд этди. Лекин, шунга қарамай аҳволи оғирлашиб бораётгани ва оилавий шароити оғирлиги сабабли, йўлланма орқали (ордер) Вирусология илмий-текшириш институтида даволанишида амалий ёрдам сўради.
Маҳкум З.Р. мурожаати бўйича Тошкент вилоят соғлиқни сақлаш бошқармасига Минтақавий вакил томонидан расмий хат юборилиб, вилоят соғлиқни сақлаш бошқармаси ёрдамида маҳкум Вирусология илмий-текшириш институти филиали ҳисобланган Чирчиқ шаҳридаги вилоят юқумли касалликлар шифохонасига ётқизилди.

In particular, convict B.O. asked for help in collecting personal and monthly wages. It was established that the applicant had previously been detained in the Navoi City Penitentiary No. 11. He did not receive his salary when he was transferred to an institution in the Buka district. This appeal was taken under the control of the Regional Representative, as a result, the personal and monthly wages of the applicant were transferred to colony No. 43 in the territory of Buka district with the help of senior officials of the Ombudsman's Secretariat.
Also convicted R.Z. noted that he suffers from hepatic-renal insufficiency, cirrhosis of the liver, he was treated 3 times in the infectious diseases hospital of the Buka district. But, despite this, due to the deterioration of his condition and difficult family circumstances, he asked for practical assistance in obtaining a referral (order) for treatment at the Research Institute of Virology.
In connection with the appeal of the convict Z.R. the Regional Representative sent an official letter to the Tashkent regional health department, according to which, with the assistance of the regional health department, the convict was hospitalized in the regional infectious diseases hospital in the city of Chirchik, which is a branch of the Research Institute of Virology.