2022 йилнинг октябрь ойида яна 38 нафар гумонланувчи жамоат кафиллиги асосида ўз оиласига қайтарилди
Мустақил комиссия аъзолари Қорақалпоғистонда ўрганиш ишларини давом эттирмоқда.
Комиссия томонидан фуқаро мурожаатларини ўрганиш давомида содир этган қилмишига пушаймон ва ижтимоий шароити оғир бўлган гумонланувчиларнинг иккинчи рўйхати шакллантирилган ва уларни оиласига қайтариш бўйича тегишли чоралар кўрилган эди.
Амалга оширилган ишларнинг амалий натижаси сифатида 2022 йилнинг октябрь ойида яна 38 нафар гумонланувчи жамоат кафиллиги асосида ўз оиласига қайтарилди
Жорий йилнинг 13 октябрь куни Қорақалпоғистонда бўлиб ўтган воқеаларни мустақил равишда ўрганаётган Комиссия аъзолари таклифи ва Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси илтимосномасига кўра, Бош прокуратура томонидан 16 нафар гумонланувчини жамоат кафиллиги асосида ўз оиласига қайтарилди.
Жорий йилнинг 12 октябрь куни ҳам 22 нафар гумонланувчи жамоат кафиллиги асосида қўйиб юборилган эди.

В октябре 2022 года еще 38 подозреваемых были возвращены в свои семьи на основе общественного поручительства
Члены Независимой Комиссии продолжают изучения в Каракалпакстане.
В ходе изучения обращений граждан Комиссией сформирован второй список подозреваемых, сожалеющих о своих действиях и находящихся в тяжелом социальном положении, и приняты соответствующие меры по их возвращению в семьи.
В результате проделанной работы в октябре 2022 года еще 38 подозреваемых были возвращены в свои семьи на основе общественного поручительства.
13 октября текущего года по предложению членов Комиссии, самостоятельно расследующих события в Каракалпакстане, и по ходатайству Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан, Генеральной прокуратурой 16 подозреваемых были возвращены в свои семьи на основе общественного поручительства. 12 октября этого года 22 подозреваемых также были освобождены на основе общественного поручительства.