Шу нуқтаи назардан Комиссия аъзолари Қорақалпоғистондаги воқеаларда қўлга олинган шахсларга ҳимояланиш ҳуқуқининг таъминланганлиги бўйича ўрганиш ишларини олиб боришди.
2022 йилнинг 15 август куни Комиссия аъзолари Қорақалпоғистон Республикаси Адлия вазирининг ўринбосари Махмуд Абдижалиев ҳамда Адвокатлар палатасининг ҚР ҳудудий бошқармаси бошлиғи Бахромбек Арзимбетов билан учрашишди.
Учрашувда Қорақалпоғистондаги намойишлар пайтида қўлга олинган шахсларнинг ҳуқуқ ва эркинликларини, хусусан, ҳимояланиш ҳуқуқини таъминланиши, уларга қай тартибда адвокатлар ажратилгани масалалари муҳокама қилинди.
Ҳолатни объектив ўрганиш мақсадида Комиссия аъзоларининг Қорақалпоғистондаги ҳолатлар ва воқеалар юзасидан қўзғатилган жиноят ишлари бўйича айбланаётган шахсларнинг ҳуқуқ ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилаётган адвокатлар билан учрашуви ҳам режалаштирилган.

Члены комиссии изучают состояние обеспечения права на защиту лиц, задержанных во время демонстраций
Согласно действующему законодательству подозреваемому, обвиняемому, подсудимому предоставляется право на защиту. Право на квалифицированную юридическую помощь гарантируется на любой стадии судебного разбирательства.
В этом контексте члены Комиссии провели изучения по вопросам обеспечения права на защиту лицам, задержанных во время событий в Каракалпакстане.15 августа 2022 года члены Комиссии встретились с заместителем министра юстиции Республики Каракалпакстан Махмудом Абдижалиевым и начальником областного управления Палаты адвокатов Бахромбеком Арзимбетовым.
На встрече обсуждались вопросы обеспечения прав и свобод лиц, задержанных во время демонстраций в Каракалпакстане, в частности, права на защиту, и порядок выделения им адвокатов.
В целях объективного изучения ситуации планируется встреча членов Комиссии с адвокатами, защищающими права и законные интересы лиц, обвиняемых по делам и событиям в Каракалпакстане.