Омбудсманнинг минтақавий вакили ёрдамида онаси тергов ҳибсхонасида бўлган вояга етмаган болалар давлат ҳимоясига олинди
Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакилига (омбудсманга) Самарқанд вилояти Каттақўрғон шаҳридаги 7-сонли тергов ҳибсхонасида сақланаётган фуқаро Х.Н. мурожаат қилиб, уч нафар вояга етмаган фарзанди борлигини ва улар маҳбуснинг отаси Д.А. билан бирга яшаётганлигини инобатга олиб, фарзандлари учун отасини васий этиб тайинлашда амалий ёрдам сўраган.
Ушбу мурожаат назоратга олиниб, ўрганиш учун Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакилининг (омбудсманнинг) Самарқанд вилоятидаги минтақавий вакилига юборилган.
Ушбу мурожаат Омбудсманнинг минтақавий вакили, Қўшработ туман ҳокимлиги ва “SOS Ўзбекистон  Болалар маҳаллалари” Уюшмасининг  Самарқанд  шаҳридаги филиали билан ҳамкорликда ўрганилди. Мурожаатчи Х.Н. билан Каттақўрғон шаҳридаги 7-сонли тергов ҳибсхонасида учрашиб мурожаатдаги важлари ўрганиб чиқилди.
Мурожаатчи Х.Н.нинг отаси Д.А.ни болаларга васий этиб тайинлаш учун унинг оилавий шароитлари ўрганилди. аниқланишича, Д.А.нинг 2-турмуш ўртоғидан 3 нафар вояга етмаган фарзандлари бор ва улар отасининг қарамоғида. Бундан ташқари, мурожаатчи Х.Н.нинг яна 3 нафар фарзандининг кунлик эҳтиёжлари учун уйда моддий шароитлар мавжуд эмас.
Юқоридагиларни инобатга олиниб, Мурожаатчи Х.Н.нинг 3 нафар фарзандлари Қўшработ туман ҳокимлиги ҳамкорлигида “SOS Ўзбекистон  Болалар маҳаллалари” Уюшмасининг Самарқанд шаҳридаги филиалига жойлаштирилди.
Мурожаатчи Х.Н.га 3 нафар фарзанди “SOS Ўзбекистон  Болалар маҳаллалари” Уюшмасининг Самарқанд шаҳридаги филиалига жойлаштирилганлиги, у ернинг яшаш шароилари яхши эканлиги, фарзандлари ёзги лагер ва боғчага бораётганлиги тўғрисида маълумотлар берилди. Фарзандлари давлат ҳимоясига олингани ва уларга яхши шароитлар яратилганини билган фуқаро мурожаати ижобий ҳал этилгани учун тегишли ташкилотларга миннатдорчилик билдирди.

С помощью регионального представителя Омбудсмана под государственную защиту взяты несовершеннолетние дети, мать которых находилась в СИЗО
Уполномоченному Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсману), обратилась гражданка Х.Н., которая находится под стражей в следственном изоляторе № 7 города Каттакурган Самаркандской области. В обращении заявительница сообщила, что ее трое несовершеннолетних детей проживают с ее отцом Д.А. и с учетом этого она просила практической помощи в назначении отца опекуном её детей.
Данное обращение было взято на контроль и направлено для изучения Региональному представителю Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмана) в Самаркандской области.
Данное обращение изучено совместно с региональным представителем Омбудсмана, хокимиятом Кошрабатского района и филиалом Ассоциации «SOS Дети махалли Узбекистана» в Самарканде. Состоялась встреча с заяительницей  Х. Н. в Каттакурганском следственном изоляторе № 7, в ходе которой были изучены вопросы обращения.
Изучены семейные условия отца заявительницы Д.А. для назначения его опекуном детей. Установлено, что у Д.А. есть 3 несовершеннолетних детей от 2-ой супруги, которые находятся под опекой отца. Кроме того, в доме отсутствуют материальные условия для ежедневных нужд еще 3 детей заявителя Х. Н.
С учетом вышеупомянутых, дети заявительницы Х.Н. совместно с хокимиятом Кошрабатского района размещены в Самаркандском филиале Ассоциации «SOS Детские махалли Узбекистана».
Заявительнице Х.Н. была предоставлена информация о том, что ее дети размещены в филиале Ассоциации «SOS Дети махалли Узбекистана» в г. Самарканде, где хорошие условия проживания, дети ходят в летний лагерь и детский сад. Она поблагодарила соответствующие организации за положительное решение обращения и что ее дети взяты на защиту государства и для них созданы хорошие условия.