Қайд этиш лозимки, Омбудсманга юборилаётган фуқаролар мурожаатлари таҳлили аҳолининг мамлакатимизда инсон ҳуқуқ ва манфаатларини таъминлаш бўйича амалга оширилаётган ислоҳотлар, хусусан, аёллар, ёшлар, кексалар, ногиронлиги бўлган шахсларга белгиланган ҳуқуқ ва имтиёзлардан бехабар эканликларини кўрсатди.
Юқоридагилардан келиб чиқиб, Омбудсман институти томонидан мурожаатлар ҳудудлар кесимида таҳлил қилинди ва аҳолининг ҳуқуқий хабардорлигини оширишга зарурат бўлган соҳалар танлаб олинди.
“Омбудсман мактаби” лойиҳасини амалга оширишдан мақсад –аҳолини мамлакатимизда инсон ҳуқуқ ва эркинликларини ҳимоя қилиш соҳасидаги туб ўзгаришлар тўғрисидаги хабардорлигини оширишдан иборат.
Бухоро вилояти, Вобкент тумани "Истиқлол" МФЙ фаоллари учун ташкил этилган илк "Омбудсман мактаби" тадбири 2-сонли мактабда ташкил этилди.
Тадбирда сўз олган, Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (Омбудсман) Феруза Эшматова, “Омбудсман мактаби” доирасида ўтказиладиган тадбирларда тегишли давлат органлари, фуқаролик жамияти институтлари ва ННТ вакиллари ҳамда оммавий ахборот воситалари ходимлари жалб этилишини қайд этди.
- Ўзаро мулоқотлар давомида танланган соҳалар ва масалалар бўйича фаолият юритадиган ваколатли давлат органларига асослантирилган мурожаатларни киритиш ва уларни кўриб чиқиш тартиби бўйича аҳолининг ҳуқуқий маданияти оширилади. Бу эса фуқароларга амалий ва манзилли ёрдам кўрсатишда давлат органи ва аҳоли ўртасида конструктив алоқаларни ўрнатилишига хизмат қилади.
Омбудсман мактаблари Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили ва унинг ҳудудлардаги минтақавий вакиллари томонидан мунтазам равишда республика бўйлаб ташкил этилади, имкон доирасида ҳар бир маҳаллага кириб, фуқаролар таклиф ҳамда муаммолари ўрганилади ва таҳлил қилинади.
Аҳолининг ҳуқуқий хабардорлигини оширишга қаратилган илк тадбир соғлиқни сақлаш соҳасига бағишланди. Унда Ўзбекистон Республикаси Соғлиқни сақлаш вазири ўринбосари Элмира Баситханова фуқароларга соғлиқни сақлаш тизимида амалга оширилган ислоҳотлар, аҳолига яратилган қулайликлар ва имтиёзлар, фуқароларнинг кафолатланган тиббий хизматдан фойдаланиш ҳуқуқи ҳамда соҳада қабул қилинаётган норматив-ҳуқуқий ҳужжатларнинг мазмуни ҳақида маълумот берди.
Шунингдек, тадбир иштирокчилари Оила ва хотин-қизлар давлат қўмитаси раиси ўринбосари Нодира Эгамбердиеванинг “Хотин-қизларнинг жамиятдаги ролини оширишда гендер тенглик ва оила масалаларининг аҳамияти: яратилаётган шароитлар, имкониятлар ва имтиёзлар” мавзусидаги чиқиши орқали фойдали маълумотларга эга бўлишди.
Шундан сўнг, Омбудсманнинг Бухоро вилоятидаги минтақавий вакили Абира Хусейнова фуқароларга мурожаатлар билан ишлаш ва ёпиқ муассасаларга амалга ошираётган мониторинг ташрифлари ҳақида маълумот берди. Шунингдек, Омбудсман минтақавий вакилига мурожаат қилиш усулларига ҳам тўхталди.
Ўзаро савол жавоб ва эркин мулоқот руҳида ўтган тадбирда навбатдаги Омбудсман мактабларида кўтарилиши зарур бўлган соҳалар бўйича ҳам таклифлар олинди.
Шу куни Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (Омбудсман) ва унинг Бухородаги минтақавий вакили иштирокида фуқаролар қабули ҳам ташкил этилди.
Тадбирда сўз олган маҳалла раислари ҳам инсон ҳуқуқларини таъминлашда аҳолининг ҳуқуқий хабардорлигини оширишга қаратилган чора-тадбирларнинг муҳимлигига эътибор қаратди. Шунингдек, бу каби тадбирларни ўтказишда Омбудсман институти билан ҳамкорликда ишлашга тайёр эканлигини билдирди.

Следует отметить, что анализ обращений граждан к Омбудсману показал, что население не осведомлено о проводимых в стране реформах по обеспечению прав и интересов человека, в частности, прав и льгот для женщин, молодежи, пожилых людей и людей с ограниченными возможностями.
Исходя из вышеизложенного, Институтом Омбудсмана были проанализированы обращения в разрезе регионов и отобраны сферы, необходимые для повышения правовой информированности населения.
Целью реализации проекта «Школа омбудсмана» является повышение информированности населения о коренных изменениях в сфере защиты прав и свобод человека в нашей стране.
Первое мероприятие «Школа омбудсмена», организованное для активистов махалли «Истиклол» Вобкентского района Бухарской области, было организовано в школе № 2.
Выступая на мероприятии, представитель ОлийМажлиса по правам человека (Омбудсмен) Феруза Эшматова отметила, что в мероприятиях, проводимых в рамках «Школы омбудсмана», будут задействованы представители соответствующих государственных органов, институтов гражданского общества и ННО, а также сотрудники средств массовой информации.
- В ходе диалога будет повышена правовая культура населения по порядку внесения и рассмотрения обоснованных обращений в компетентные государственные органы, действующие по выбранным сферам и вопросам. Это будет способствовать установлению конструктивных связей между государственным органом и населением в оказании практической и адресной помощи гражданам.
Школы омбудсмана регулярно организуются УполномоченнымОлийМажлиса по правам человека и его региональными представителями в регионах по всей республике, в рамках которых будут изучены и проанализированы вопросы и предложения граждан.
Первое мероприятие, направленное на повышение правовой осведомленности населения, было посвящено здравоохранению. На нем заместитель министра здравоохранения Республики Узбекистан Эльмира Баситханова проинформировала граждан о проводимых реформах в системе здравоохранения, созданных удобствах и льготах населению, праве граждан пользоваться гарантированнқми медицинскими услугами и содержании принимаемых нормативно-правовых актов.
Также участники мероприятия получили полезную информацию выступлением заместителя председателя Государственного комитета семьи и женщин Надиры Эгамбердиевой на тему «Значение гендерного равенства и семейных вопросов в повышении роли женщин в обществе: создаваемые условия, возможности и льготы».
После этого РегиональныйпредставительОмбудсмана в Бухарской области АбираХусейнова проинформировала граждан о работе с обращениями и мониторинговых визитах в закрытые учреждения. Также она затронула порядокобращения кРегиональному представителюОмбудсмана.
На мероприятии, проходившем в духе взаимного ответа и свободного диалога, также были получены предложения по тем направлениям, которые необходимо поднять в очередных школах Омбудсмана.
В этот же день организован прием граждан с участием Уполномоченного ОлийМажлиса по правам человека (Омбудсмана) и его Регионального представителя в Бухаре.
Выступая на мероприятии, председатели махалли также обратили внимание на важность мер, направленных на повышение правовой осведомленности населения в обеспечении прав человека. Они также выразили готовность сотрудничать с институтом Омбудсмана в проведении подобных мероприятий.