Бола парвариши таътилида бўлган собиқ ходим ўз ишига тикланди, иш берувчидан эса 1,5 млн сўм маънавий зарар ундирилиши белгиланди - Омбудсман
Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман)га Тошкент вилояти, Оҳангарон туманида яшовчи фуқаро М.Ш. бола парвариш таътилида бўлишига қарамай иш берувчи томонидан ноқонуний ишдан бўшатилгани ҳақида мурожаат қилди.
Мурожаат Омбудсман назоратига олиниб, ўрганилиши натижасида мурожаатчининг ҳозирда ҳомиладор эканлиги ва иш берувчи томонидан шу йилнинг 21 июль куни у билан тузилган меҳнат шартномаси Меҳнат Кодексининг 105-моддасига асосан бекор қилингани маълум бўлди.
Ушбу мурожаат Омбудсманнинг Тошкент вилоятидаги минтақавий вакили томонидан фуқаро М.Ш. иштирокида жойига чиқиб ўрганилди, зарур маълумотлар олинди.
Шундан сўнг, жорий йилнинг август ойида Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) томонидан фуқаро Ш.М манфаатида Фуқаролик ишлари бўйича Оҳангарон туманлараро судига ишга тиклаш масаласида даъво аризаси киритилди.
Суд муҳокамаси жараёнида Омбудсман томонидан фуқарога етказилган маънавий зарарни ундириш тўғрисида қўшимча даъво киритилди.
Фуқаролик ишлари бўйича Оҳангарон туманлараро суди томонидан Омбудсманнинг фуқаро манфаатида киритган аризаси қаноатлантирилди. Суднинг 2022 йилнинг 4 октябрдаги қарорида фуқаро Ш.М.ни ишга тиклаш ва унга етказилган маънавий зарар учун иш берувчидан 1,5 млн сўм ундириш белгиланди.

Бывшая сотрудница, находившаяся в отпуске по уходу за ребенком, восстановлена на работе, а с работодателя взыскано 1,5 млн сумов морального вреда – Омбудсман
Жительница Охангаронского района Ташкентской области М.Ш. обратилась к Уполномоченному Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсману)с заявлением о незаконном увольнении со стороны работодателя, несмотря на то, что она находилась в отпуске по уходу за ребенком.
Обращение было взято под контроль Омбудсмана и в результате его изучения выяснилось, что заявительница в настоящее время беременна, а трудовой договор, заключенный с ней работодателем 21 июля этого года, был расторгнут в соответствии со статьей 105 Трудового Кодекса.
Данное обращение было изучено на месте региональным представителем Омбудсмана в Ташкентской области при участии гражданки М.Ш., получена необходимая информация.
После этого в августе текущего года Уполномоченным Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсманом) в интересах гражданки М.Ш. было подано исковое заявление в Охангаранский межрайонный суд по гражданским делам по вопросу восстановления на работе.
В ходе судебного разбирательства Омбудсманом был внесен дополнительный иск о взыскании морального вреда, причиненного гражданке.
Заявление Омбудсмана в интересах гражданки удовлетворено Охангаранским межрайонным судом по гражданским делам.
Решением суда от 04.10.2022 г. принято решение о восстановлении гражданки М.Ш. в должности и взыскании с работодателя 1,5 млн. сум за причиненный ей моральный вред.