2022 йилнинг 17 октябрь куни давлат бошқаруви органлари ва фуқаролик жамияти институтлари ўртасидаги навбатдаги очиқ мулоқот бўлиб ўтди. “Инсон ҳуқуқлари ва эркинликларининг таъминланишида давлат бошқаруви органларининг фуқаролик жамияти институтлари билан ўзаро ҳамкорлиги: муаммолар ва уларнинг ечимлари” мавзусига бағишланган мазкур давра суҳбати “Юксалиш” умуммиллий ҳаракати мажлислар залида ўтказилди.
Тадбирда Олий суд, Адлия, Ички ишлар, Соғлиқни сақлаш, Бандлик ва меҳнат муносабатлари, Маҳалла ва нуронийларни қўллаб-қувватлаш вазирликлари, Бош прокуратура вакиллари ҳамда 10 дан ортиқ фуқаролик жамияти институтлари фаоллари, жумладан Демократия ва инсон ҳуқуқлари институти, Республика “Истиқболли авлод” ижтимоий-ахборот маркази, “Ҳуқуқий таянч” жамоат бирлашмаси, «Мадад» нодавлат нотижорат ташкилоти, Ўзбекистон ногиронлар ассоциацияси, “Инклюзив таълим” ННТлари вакиллари ва ОАВ ходимлари иштирок этишди.
Мазкур давра суҳбатини ташкил этишнинг мақсади – давлат органлари ва фуқаролик жамияти институтлари ўртасида умумий мулоқот платформасини ўрнатиш орқали аҳолини ўйлантираётган масалалар юзасидан муҳокамаларни ўтказиш ва бу орқали бир қатор муаммоларга ечим топишдир.
Давра суҳбатида таъкидланишича, Олий Мажлис Сенати ва Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) институтининг давлат бошқаруви органлари ва фуқаролик жамияти вакиллари ўртасида очиқ мулоқот ташкил этиш ташаббуси учинчи сектор вакилларининг ўз фаолиятлари давомида дуч келган, аҳолини ўйлантираётган масалаларни ваколатли давлат органлари вакиллари билан бевосита муҳокама қилиш имкониятини яратди.
Қайд этиш лозимки, бу каби мулоқотлар инсон ҳуқуқ ва эркинликларини таъминлаш бўйича мавжуд камчиликларни давлат органларининг ваколатли вакилларига етказиш ва у орқали тегишли соҳаларнинг ислоҳ қилинишига хизмат қилади.
Тадбир давомида аввалги мулоқотларда кўтарилган масалалар, жумладан давлат органлари ва ННТлари ўртасида “ижтимоий буюртма” асосида ҳамкорликнинг оқсаётганлиги, жазони ижро этиш муассасаларида юридик ёрдам кўрсатишни йўлга қўйиш, ижтимоий шерикликни ривожлантириш, олий таълим тизимида инсон ҳуқуқлари ва эркинликларига бағишланган фанларни жорий этиш, ННТларнинг рўйхатдан ўтишидаги қийинчиликлар борасида амалга оширилган ишлар муҳокамалар марказида бўлди.
Давра суҳбати якунида тадбир иштирокчилари томонидан инсоннинг шахсий, сиёсий, иқтисодий, ижтимоий ва маданий ҳуқуқларини ҳимоя қилишда давлат ҳокимияти ва бошқаруви органлари фаолиятининг очиқлигини янада таъминлаш орқали уларнинг фуқаролик жамияти институтлари билан ўзаро ҳамкорлик самарадорлигини ошириш, жамоатчилик назоратини янада кучайтириш юзасидан таклиф ва тавсиялар билдирилди.

Подробности очередного открытого диалога органов государственного управления и представителей гражданского общества в сфере обеспечения прав человека
Как известно, в мае текущего года при сотрудничестве с Уполномоченным  Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсманом) и Комитетом Сената по судебно-правовым вопросам и противодействию коррупции была создана площадка для организации открытых диалогов между органами государственного управления и представителями гражданского общества в сфере обеспечении прав человека.
17 октября 2022 года состоялся очередной открытый диалог между органами государственного управления и институтами гражданского общества. Данный круглый стол на тему «Взаимодействие органов государственного управления с институтами гражданского общества в обеспечении прав и свобод человека: проблемы и пути их решения» состоялся в зале заседаний общенационального движения «Юксалиш».
В мероприятии приняли участие представители Верховного суда, Министерства юстиции, Министерства внутренних дел, Министерства здравоохранения, Министерства занятости и трудовых отношений, Министерства по поддержке махалли и старшего поколения, Генеральной прокуратуры, а также активисты более 10 институтов гражданского общества, в том числе Института демократии и прав человека, Республиканского общественно-информационный центра "Истикболли Авлод", общественного объединения "Правовая опора", негосударственной некоммерческой организации «Мадад», Ассоциации инвалидов Узбекистана, НПО «Инклюзивное образование» и СМИ.
Целью организации данного круглого стола является создание общей диалоговой платформы между государственными органами и институтами гражданского общества для обсуждения вопросов, волнующих население, и поиска решения этих проблем.
В ходе круглого стола было отмечено, что инициатива Сената Олий Мажлиса и Института Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмана) по организации открытого диалога между органами государственного управления и представителями гражданского общества позволила представителям третьего сектора напрямую обсудить с представителями уполномоченных государственных органов вопросы, возникшие в ходе их деятельности.
Следует отметить, что такие диалоги служат для информирования компетентных представителей государственных органов о существующих недостатках в обеспечении прав и свобод человека и тем самым служат реформированию соответствующих сфер.
В ходе мероприятия были рассмотрены вопросы, поднятые в предыдущих диалогах, в том числе в центре дискуссий была проделанная работа над такими сферами как недостаточное сотрудничества между государственными органами и ННО на основе «социального заказа», налаживание правовой помощи в пенитенциарных учреждениях, развитие социального партнерства, внедрение дисциплин, посвященных правам и свободам человека в системе высшего образования, трудности в процессе регистрации ННО.
По итогам круглого стола участниками мероприятия были высказаны предложения и рекомендации по повышению эффективности  взаимодействия органов государственного управления с институтами гражданского общества и усилению общественного контроля за счет дальнейшего обеспечения гласности деятельности органов государственной власти и управления в сфере защиты личных, политических, экономических, социальных и культурных прав человека.