Дастлаб меҳмонларга Омбудсман институтининг фуқаролар мурожаатлари билан ишлаш, қийноқларнинг олдини олиш бўйича ҳаракатланиш эркинлиги чекланган ёпиқ муассасаларга амалга оширилаётган мониторинг ташрифлари ва фуқаролик жамияти институтлари ҳамда нодавлат нотижорат ташкилотлари вакиллари билан йўлга қўйилган ҳамкорлик ҳақида маълумот берилди.
Учрашувда Туйя Бракс Хелсинки университети ҳузуридаги Қонун устуворлиги маркази фаолиятига тўхталиб, унинг асосий йўналиши сифатида ривожланиш сари ҳаракат қилаётган мамлакатларга ўзларининг тажрибалари асосида ҳуқуқий ёрдам кўрсатиш эканлигини таъкидлади. У ўз фикрини давом этар экан, Ўзбекистон Республикаси Марказнинг асосий ҳамкорларидан бири эканлигини қайд этди.
Ўзаро мулоқот давомида Ўзбекистон ва Финляндиядаги Омбудсман институтлари ўртасидаги ҳамкорликнинг муҳим йўналишлари белгилаб олинди.

Прежде всего гостям была предоставлена информацию о работе, осуществляемой институтом Омбудсмана по рассмотрению обращений граждан, мониторингу пенитенциарных учреждений, предотвращению пыток и сотрудничеству с представителями гражданского общества и негосударственными некоммерческими организациями.
На встрече директор Центра верховенства права при университете Хельсинки Туйя Бракс отметила, что основным направлением, по которому центр ведет работу является оказание правовой помощи странам, идущим по пути развития на основе своего положительного опыта. В этом контексте Республика Узбекистан была выделена в качестве одного из основных партнеров.
В ходе беседы были определены важные направления сотрудничества между институтами омбудсменов Узбекистана и Финляндии.