Мамлакатимизда ушбу касал билан оғриган маҳкумлар ҳам мавжуд. Бу касаллик юқумли бўлгани сабабли беморлар алоҳида ажратилиши лозим. Шунинг учун Ўзбекистонда сил касаллигига чалинган маҳкумлар сақланадиган ягона Махсус даволаш колонияси мавжуд.
Омбудсман бошчилигида ҳаракатланиш эркинлиги чекланган ёпиқ муассасаларга амалга ошириладиган мониторинг ташрифларида албатта Бухоро вилоятида жойлашган ушбу 20-сонли Махсус даволаш жазони ижро этиш колонияси ҳам қамраб олинади.
Омбудсманнинг Бухоро вилоятидаги минтақавий вакили Абира Хусейнова 2022 йил 31 октябрь куни маҳкумлар мурожаатларини ўрганиш мақсадида ушбу муассасага мониторинг ташрифини амалга оширди.
Минтақавий вакил дастлаб тиббиёт бўлимига кириб, маҳкумларга яратилган шарт-шароитлар, тиббиёт ходимларининг хизмат хоналари, бемор маҳкумлар сақланадиган палаталар ҳамда руҳий тинчлантириш хонаси билан танишди. Муассасада етарли дори-дармон воситалари, лабораториялар, техник жиҳозлар, жумладан рентген аппарати, стоматолог иш столи ва бошқа керакли воситалар фойдаланишга яроқли ҳолатда.
Сўнг Минтақавий вакил колонияда маҳкумлар учун мўлжалланган ошхона ва маҳкумларга овқат тайёрлаш жараёни билан танишди. Таомнома билан танишилиб, озиқ-овқат маҳсулотларини сақлаш жойлари кўздан кечирилди.
Колонияда жазо муддатини ўтаётган маҳкумларнинг яқин қариндошлари билан қисқа ва узоқ муддатли учрашувларга мўлжалланган хоналар ҳам Минтақавий вакил эътиборидан четда қолмади. Чунки махсус колонияда соғайган маҳкумлар дарҳол ажратилиб, уларнинг саломатлиги текшириб турилади. Уларнинг яқинлари келиб маҳкум билан учрашишлари мумкин. Изоляцияланган маҳкумларга узоқ муддатли учрашувларга рухсат берилмайди. Бу тартиб уларнинг оила аъзоларининг соғлиғини сақлаш мақсадида жорий этилган.
Шундан сўнг, колония маҳкумлар яшаш саҳнларига ўрнатилган маҳкумларнинг ариза ва шикоятлари учун мўлжалланган “Омбудсман қути”ларидан мурожаатлар олиниб, ўрганиш учун олиб кетилди.
Бундан ташқари колонияда жазо ўтаётган маҳкумлар билан сайёр қабул ўтказилиб, мурожаатлари бўйича санитария-эпидемиология қоидаларига риоя қилинган ҳолда бирма-бир суҳбатлашилиб, мурожаатлари юзасидан ҳуқуқий маслаҳатлар берилди.
Мониторинг ташрифи доирасида Омбудсманнинг Бухородаги минтақавий вакили мана шу колонияда ишлайдиган ходимлар билан ҳам суҳбатлашиб, уларга қонунчиликда белгиланган шароитлар яратиб берилганми, ойлик иш ҳақларини тўланишида кечикишлар йўқми деган саволларга жавоб олди.
Ўрганиш якунларига кўра, колонияда жазо ўтаётган маҳкумларга ва шу ерда хўжалик ишларига жалб этилиб, жазо ўтаётган маҳкумларга яратилган шарт-шароитлар юзасидан камчиликлар аниқланмади.

Региональный представитель омбудсмена в Бухарской области встретилась с больными туберкулезом осужденными
Туберкулез – это инфекционное заболевание, которое развивается при попадании бактерий в организм. Он начинает проявляться постепенно. Болезнетворные бактерии очень долго не проявляют себя в организме больного. Часто он развивается и размножается в легких и его тканях.
В нашей стране есть заключенные, страдающие этим заболеванием. Поскольку это заболевание заразно, больных следует изолировать. Поэтому в Узбекистане существует только одна колония особого режима, где содержатся осужденные, больные туберкулезом.
Мониторинговые визиты в закрытые учреждения с ограниченной свободой передвижения под руководством Омбудсмана, также охватывают специализированную лечебную исправительную колонию № 20, расположенной в Бухарской области.
31 октября 2022 года Региональный представитель Омбудсмана в Бухарской области Абира Гусейнова совершила мониторинговый визит в данное учреждение с целью изучения обращений заключенных.
Региональный представитель сначала посетила лечебное отделение и ознакомилась с условиями, созданными для заключенных, служебными помещениями медперсонала, палатами, где содержатся больные заключенные, и комнатой для психического успокоения. Были установлено, что в учреждении имеется достаточное количество медикаментов, лабораторий, технического оборудования, в том числе рентгеновский аппарат, стол стоматолога и другие необходимые инструменты в рабочем состоянии.
Затем Региональный представитель ознакомилась с кухней и процессом приготовления пищи для заключенных. Были осмотрены места хранения пищевых продуктов.
Помещения, предназначенные для кратковременных и длительных встреч с близкими родственниками осужденных, отбывающих наказание в колонии, также не остались без внимания Регионального представителя. Потому что осужденных, выздоравливающих в специальной колонии, немедленно изолируют и проверяют их здоровье. Родственники заключенных могут прийти и встретиться с ними. Заключенным, находящимся в одиночных камерах, не разрешаются длительные свидания. Эта процедура была введена для защиты здоровья членов их семей.
После этого из «Ящиков Омбудсмана», установленных в жилых помещениях колонии для обращений заключенных, были изъяты обращения для изучения.
Кроме того, с осужденными, отбывающими наказание в колонии, были поочередно проведены беседы с соблюдением санитарно-эпидемиологических правил, даны юридические консультации по их обращениям.
В рамках мониторингового визита Региональный представитель Уполномоченного по правам человека в Бухаре побеседовала с работниками, работающими в данной колонии, и получила ответы на вопросы о том, были ли им обеспечены условия, предусмотренные законом, и были ли задержки с выплатой ежемесячных заработных плат.
По итогам данного изучения не выявлено недостатков в условиях, созданных для осужденных, отбывающих наказание в колонии, и осужденных, которые привлечены к хозяйственной деятельности в этой колонии.