Комиссия маҳалла кайвонилари билан суҳбатлар ўтказди
Айни кунларда Қорақалпоғистон Республикасида 2022 йил июль ойида юз берган ҳолатлар ва воқеаларни ўрганиш бўйича комиссия аъзолари инсон ҳуқуқлари, эркинликлари ҳамда қонуний манфаатларини бузиш билан боғлиқ ҳолатлар ва ҳодисаларни ўрганишмоқда.
Комиссия аъзолари Ўзбекистон Республикаси Миллий гвардияси Қорақалпоғистон Республикаси Қўриқлаш бошқармасида бўлиб, 1-2 июль кунлари Қорақалпоғистонда рўй берган воқеаларда қатнашган ходимлар билан мулоқотлар қилишди. Ушбу жараёнда комиссия аъзоларига оммавий тартибсизликлар жараёнида фойдаланилган махсус техника воситалари кўрсатилди. Хусусан, тутун чиқарувчи, ранг берувчи, кўздан ёш оқизувчи ва кучли товуш чиқарувчи гранаталар, сувга қўшиладиган махсус кукун ҳамда махсус техника воситаларининг тактик-техник хусусиятлари тушунтирилди.
Шунингдек, комиссия аъзолари томонидан ижтимоий тармоқларда кенг тарқалган ва муҳокамаларга сабаб бўлган қизил бўёқларга ойдинлик киритилди. Яъни, ушбу ҳолатлар комиссия аъзоларига амалий кўрсатиб берилди.
Бундан ташқари, комиссия аъзолари гуруҳларга бўлинган ҳолда Қорақалпоғистон Республикасидаги “Гаресизлик”, “Халыклар достлыгы”, “Шайирлар”, “Мустақиллик” маҳалла фуқаролар йиғинларида бўлиб, фуқаролар, маҳалла кайвонилари, ёшлар билан билан суҳбатлар ўтказилди.
Суҳбатлар давомида фуқаролар Президентимиз Шавкат Мирзиёев томонидан Қорақалпоғистондаги воқеаларнинг зудлик билан бартараф этилиши, тинчлик ва осойишталикка эришиш учун ўз вақтида кўрилган чора-тадбирларни алоҳида эътироф этиб, кейинги йилларда  амалга оширилган ислоҳотлардан мамнунлигини билдиришди.
Маҳалла фаоллари таъкидлашича, тинчлик қарор топган юртда хотиржамлик ҳукм суради, жамиятда ҳар томонлама юксалиш ва ривожланиш бўлади.Мамлакатимиздаги  тинчлик, осойишталик бардавом бўлсин дея маҳалла нуронийлари қўлларини дуоларга очишди.

Так, члены Комиссии посетив управление охраны Республики Каракалпакстан Национальной гвардии Республики Узбекистан, пообщались с сотрудниками, принимавшими участие в событиях в Каракалпакстане, которые произошли 1-2 июля. Членам Комиссии показана спецтехника, применявшаяся в процессе массовых беспорядков. В частности, детально разъяснены тактико-технические характеристики дымообразующих, окрашивающих, слезоточивых и громко звучащих гранат, специальных порошка, добавляемого в воду, и технических средств.
Также членами Комиссии изучен случай с красной краской, который широко распространился в соцсетях и вызвал дискуссии. Этот случай практически был заново воспроизведен.
Кроме того, члены Комиссии, разделившись на группы, побывали в махаллях «Гаресизлик», «Халыклар достлыгы», «Шайирлар», «Мустакилик» Республики Каракалпакстан, где состоялся диалог с гражданами, пожилыми людьми и молодежью махаллей.
Во время беседы граждане, особо подчеркнув своевременно принятые меры Президентом Шавкатом Мирзиёевым по скорейшему урегулированию событий в Каракалпакстане, достижению мира и спокойствия, выразили удовлетворение проводимым в последние годы реформам.
По мнению активистов махалли, в стране, где мир будет царить спокойствие, а в обществе — всесторонний рост и развитие. Люди преклонного возраста, делая дуа, просили за сохранение мира и спокойствия, благополучие и процветание страны.