Комиссия аъзолари Қорақалпоғистондаги воқеалар юзасидан қўзғатилган жиноят ишига жалб қилинган шахсларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилаётган адвокатлар билан навбатма-навбат учрашиб, ҳар бир ҳолатни синчиклаб ўрганишмоқда.
Мазкур учрашувда энг аввало, жиноят ишига жалб қилинган шахслар билан учрашиш бўйича қаршиликлар бор йўқлиги сўралди.
Шунингдек, Адвокатнинг ҳимоясида бўлган шахснинг ҳозирги ҳолати ва у томонидан бирор бир масалада шикоят ва эътирозлар билдирилдими деган саволларга жавоб олинди.
Адвокатлар томонидан мижозининг жиноят ишига боғлиқ ҳолатлар, тергов жараёнларининг бориши ва бошқа ҳолатлар бўйича ахборотлар баён этилди.
Айтиш лозимки, Комиссия штабига мурожаат қилиш истагида келган фуқаролар сони ҳам ошиб бормоқда.
Адвокатлар билан учрашувдан сўнг, дарҳол фуқаролар мурожаатлари қабул қилинди. Баъзи мурожаатчилар бундан олдин Комиссияга тақдим қилган мурожаатлари бўйича тегишли ташкилотлардан жавоб хатлари олишганини билдиришди. Фуқаролар мурожаатлари тегишли тартибда ўрганилиб, назоратга олинаётганини ижобий баҳолашмоқда.

Члены комиссии поочередно встречаются с адвокатами, защищающими права привлеченных к уголовной ответственности по делам возбужденным в связи с событиями в Каракалпакстане, и внимательно изучают каждое дело.
На этой встрече, в первую очередь, было спрошено, имеются ли возражения против встречи с привлеченными к уголовной ответственности.
Также были получены ответы на вопросы о текущем положении лица, находящегося под защитой адвоката и о том, подавал ли он какие-либо жалобы или возражения.
Адвокаты предоставили информацию об обстоятельствах, связанных с уголовным делом подзащитного, ходе следствия и других ситуациях.
Следует отметить, что число граждан, желающих обратиться в штаб Комиссии, также увеличивается.
После встречи с адвокатами сразу были приняты обращения граждан. Некоторые заявители отметили, что они уже получили ответные письма от соответствующих организаций на их заявления, поданные в Комиссию. Граждане положительно оценивают тот факт, что их обращения изучаются должным образом и берутся на контроль.