Тунги вақтларда аҳоли тинчлигини бузаётганлар устидан Омбудсманга мурожаат келиб тушди
Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакилига (омбудсманга) Ўзбекистон Республикаси Президентининг Виртуал қабулхонаси pm.gov.uz орқали келиб тушган мурожаатда фуқаро М.Р. аҳоли тинчлиги бузилаётганидан шикоят қилган.
Мазкур мурожаатни жойига чиқиб ўрганиш мақсадида Омбудсманнинг Сурхондарёдаги минтақавий вакили Абдирашид Артиқовга юборилди.
Ҳолат минтақавий вакил, Сурхондарё вилояти Термиз шаҳар ички ишлар бошқармаси ходими ва “Боғишамол” МФЙ раиси томонидан ўрганилганда Сурхондарё вилояти, Термиз шаҳар, И.Каримов кўчасидаги кўп қаватли уйнинг биринчи қаватида “Улфатлар” кафеси фаолият юритаётгани аниқланди.
Кўп қаватли уйда яшовчи фуқаролар кафеда ҳар куни 18:00 дан тонггача бақир-чақир овозлари эшитилиши, у ерда инсонни сарҳуш қилувчи воситалар сотилиши қолаверса, уйнинг ён томонлари тадбиркор томонидан ўзбошимчалик билан эгаллаб олинганидан норози эканликларини, бу болалар тарбиясига ҳам салбий таъсир кўрсатишини таъкидлашди.
Мазкур ҳолат бўйича тегишли чора-тадбирлар кўрилиши натижасида “Улфатлар” кафеси ёпилди ва фуқаролар осойишталиги таъминланди.

К Омбудсману поступила жалоба на действия лиц, нарушающим спокойствие населения в ночное время
В обращении к Уполномоченному Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсману), поступившим через Виртуальную приемную Президента Республики Узбекистан pm.gov.uz, гражданин М.Р. пожаловался на нарушение спокойствия граждан.
Обращение было направлено Региональному представителю Омбудсмана в Сурхандарьинской области Абдирашиду Артикову.
При изучении ситуации Региональным представителем, сотрудником ОВД г. Термеза Сурхандарьинской области и председателем махалли «Богишамол» было установлено, что кафе «Ульфатлар» работает на первом этаже многоквартирного дома по адресу: ул. И.Каримова, г.Термез, Сурхандарьинской области.
Граждане, проживающие в многоквартирном доме, ежедневно с 18:00 до рассвета слышат  шум и крики в заведении, где продают вещества вызывающие опьянение, выражая недовольство тем, что стороны дома самовольно заняты предпринимателем, что негативно сказывается и на воспитании детей.
В результате принятия соответствующих мер по данному случаю кафе  “Ульфатлар" было закрыто и обеспечено спокойствие граждан.