Қорақалпоғистондаги намойишларнинг келиб чиқиш сабаблари ҳар томонлама ўрганилмоқда
20 август куни Комиссия аъзолари Қорақалпоғистон ҳудудидаги чегара ўтказиш пунктлари орқали Ўзбекистонга кириб-чиққан  автотранспорт воситалари  хусусида  ҚР Божхона ходими билан учрашишди.
Мулоқот давомида сўнгги ойларда мамлакат ҳудудида хорижий давлатлардан  келган шахслар ва олиб кирилган товар ҳамда бошқа ҳом-ашё маҳсулотлари бўйича статистик маълумотлар таҳлил қилинди.
Қорақалпоғистондаги маъданий марказлар раҳбарлари билан учрашув хам ташкил этилди
Шунингдек, Комиссия штабига келган мурожаатчилар  ҳам қабул қилинди. Фуқаролар томонидан уларнинг Комиссияга қилган аввалги мурожаатлари асосида фарзандларининг қаерда сақланаётгани ҳақида маълумот тақдим қилингани айтилди. Баъзи мурожаатчилар фарзандлари билан телефон орқали суҳбатлашганларини ҳам билдиришди.

The reasons for the demonstrations in Karakalpakstan are being comprehensively studied.
On August 20, members of the Commission met with a customs officer of the Republic of Karakalpakstan on the issues of entry and exit of vehicles from Uzbekistan through border crossings on the territory of Karakalpakstan.
During the conversation, statistical data for recent months on people who arrived in the country from foreign countries, as well as on imported goods and other raw materials were analyzed.
A meeting was also organized with the heads of cultural centers of Karakalpakstan.
Along with this, citizens who came to the headquarters of the Commission were received. Citizens were provided with information about the whereabouts of their children based on their previous appeals to the Commission. Some applicants also stated that they were able to talk to their children on the phone.