Омбудсманнинг Сирдарёдаги минтақавий вакили фуқароларнинг ортиқча қарздорлик ва йўлланма олиш бўйича мурожаатларини ҳал этди
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакилининг (Омбудсманнинг) Сирдарё вилоятидаги минтақавий вакили фуқаролар мурожаатлари билан ишлашда Ўзбекистон Республикаси Президентининг Сирдарё вилоятидаги Халқ қабулхонаси билан самарали ҳамкорликни йўлга қўйган.
Мазкур ҳамкорлик доирасида Сирдарё тумани Халқ қабулхонасида ўтказилган фуқаролар қабулига келган “Илғор” МФЙ, Боғичаман кўчасида яшовчи фуқаро Н.Д.нинг мурожаати ижобий ҳал этилди. У асматик касаллигидан даволаниш учун йўлланма олиш бўйича ёрдам сўраган эди. Омбудсманнинг Сирдарё вилоятидаги минтақавий вакили Шуҳрат Алимовнинг тегишли ташкилотларга қилган мурожаатидан сўнг фуқарога йўлланма берилди.
Шунингдек, Сирдарё тумани, Элобод МФЙ яшовчи фуқаро С.О. истеъмол қилинган электр энергияси учун ҳисобланган қарздорликдан норозилиги бўйича мурожаат қилган. Мурожаат туман электр тармоқлари корхонаси билан ўрганилганда фуқаро мурожаати асосли деб топилиб, унинг қарздорлиги бартараф этилди.

Региональный представитель Уполномоченного по правам человека в Сырдарьинской области оказал помощь в разрешении обращений граждан по вопросам чрезмерной задолженности и получения направления
Региональным представителем Уполномоченного Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (Омбудсмана) в Сырдарьинской области по работе с обращениями граждан налажено эффективное взаимодействие с Народной приемной Президента Республики Узбекистан в Сырдарьинской области.
В рамках данного сотрудничества положительно решено обращение гражданина Н.Д., проживающий  на улице Богичаман махалли «Илгор», прибывшего на прием граждан, проведенный Народной приемной Сырдарьинского района. Он попросил помощи в получении медицинского направления на лечение от асматического заболевания. После обращения Регионального представителя Омбудсмана в Сырдарьинской области Шухрата Алимова в соответствующие государственные организации гражданину было выдана направление.
Также житель махалли Элобод Сырдарьинского района, обратился с жалобой на долги, начисленные за потребленную электроэнергию. При изучении обращения с районным электросетевым предприятием обращение гражданина признано обоснованным, его задолженность ликвидирована.