Давлат ишларини юритишда иштирок этиш ҳуқуқи ва БМТнинг етакчи принциплари
Жорий йилнинг 23 -24 май кунлари Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) ва БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари бошқармасининг Марказий Осиё бўйича минтақавий вакиллиги билан ҳамкорликда “Давлат ишларини юритишда иштирок этиш ҳуқуқи ва БМТнинг етакчи принциплари” мавзусида семинар-тренинг ўтказилди.
Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (Омбудсман) Котибияти ходимлари ва Омбудсман минтақавий вакиллари учун ташкил этилган мазкур семинарнинг асосий мақсади давлат органлари ходимларининг давлат бошқарувида иштирок этиш ҳуқуқи бўйича самарали иштирокини кафолатлаш бўйича амалий чоралар кўриш имкониятларини шакллантириш ва бу борада фуқаролик жамияти вакиллари билан ишлаш бўйича билимларини мустаҳкамлашдан иборат.
Семинарда тренер сифатида иштирок этган БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари бошқармасининг Женевадаги инсон ҳуқуқлари ва демократия масалалари бўйича маслаҳатчиси Хернан Уэльснинг сўзларига кўра, давлат бошқарувида иштирок этиш ҳуқуқи инсон ҳуқуқларини илгари суришга ёрдам беради. У демократия, қонун устуворлиги, ижтимоий интеграция ва иқтисодий ўсишда ҳал қилувчи рол ўйнайди.
БМТнинг етакчи принципларига кўра, фуқароларга сайлов жараёнларида иштирок этиш учун тенг шароитлар яратиш ва эркин овоз бериш ҳуқуқини таъминлаш зарур. Қолаверса, аҳолига керакли ахборотни тақдим этиш, журналист ва фуқаролик жамияти институтларининг эркин фаолият юритиши учун етарли шарт-шароитлар яратиш жуда муҳим.
Тадбирда қайд этилишича, Ўзбекистонда эркин фуқаролик жамияти барпо этишнинг, давлат ва жамоат ташкилотлари ўртасидаги самарали ҳамкорликни таъминлашнинг, шунингдек, ислоҳотлар натижадорлигини оширишнинг муҳим воситаси сифатида“Жамият – ислоҳотлар ташаббускори” деган янги ғоя асосида давлат, фуқаролар, фуқаролик жамияти институтларининг тизимли мулоқотини йўлга қўйиш масалаларига устувор аҳамият қаратиб келинмоқда. Айнан мазкур маълумотнинг ўзи мамлакатимизда амалга оширилаётган ислоҳотлар БМТнинг етакчи принципларига мувофиқ эканлигини билдиради.
Қолаверса, Омбудсман институтининг фуқаролик жамияти институтлари ва ОАВ билан ҳамкорлиги, уларнинг давлат бошқарувидаги иштирокини янада оширишга хизмат қилади.
Эслатиб ўтамиз, ҳозиргача Ўзбекистон Республикаси инсон ҳуқуқлари бўйича 80 дан ортиқ халқаро ҳужжатларга, жумладан Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг 6 та асосий шартномаcи ва 4 та факультатив протоколига қўшилган. Бу билан мамлакатимиз инсон ҳуқуқларини ҳурмат қилиш, ҳимоя қилиш ва бажариш мажбуриятларини олган.
Семинар-тренинг давомида иштирокчиларга Ўзбекистоннинг халқаро мажбуриятлари ҳамда БМТнинг Барқарор ривожланиш мақсадлари ҳақида тўлиқ маълумот берилди.
Ўзаро савол-жавоб ва қизиқарли интерактив ўйинлар орқали ташкил этилган 2 кунлик семинар якунида Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (Омбудсман) Котибияти ходимлари ва Омбудсман минтақавий вакилларига сертификатлар топширилди.

Право на участие в ведении государственных дел и Руководящие принципы Организации Объединенных Наций
23-24 мая текущего года Уполномоченный Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (Омбудсман) и  Региональное отделение Управления Верховного Комиссара ООН по правам человека в Центральной Азии провели семинар на тему «Право на участие в государственных делах и Руководящие принципы ООН».
Основной целью семинара, организованного для сотрудников Секретариата Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмана) и его региональных представителей, является формирование возможности принятия практических мер по гарантированию эффективного участия работников государственных органов в обеспечении права граждан на участие в государственном управлении и укрепление знаний по работе с представителями гражданского общества в этом направлении.
По словам советника по вопросам прав человека и демократии Управления Верховного комиссара ООН по правам человека в Женеве Эрнана Уэльса, участвовавшего в семинаре в качестве тренера, право участвовать в государственном управлении будет способствовать продвижению прав человека. Она играет решающую роль в демократии, верховенстве закона, социальной интеграции и экономическом росте.
Согласно руководящим принципам ООН, необходимо создать равные условия для участия граждан в избирательном процессе и обеспечить право на свободное голосование. Кроме того, важно обеспечить население необходимой информацией, создать достаточные условия для свободного функционирования журналистов и институтов гражданского общества.
На мероприятии отмечалось, что в стране приоритетное внимание уделяется вопросам налаживания системного диалога государства, граждан, институтов гражданского общества в Узбекистане на основе новой идеи «Общество - инициатор реформ», как важного инструмента создания свободного гражданского общества, обеспечения эффективного взаимодействия между государственными и общественными организациями, а также повышения результативности реформ. Вышеотмеченная информация свидетельствует, что проводимые в нашей стране реформы соответствуют руководящим принципам Организации Объединенных Наций.
Кроме того, сотрудничество Омбудсмана с институтами гражданского общества и средствами массовой информации способствует дальнейшему расширению их участия в государственном управлении.
Следует отметить, что на сегодняшний день Республика Узбекистан присоединилась более чем к 80 международным документам по правам человека, в том числе к 6 основным договорам и 4 факультативным протоколам ООН. Таким образом, наша страна обязалась уважать, защищать и осуществлять права человека.
В ходе семинара-тренинга участники были полностью информированы о международных обязательствах Узбекистана и Целях устойчивого развития ООН.
По итогам двухдневного семинара, организованного путем взаимных вопросов-ответов и интересных интерактивных игр, были вручены сертификаты сотрудникам Секретариата Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмана) и Региональным представителям Омбудсмана.