ЕХҲТ минтақаси инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтлари раҳбарларининг олий даражадаги учрашувлари ўтказилди
2022 йилнинг 5-6 сентябрь куни Польшанинг Варшава шаҳрида ЕХҲТ минтақаси инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтлари раҳбарларининг олий даражадаги учрашувлари ўтказилди.
Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилотининг Демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича бюроси (ЕХҲТ ДИИҲБ) томонидан ташкил этилган мазкур учрашувда 60 дан ортиқ инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтлар раҳбарлари, уларга ёрдам кўрсатувчи ҳукуматлараро ташкилот вакиллари ҳамда соҳага оид миллий институтлар тармоқлари вакиллари иштирок этишди.
Эслатиб ўтамиз, Ўзбекистон Республикаси 1992 йилдан буён Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик кенгашининг тўлақонли аъзоси ҳисобланади.
Олий даражадаги учрашувда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) Феруза Эшматова ҳам қатнашди ва иштирокчиларни инсон ҳуқуқларини таъминлаш борасидаги Ўзбекистон тажрибаси билан таништирди.
Шунингдек, Омбудсман фаолиятини такомиллаштиришга оид ислоҳотлар ва унинг парламент билан ҳамкорлиги йўналишида амалга оширилган ишларга тўхталинди.
Тадбир жараёнида иштирокчиларга инсон ҳуқуқлари бўйича барқарор миллий институтларни ўрганиш, инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтларнинг барқарорлигини мустаҳкамлаш бўйича ДИИҲБ томонидан ишлаб чиқилган қўлланмадан фойдаланиш бўйича хабардорликни ошириш, илғор хорижий тажриба ва амалиётларни ўрганиш, таҳдид остида бўлган инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтларни қўллаб-қувватлаш бўйича ҳамкорликни мустаҳкамлаш ва инновацион ёндашувларни ишлаб чиқиш бўйича тавсияларни аниқлаш юзасидан маълумотлар берилди.
Омбудсман Польшанинг Варшава шаҳрига қилган хизмат ташрифи доирасида “Жинсий ва гендерга асосланган зўравонлик муаммосини қамоқда сақлаш мониторингига интеграция қилиш” мавзусидаги минтақавий тренингда ҳам иштирок этади.

Состоялись встречи высокого уровня руководителей национальных правозащитных институтов региона ОБСЕ
5-6 сентября 2022 г. в Варшаве, Польша, состоялись встречи высокого уровня руководителей национальных правозащитных институтов региона ОБСЕ.
На встрече, организованной Бюро по демократическим институтам и правам человека Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (БДИПЧ ОБСЕ), приняли участие руководители более 60 национальных правозащитных институтов, представители содействующих им межправительственных организаций, а также представители отраслевых сетей национальных институтов.
Напомним, что Республика Узбекистан с 1992 года является полноправным членом Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе.
Уполномоченный Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (Омбудсман) Феруза Эшматова также приняла участие на встрече высокого уровня и проинформировала участников с опытом Узбекистана в обеспечении прав человека.
Также были освещены реформы по совершенствованию деятельности Омбудсмана и работа, проводимая в направлении его сотрудничества с парламентом.
В ходе мероприятия участникам была предоставлена информация об изучении устойчивых национальных правозащитных институтов, о повышении осведомленности по использованию разработанного БДИПЧ руководства по укреплению устойчивости национальных институтов по правам человека, изучении передового зарубежного опыта и практики, об укреплении сотрудничества и разработке инновационных подходов к поддержке национальных правозащитных учреждений, находящихся под угрозой.
В рамках своего рабочего визита в Варшаву, Польша, Омбудсман также примет участие в региональном тренинге на тему «Интеграция проблемы сексуального и гендерного насилия в мониторинг тюрем».