Қорақалпоғистондаги воқеаларда иштирок этган яна 35 нафар айбланувчи жамоат кафиллиги асосида ўз оиласи бағрига қайтарилди
Комиссия томонидан фуқаро мурожаатларини ўрганиш давомида содир этган қилмишига пушаймон ва ижтимоий шароити оғир бўлган айбланувчиларнинг учинчи рўйхати шакллантирилган ва уларни оиласига қайтариш бўйича тегишли чоралар кўрилган эди.
Комиссия аъзолари таклифи ва Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси илтимосномасига кўра, Бош прокуратура томонидан 2022 йилнинг 1 ноябрь куни яна 35 нафар айбланувчини жамоат кафиллиги асосида ўз оиласига қайтарилди.
Маълумот учун, шу йилнинг 30 август куни 34 нафар, 13-14 октябрь кунлари 38 нафар Мустақил Комиссия томонидан шакллантирилган рўйхатдаги айбланувчи оиласи бағрига қайтарилган эди.
Қорақалпоғистон Республикасида юз берган ҳолатлар ва воқеаларни ўрганиш бўйича комиссия ташаббуси билан яқинлари бағрига қайтарилган айбланувчилар сони 107 нафарга етди.

Еще 35 обвиняемых, участвовавших в событиях в Каракалпакстане, возвращены семьям на основе общественного поручительства
Комиссией в ходе изучения обращений граждан был сформирован третий список обвиняемых, раскаявшихся в содеянном и имеющих тяжелые социальные условия, и приняты соответствующие меры по их возвращению в семьи.
По предложению членов Комиссии и ходатайству Жокаргы Кенес Республики Каракалпакстан Генеральной прокуратурой 1 ноября 2022 года еще 35 обвиняемых были возвращены в свои семьи на основе общественного поручительства.
Напоминаем, что 30 августа этого года 34 человека и 13-14 октября 38 человек из списка, сформированного Независимой комиссией, были возвращены в свое семьи.