Комиссия баъзи фуқароларнинг қамоқ эҳтиёт чорасини енгилроғига алмаштириш масаласини ўрганмоқда
Комиссия аъзолари томонидан бўлиб ўтган ҳолатлар ва воқеаларда иштирок этган ҳамда жиноят содир этганлиги учун қамоққа олинганларнинг сақлаш шарт-шароитлари ўрганилиб, улар билан суҳбатлар ўтказилмоқда.
Ўрганиш давомида содир этган қилмишларидан пушаймон бўлган, қарамоғида вояга етмаган фарзандлари бор, шунингдек оилавий шароити ва ижтимоий ҳолати оғир ҳамда оилада ёлғиз боқувчи бўлган фуқаролар рўйхати шакллантирилди.
Комиссия мазкур шахсларга инсонпарварлик тамойилини қўллаган ҳолда жамоатчилик кафиллиги асосида уларга маҳаллий туман кенгашлари депутатларини бириктириш бўйича Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгесига мурожаат киритди.
Ҳозирда Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгесида Комиссия аъзолари ва маҳаллий кенгаш депутатлари билан учрашув ўтказилмоқда. Унда сайлов округидаги электорат аъзолари орасидан гумонланувчи сифатида терговга жалб қилинган шахсларнинг ҳолати ўрганилгани масаласи кўриб чиқилмоқда.
14 нафар Комиссия аъзоси томонидан  содир этган қилмишларидан пушаймон, қарамоғида вояга етмаган фарзандлари бор, шунингдек оилавий шароити оғир бўлган шахслар билан депутатларнинг учрашишлари ва уларни кафилликка олиш масаласи илгари сурилмоқда.

In the course of the study, a list of citizens who repented of their deeds, who have dependent minor children, as well as those who have difficult family conditions and social status and are single breadwinners in the family, was formed.
The Commission submitted to the Jokargy Kenes of the Republic of Karakalpakstan an appeal to attach deputies of local district Kengashes to these more than 20 persons on the basis of a public guarantee using the principle of humanism.
Currently, a meeting is being held with members of the Commission and deputies of the local Kengash in the Jokargy Kenes of the Republic of Karakalpakstan. It considers the issue of studying the state of persons involved in the investigation as suspects among the representatives of the electorate in the constituency of deputies.
14 members of the Commission raise the issue of a meeting of deputies with people who feel regret about their actions, who have dependent minor children, as well as with people who have difficult family conditions, and about guarantees for them.