Комиссия баъзи фуқароларнинг қамоқ эҳтиёт чорасини енгилроғига алмаштириш масаласини ўрганмоқда
Комиссия аъзолари томонидан бўлиб ўтган ҳолатлар ва воқеаларда иштирок этган ҳамда жиноят содир этганлиги учун қамоққа олинганларнинг сақлаш шарт-шароитлари ўрганилиб, улар билан суҳбатлар ўтказилмоқда.
Ўрганиш давомида содир этган қилмишларидан пушаймон бўлган, қарамоғида вояга етмаган фарзандлари бор, шунингдек оилавий шароити ва ижтимоий ҳолати оғир ҳамда оилада ёлғиз боқувчи бўлган фуқаролар рўйхати шакллантирилди.
Комиссия мазкур шахсларга инсонпарварлик тамойилини қўллаган ҳолда жамоатчилик кафиллиги асосида уларга маҳаллий туман кенгашлари депутатларини бириктириш бўйича Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгесига мурожаат киритди.
Ҳозирда Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгесида Комиссия аъзолари ва маҳаллий кенгаш депутатлари билан учрашув ўтказилмоқда. Унда сайлов округидаги электорат аъзолари орасидан гумонланувчи сифатида терговга жалб қилинган шахсларнинг ҳолати ўрганилгани масаласи кўриб чиқилмоқда.
14 нафар Комиссия аъзоси томонидан  содир этган қилмишларидан пушаймон, қарамоғида вояга етмаган фарзандлари бор, шунингдек оилавий шароити оғир бўлган шахслар билан депутатларнинг учрашишлари ва уларни кафилликка олиш масаласи илгари сурилмоқда.

В ходе исследования был сформирован список граждан, раскаявшихся в содеянном, имеющих на иждивении несовершеннолетних детей, а также имеющих тяжелые семейные условия и социальное положение и являющихся одинокими кормильцами в семье.
Комиссия внесла в Жокаргы Кенес Республики Каракалпакстан обращение о прикреплении к этим более чем 20 лицам депутатов местных районных Кенгашей на основе общественной гарантии с применением принципа гуманизма.
В настоящее время проходит встреча с членами Комиссии и депутатами местного Кенгаша в Жокаргы Кенесе Республики Каракалпакстан. На ней рассматривается вопрос изучения депутатами состояния лиц, привлеченных к расследованию в качестве подозреваемых, среди представителей электората в избирательном округе.
14 членов Комиссии выдвигают вопрос о встрече депутатов с лицами, испытывающими сожаление по поводу совершенных ими деяний, имеющими на иждивении несовершеннолетних