Тадбирнинг 1-босқичида Вилоят Соғлиқни сақлаш бошқармаси томонидан махсус ускуналар билан жиҳозланган 1 та автобус ва 8 хил турдаги кўчма тиббий ускуналар жазони ижро этиш манзил-колониясига олиб келинди. 16 нафар тажрибали тиббий ходимлар соат 09:00 дан бошлаб 254 нафар маҳкумларни 15 хил турдаги тиббий кўрикдан ўтказишди.
Тиббий ёрдамларни кўрсатиш учун шифокорлар гуруҳини олиб келишга асосий сабаб, шу манзил колонияда жазо ўтаётган маҳкумнинг мурожаати бўлган – дейди Омбудсманнинг Самарқанд вилоятидаги минтақавий вакили Диёр Хусанов.
- Ушбу маҳкум телефон орқали мурожаат қилиб иситмалаётгани ва унга манзил-колониянинг тиббиёт ходими томонидан шифохонага йўлланма берилмаётганлигини айтган эди. Бу масала дарҳол ҳал этилган. Қолаверса, манзил- колониянинг тиббиёт бўлимида даволанаётган бемор маҳкумлар билан суҳбатлашганимда малакали шифокорлар гуруҳини манзил-колониянинг ўзига олиб келиш зарурати мавжуд деган хулосага келганман. Ҳозирда бепул тартибда маҳкумларни тиббий кўрикдан ўтказишни бошладик.
Тадбирнинг 2-босқичида Омбудсманнинг Самарқанд вилоятидаги минтақавий вакили ва 38-сонли жазони ижро этиш манзил-колонияси раҳбари 90 нафар маҳкум билан жамоавий учрашувлар ўтказишди. Унда Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 26 июндаги “Қийноққа солиш ҳолатларини аниқлаш ва уларнинг олдини олиш тизимини такомиллаштиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарори ҳамда 2021 йил 10 сентябрдаги “Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) фаолиятини такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Фармонларнинг мазмун-моҳияти ҳақида тушунтириш берилди.
Самарқанд шаҳридаги 38-сонли Манзил-колонияда маҳкумлар учун яратилган шарт шароитлар ҳам ўрганилди. Мониторинг жараёнида маҳкумларнинг яшаш шароитлари кўздан кечирилганда баъзи хоналарнинг чироқлари куйганлиги ва алмаштирилмаганлиги, оилавий учрашув хоналарида сув йўқлиги аниқланди. Ушбу камчиликларни бартараф этиш бўйича манзил-колония раҳбарига тегишли тавсиялар берилди.
Тадбирнинг сўнгги босқичи сифатида Омбудсманнинг Самарқанд вилоятидаги минтақавий вакили маҳкумларни яккама-якка тартибда қабул қилиб, улар мурожаатларини қабул қилди. Сайёр қабулда Омбудсманнинг Самарқанд вилоятидаги минтақавий вакилига 18 нафар маҳкум томонидан мурожаат келиб тушган бўлса, уларнинг 6 нафарига жойида ҳуқуқий тушунтиришлар берилди. Қолган 12 та мурожаат ўрганиш ва чора кўриш учун олиб кетилди.
Ушбу мурожаат қилган маҳкумларнинг 2 нафари бугунги кунда яратилган имкониятлардан фойдаланиб олийгоҳга ўқишга кириш учун ёрдам сўради. Ушбу мурожаатлар бўйича тегишли тартибда олийгоҳлар билан ҳамкорликда ишлар ташкил этилиб, имтиҳонга тайёргарлик кўриш учун керакли китоб ва маълумотлар берилиши маълум қилинди.

At the initiative of the Regional Representative of the Ombudsman convicts in Samarkand underwent a medical examination
On May 17, 2022, an on-site reception was organized by the Regional Representative of the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) in the Samarkand region and responsible employees of the Health Department in the colony-settlement No. 38 of the city of Samarkand, Samarkand region. The purpose of the reception is to conduct a medical examination of 413 prisoners of the institution and monitor the conditions of detention in the colony.
At the first stage of the event, the Health Department delivered 1 bus equipped with special equipment and 8 types of portable medical equipment to the correctional colony. Starting from 09:00 am, 16 experienced medical workers conducted medical examinations of 254 prisoners in 15 different areas.
The main reason for attracting a group of doctors to provide medical care was the appeal of a convict serving a sentence in a colony, said the Regional Representative of the Ombudsman in the Samarkand region Diyor Khusanov.
- The convict called and said that he had a fever and the medical staff of the colony did not give him a referral to the hospital. This issue was resolved immediately. In addition, after talking with the prisoners in the medical unit of the colony, I came to the conclusion that it is necessary to bring a team of qualified doctors to the colony itself. Now we have started free medical examinations of prisoners.
At the second stage of the event, the Regional Representative of the Authorized Person for Human Rights in the Samarkand region and the head of the colony-settlement No. 38 held a collective meeting with 90 convicts. During the meeting, the content and essence of the Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan of June 26, 2021 “On additional measures to improve the system for detecting and preventing cases of torture” and the Decree of the President from September 10, 2021 “On measures to improve the activities of the Authorized Person of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan for Human Rights (Ombudsman)".
The conditions created for convicts in colony No. 38 in Samarkand were also studied. In the course of monitoring the living conditions of the convicts, it was found that in some rooms the light bulbs burned out and were not replaced, and there was no water in the rooms for family meetings. The head of the colony was given appropriate recommendations to eliminate these shortcomings.
At the final stage of the event, the Regional Representative of the Authorized Person for Human Rights in the Samarkand region accepted in turn the appeals of the prisoners. During the visit, the Regional Representative of the Authorized Person for Human Rights in the Samarkand region received appeals from 18 convicts, 6 of them were given legal explanations on the spot. For the remaining 12 appeals, measures were taken to study and take action.
Two of these prisoners applied for help in getting into university hoping for the opportunities created to date. It was noted that in order to help these prisoners, work will be organized in cooperation with universities, as well as the necessary books and information will be provided to prepare for the exam.