Аслида Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) Ахборот хизмати томонидан эълон қилинган хабарда «Қорақалпоғистондаги воқеа ва ҳолатлар бўйича олиб борилаётган тергов ҳаракатлари ҳақида адвокатларнинг фикрлари ўрганилди. Хусусан, тергов ҳибсхонасида ҳимояси остидаги шахслар билан учрашиш бўйича тўсқинлик қилиш, ушлаб турилган шахсларга яқин қариндошлари томонидан йўқловлар киритиш ҳолатлари, тергов ҳаракатлари давомида қийноққа йўл қўйиш ҳолатлари бўйича ҳимоя остидагилар хусусида маълумот олинди», — дейилган. Яъни адвокатлардан “Намойиш вақтида ушланган фуқароларни қийноққа солиш ҳолатлари кузатилдими?” деган саволга жавоб олинган. Чунки, ижтимоий тармоқларда шу мазмунидаги асосланмаган хабарлар тарқалган эди.
Аввал хабар берганимиздек, Комиссиянинг ўрганиш жараёнида аниқлаган фактлари фақатгина Комиссиянинг якуний хулосасида акс этади. Унгача ошкор этилмайди.
Шунинг учун Омбудсман ахборот хизмати томонидан эълон қилинган хабарларда Комиссиянинг қайси объектларда ўрганишлар олиб бораётгани, нималарга эътибор бераётгани, аҳоли кайфиятини ўрганиш бўйича тадбирлари тезкор равишда ёритилмоқда. Лекин, олинган маълумотлар ошкор этилмаяпти. Чунки улар қайта текширилади, келтирилган рақамларнинг асослантирилгани ўрганилади.
Эслатиб ўтамиз, ёлғон ва нохолис ахборот тарқатиш аҳоли ва фуқаролар ўртасида ишончсизлик ва умидсизлик кайфиятини юзага келишига сабаб бўлишим мумкин.

Thus, in a message published by the Press Service of the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman), the following is noted: “The opinions of lawyers on ongoing investigative actions regarding events and circumstances in Karakalpakstan were also studied. In particular, information was received about cases of obstruction of their visits with persons under their protection in the pre-trial detention center, on the packages of close relatives of detainees, about cases of torture during investigative actions”.
As we reported earlier, the facts discovered by the Commission during the study will be reflected only in the final conclusion of the Commission. Until the announcement of the final conclusion, the results of the Commission's study will not be disclosed.
It should be noted that the activities of the Commission are promptly covered, including information about the objects in which studies are carried out, what the attention of the Commission was drawn to, what measures were taken to study the mood of the population. However, the results of the studies were not disclosed. Since all information and the validity of the figures given must be carefully checked.
Recall that the dissemination of unreliable and biased information can cause a feeling of distrust and hopelessness among the population.