Туркий тилли давлатлар Омбудсманлари ҳамда Инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтлар Ассоциацияси таъсис этилганлиги муносабати билан матбуот анжумани ўтказилди
Жорий йилнинг 13 май куни Туркий тилли давлатлар Омбудсманлари ҳамда Инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтлар Ассоциациясини таъсис этилганлиги муносабати билан ташкил этилган матбуот анжуманида Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (Омбудсман) Феруза Эшматова иштирок этди.
Шунингдек, матбуот анжумани Туркий Давлатлар Ташкилоти (ТДТ) Оқсоқоллар кенгаши раиси Бинали Йилдирим, Туркия, Озарбайжон, Қозоғистон, Қирғизистон омбудсманлари, Туркия Парламенти аъзолари ҳамда оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирокида бўлиб ўтди.
Матбуот анжуманида сўзга чиққан Ўзбекистон, Туркия, Озарбайжон, Қозоғистон, Қирғизистон омбудсманлари томонидан мазкур Ассоциацияни таъсис этилиши бугунги кунда Туркий тилли давлатлар ўртасидаги алоқаларни янада мустаҳкамлашга хизмат қилиши таъкидланди.
Шунингдек, матбуот анжуманида иштирок этган Туркий Давлатлар Ташкилоти (ТДТ) Оқсоқоллар кенгаши раиси Бинали Йилдирим мазкур Ассоциация таъсис этилганлиги муносабати билан барчани табриклаб, дунёда кўплаб глобал ва минтақавий тузилмалар мавжудлигини қайд этиб, ушбу платформа туркий халқларнинг ҳамкорлигини таъминлаш мақсадида ташкил этилганлигини алоҳида эътироф этди.
Шунингдек Туркий тилли давлатлар Омбудсманлари ҳамда Инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтлар Ассоциацияси таъсис этилганлиги эса ҳамкорликда олиб бораётган ишларимизнинг мантиқий давоми эканлиги таъкидланди.

Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсман) и члены делегации приняли участие в пресс-конференции по случаю создания Ассоциации омбудсменов и национальных правозащитных институтов тюркоязычных стран
Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсман) Феруза Эшматова 13 мая приняла участие в пресс-конференции по случаю создания Ассоциации омбудсменов и национальных правозащитных институтов тюркоязычных стран.
В пресс-конференции также приняли участие председатель Совета старейшин Организации турецких государств (ОТГ) Бинали Йылдырым, омбудсмены Турции, Азербайджана, Казахстана, Кыргызстана, депутаты парламента Турции и представители СМИ.
Выступая на пресс-конференции омбудсмены Узбекистана, Турции, Азербайджана, Казахстана и Кыргызстана отметили, что создание Ассоциации послужит дальнейшему укреплению отношений между тюркоязычными странами.
Также присутствовавший на пресс-конференции председатель Совета старейшин Организации Тюркских Государств (ОТГ) Бинали Йылдырим поздравил всех в связи с учреждением данной Ассоциации, отметив наличие в мире многих глобальных и региональных структур, особо признал, что эта платформа создана в целях обеспечения сотрудничества тюркских народов.
Также было отмечено, что создание Ассоциации омбудсменов и национальных правозащитных институтов тюркоязычных стран является логическим продолжением совместной работы стран.