Электр энергия ва газдан узиб қўйилган фуқаро мурожаати жойига чиқиб ўрганилди
Facebook ижтимоий тармоғида фуқаро О.Абдуллаеванинг уйи электр энергия ва газ таъминотидан ноқонуний равишда узилганлиги сабабли ўзи ва  3 нафар вояга етмаган фарзанди қийин шароитда яшашга мажбур бўлаётгани ҳақида хабарлар тарқалди. Жамоатчилик эътиборини тортган ушбу хабар ҳақида интернет фойдаланувчилари Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман)нинг Facebookдаги саҳифасида шарҳлар қолдиришди ва ҳолатни назоратга олинишини сўрашди.
Шунингдек, муқаддам фуқаро О.Абдуллаева мазкур масалада Бола ҳуқуқлари бўйича вакил (Болалар омбудсмани)га ҳам ижтимоий тармоқ орқали болалари ҳуқуқлари бузилаётгани бўйича мурожаат қилган.
Шундан сўнг, Бола ҳуқуқлари бўйича вакил ҳамда Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) ходимлари мурожаатни ҳар томонлама ўрганиш мақсадида О.Абдуллаеванинг яшаш жойига чиқиб, мавжуд ҳолатни кўздан кечиришди.
аниқланишича, Олий суднинг 2022 йил 17 февралдаги ажрими билан “Training Project” МЧЖнинг О.Абдуллаевага нисбатан бошқа турар жой берилиши эвазига кўчириш даъво аризаси бўйича О.Абдуллаеванинг кассация шикояти кўриб чиқилиб, қаноатлантириш рад этилган.
Бироқ, ҳозирда О.Абдуллаеванинг шикоятига асосан суд иши такрорий кассация инстанциясида кўрилаётганлиги маълум бўлди. Шу сабабли суд ҳужжатларининг ижроси тўхтатилган.
Лекин, шунга қарамасдан, 2022 йилнинг 31 октябрь куни жойида амалга оширилган ўрганиш давомида О.Абдуллаевага мулк ҳуқуқи асосида тегишли бўлган уй жой газ вa электр энергияси таъминотидан тўлиқ узилганлиги аниқланди. Бундан ташқари, ушбу хонадонда 3 нафар вояга етмаган бола истиқомат қилиши, улардан 2 нафари мактаб ёшида (бири тиббий жароҳат туфайли юриш ҳаракати чекланган) эканлиги маълум бўлди. Электр энергияси узилганлиги боис уларнинг дарс тайёрлаш имконияти сезиларли даражада чекланган, газ ўчирилганлиги сабабли эса таом тайёрлаш ва уйни иситиш имконияти мавжуд эмаслиги аниқланди.
Мурожаатчининг сўзларига кўра, у «Ҳудудгазтаъминот» АЖ ҳамда “Ҳудудий электр тармоқлари” АЖга мурожаат қилган бўлсада, шартнома мажбуриятлари кучда бўлган бир вақтда унга коммунал хизматлардан узилиш асослари тақдим этилмаган.
Фуқаро О.Абдуллаеванинг хонадони қурилиш объектининг ёнида жойлашган бўлиб, бу мурожаатчи ва унинг фарзандлари ҳаётига хавф туғдиради. Хонадоннинг газ ва электрдан узилганлиги эса уларни яшаш жойини ташлаб чиқиб кетишларига сунъий равишда мажбурлашдек кўринди.
Мурожаатни жойига чиқиб ўрганиш натижаларига кўра, Ўзбекистон Республикаси Бош прокурори номига мулкдорнинг ҳуқуқларини тўлиқ таъминланиши, хусусан туман «Ҳудудгазтаъминот» вa “Ҳудудий электр тармоқлари” АЖлари томонидан истеъмолчининг ҳуқуқлари қонун ҳужжатларига асосан тўлиқ таъминланиб, тезкор кечиктириб бўлмас чора-тадбирлар кўрилиши бўйича мурожаат қилинди.

Жалобу гражданина, которому отключили свет и газ, рассмотрели на месте
В социальной сети Facebook распространилась новость о том, что дом гражданки О.Абдуллаевой незаконно отключен от электричества и газа, поэтому она и трое ее несовершеннолетних детей вынуждены жить в тяжелых условиях. По поводу этого сообщения, которое привлекло внимание общественности, интернет-пользователи оставили комментарии на странице Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмана) в Facebook и попросили взять ситуацию под контроль.
Также ранее гражданка О.Абдуллаева обратилась к Уполномоченному по правам ребенка (детскому омбудсману) по поводу нарушения прав ее детей через социальную сеть.
После этого сотрудники Уполномоченного по правам ребенка и Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (омбудсмана) выехали по месту жительства О.Абдуллаевой и ознакомились со сложившейся ситуацией с целью тщательного изучения обращения.
Согласно решению Верховного суда от 17 февраля 2022 года кассационная жалоба О.Абдуллаевой по иску ООО «Training Project» о выселении к О.Абдуллаевой в обмен на другое жилое помещение, рассмотрена и отклонена.
В настоящее время стало известно, что судебное дело по жалобе О.Абдуллаевой рассматривается повторно в кассационной инстанции. В связи с этим исполнение судебных документов было приостановлено.
Однако, несмотря на это, в ходе выездного обследования 31 октября 2022 года было установлено, что дом, принадлежащий О.Абдуллаевой, полностью отключен от газо- и электроснабжения. Кроме того, стало известно, что в данной квартире проживают 3 несовершеннолетних ребенка, 2 из них школьного возраста (один из них ограничен в передвижении в связи с медицинской травмой). Выяснилось, что их возможность делать уроки была значительно ограничена из-за отключения электроэнергии, а из-за отключения газа не было возможности готовить и отапливать дом.
По словам заявительницы, хотя она и обращалась в АО «Худудгазтаминот» и АО « Ҳудудий электр тармоқлари », оснований для отключения от коммунальных услуг в период действия договорных обязательств ему предоставлено не было.
Квартира гражданки О.Абдуллаевой находится рядом со строительной площадкой, что представляет опасность для жизни заявительницы и ее детей. Тот факт, что дом был отрезан от газа и электричества, выглядит как искусственная причина чтобы заставить их покинуть место жительства.
По результатам выездного рассмотрения обращения внесено обращение в Генеральную прокуратуру Республики Узбекистан по поводу полной защиты прав собственника, в частности полной защиты прав потребителя районным АО «Худудгазтаминот» и «Ҳудудий электр тармоқлари» согласно правовым документам, и были приняты незамедлительные меры, по устранение данной ситуации.