Ўзбекистон ва Польша Омбудсманлари ҳамкорлиги ривожланмоқда
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) Феруза Эшматова Польшанинг Варшава шаҳрига қилган амалий ташрифи доирасида 2022 йилнинг 9 сентябрь куни Польша Омбудсмани Марчин Вёнцек билан учрашди.
Самимий суҳбат давомида тажриба алмашинар экан Омбудсманлар ваколатлари бўйича кўплаб ўхшашликлар борлиги маълум бўлди. Масалан ҳар иккала Омбудсманда ҳам фуқаролар манфаатида судга даъво аризаси киритиш ҳуқуқи мавжуд.
Шунингдек, учрашувда Миллий превентив механизм доирасида ҳаракатланиш эркинлиги чекланган шахслар сақланадиган ёпиқ муассасаларга амалга ошириладиган мониторинг ташрифлари бўйича фикр алмашилди.
Омбудсман Феруза Эшматова ўтган йиллар давомида инсон ҳуқуқларини таъминлаш йўлида мамлакатимизда амалга оширилган ислоҳотлар, шу жумладан, Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) институтининг ҳуқуқий мақоми мунтазам такомиллашиб боргани, унинг фаолият қамрови ва ваколатлари кенгайгани, инсон ҳуқуқларини таъминлашда Омбудсманга берилган янги таъсирчан чоралар ҳақида ҳам тўхталди.
Мулоқот якунларига кўра, ҳар иккала давлат фуқаролари мурожаатларини кўриб чиқишда Омбудсманлар ҳамкорлигини мустаҳкамлашга келишиб олинди.
Маълумот учун: 1988 йилда Шарқий Европа давлатлари орасида биринчилардан бўлиб Польшада Омбудсман институти жорий қилинган. Ушбу лавозимни эгаллаган шахс энг юқори даражадаги инсон ҳуқуқлари ва эркинликларини ҳимоя қилишга масъул ҳисобланиб, унинг ваколат ва вазифалари Польша Конституцияси ва тегишли қонун билан мустаҳкамланган.
Омбудсманга фуқаролик ҳуқуқлари бузилишининг олдини олиш, бузилиш фактини аниқлаш, қонунларга риоя этилишини назорат қилиш ва янги ҳимоя чораларини ишлаб чиқиш вазифалари юклатилган.

Развивается сотрудничество Омбудсманов Узбекистана и Польши
Уполномоченный Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (Омбудсман)  Феруза Эшматова в рамках рабочего визита в Варшаву, Польша, 9 сентября 2022 года встретилась с польским омбудсманом Марчином Вёнцеком.
В ходе искренней беседы по мере обмена опытом стало известно, что есть много общего в полномочиях омбудсманов. Например, оба омбудсмана имеют право подать иск в суд в интересах граждан.
На встрече также состоялся обмен мнениями по мониторинговым визитам в закрытые учреждения в рамках Национального превентивного механизма, где содержатся лица с ограниченной свободой передвижения.
Омбудсман Феруза Эшматова отметила, что за прошедшие годы в нашей стране были проведены реформы, направленные на обеспечение прав человека, в том числе  о систематическом совершенствовании правового статуса института Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмана)  за прошедшие годы, расширении сферы его деятельности и полномочий, а также о новых действенных мерах, предоставленных Омбудсману в обеспечении прав человека.
По итогам встречи достигнута договоренность об усилении сотрудничества Омбудсманов в рассмотрении обращений граждан каждой из стран.
Для информации: В 1988 году Польша одной из первых стран Восточной Европы учредила институт Омбудсмана. Лицо, занимающее эту должность, считается ответственным за защиту прав и свобод человека на самом высоком уровне, а его полномочия и обязанности закреплены в Конституции Польши и соответствующем законе.
На Омбудсмана возложена задача по предотвращению нарушений гражданских прав, выявлению фактов нарушений, контролю за соблюдением законов и разработке новых мер защиты.