Электр энергия ва газдан узиб қўйилган фуқаро мурожаати жойига чиқиб ўрганилди
Facebook ижтимоий тармоғида фуқаро О.Абдуллаеванинг уйи электр энергия ва газ таъминотидан ноқонуний равишда узилганлиги сабабли ўзи ва  3 нафар вояга етмаган фарзанди қийин шароитда яшашга мажбур бўлаётгани ҳақида хабарлар тарқалди. Жамоатчилик эътиборини тортган ушбу хабар ҳақида интернет фойдаланувчилари Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман)нинг Facebookдаги саҳифасида шарҳлар қолдиришди ва ҳолатни назоратга олинишини сўрашди.
Шунингдек, муқаддам фуқаро О.Абдуллаева мазкур масалада Бола ҳуқуқлари бўйича вакил (Болалар омбудсмани)га ҳам ижтимоий тармоқ орқали болалари ҳуқуқлари бузилаётгани бўйича мурожаат қилган.
Шундан сўнг, Бола ҳуқуқлари бўйича вакил ҳамда Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) ходимлари мурожаатни ҳар томонлама ўрганиш мақсадида О.Абдуллаеванинг яшаш жойига чиқиб, мавжуд ҳолатни кўздан кечиришди.
аниқланишича, Олий суднинг 2022 йил 17 февралдаги ажрими билан “Training Project” МЧЖнинг О.Абдуллаевага нисбатан бошқа турар жой берилиши эвазига кўчириш даъво аризаси бўйича О.Абдуллаеванинг кассация шикояти кўриб чиқилиб, қаноатлантириш рад этилган.
Бироқ, ҳозирда О.Абдуллаеванинг шикоятига асосан суд иши такрорий кассация инстанциясида кўрилаётганлиги маълум бўлди. Шу сабабли суд ҳужжатларининг ижроси тўхтатилган.
Лекин, шунга қарамасдан, 2022 йилнинг 31 октябрь куни жойида амалга оширилган ўрганиш давомида О.Абдуллаевага мулк ҳуқуқи асосида тегишли бўлган уй жой газ вa электр энергияси таъминотидан тўлиқ узилганлиги аниқланди. Бундан ташқари, ушбу хонадонда 3 нафар вояга етмаган бола истиқомат қилиши, улардан 2 нафари мактаб ёшида (бири тиббий жароҳат туфайли юриш ҳаракати чекланган) эканлиги маълум бўлди. Электр энергияси узилганлиги боис уларнинг дарс тайёрлаш имконияти сезиларли даражада чекланган, газ ўчирилганлиги сабабли эса таом тайёрлаш ва уйни иситиш имконияти мавжуд эмаслиги аниқланди.
Мурожаатчининг сўзларига кўра, у «Ҳудудгазтаъминот» АЖ ҳамда “Ҳудудий электр тармоқлари” АЖга мурожаат қилган бўлсада, шартнома мажбуриятлари кучда бўлган бир вақтда унга коммунал хизматлардан узилиш асослари тақдим этилмаган.
Фуқаро О.Абдуллаеванинг хонадони қурилиш объектининг ёнида жойлашган бўлиб, бу мурожаатчи ва унинг фарзандлари ҳаётига хавф туғдиради. Хонадоннинг газ ва электрдан узилганлиги эса уларни яшаш жойини ташлаб чиқиб кетишларига сунъий равишда мажбурлашдек кўринди.
Мурожаатни жойига чиқиб ўрганиш натижаларига кўра, Ўзбекистон Республикаси Бош прокурори номига мулкдорнинг ҳуқуқларини тўлиқ таъминланиши, хусусан туман «Ҳудудгазтаъминот» вa “Ҳудудий электр тармоқлари” АЖлари томонидан истеъмолчининг ҳуқуқлари қонун ҳужжатларига асосан тўлиқ таъминланиб, тезкор кечиктириб бўлмас чора-тадбирлар кўрилиши бўйича мурожаат қилинди.

Complaint of a citizen who was cut off electricity and gas, considered on the spot
The social network Facebook spread the news that the house of citizen O. Abdullayeva was illegally disconnected from electricity and gas, so she and her three minor children are forced to live in difficult conditions. Regarding this message, which attracted public attention, Internet users left comments on the Facebook page of the Authorized Person of the Oliy Majlis (Ombudsman) and asked to take control of the situation.
Also earlier, citizen O. Abdullayeva turned to the Authorized Person for Children's Rights (Children's Ombudsman) about the violation of the rights of her children through a social network.
After that, the employees of the Authorized Person for Children's Rights and the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) went to the place of residence of O. Abdullayeva and got acquainted with the current situation in order to carefully study the appeal.
According to the decision of the Supreme Court dated February 17, 2022, the cassation complaint of O. Abdullayeva on the claim of Training Project LLC for eviction against O. Abdullayeva in exchange for another dwelling was considered and rejected.
At present, it has become known that the court case on the complaint of O. Abdullayeva is being considered again in the cassation instance. In this regard, the execution of court documents was suspended.
However, despite this, during the field survey on October 31, 2022, it was found that the house owned by O. Abdullayeva was completely disconnected from gas and electricity supply. In addition, it became known that 3 minor children live in this apartment, 2 of them are of school age (one of them is restricted in movement due to a medical injury). It turned out that their ability to do their homework was significantly limited due to the power outage, and because of the gas outage, it was not possible to cook and heat the house.
According to the applicant, although she applied to "Khududgaztaminot JSC and “Hududiy Elektr Tarmoqlari” JSC, he was not provided with grounds for disconnecting from public services during the period of contractual obligations.
The apartment of citizen O. Abdullayeva is located next to a construction site, which poses a danger to the life of the applicant and her children. The fact that the house was cut off from gas and electricity seems like an artificial reason to force them to leave their place of residence.
Based on the results of the field consideration of the appeal, an appeal was made to the General Prosecutor's Office of the Republic of Uzbekistan regarding the full protection of the rights of the owner, in particular, the full protection of the rights of the consumer by the district JSC "Khududgaztaminot" and "Hududiy elektr tarmoqlari" in accordance with legal documents, and immediate measures to be taken to resolve this situation.