Касаба уюшмалари Омбудсман билан ҳамкорликда ишлайди
Хабарингиз бор, 2022 йилнинг 9 ноябрь куни Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) ва Ўзбекистон Касаба уюшмалари Федерацияси ўртасида ҳамкорлик меморандуми имзоланган эди.
Меморандум имзолаш жараёнида тарафлар меморандум нафақат марказий ташкилотлар, балки Омбудсманнинг вилоятлардаги минтақавий вакиллари ҳамда Касаба уюшмалари Федерациясининг ҳудудий кенгашлари ўртасида ҳам мустаҳкам ҳамкорлик алоқаларини ўрнатишга ва фуқароларнинг ижтимоий-иқтисодий ҳуқуқларини ҳимоя қилишга хизмат қилиши қайд этилган эди.
Юқоридагилардан келиб чиқиб, 2022 йилнинг 19 ноябрь куни биринчилардан бўлиб Омбудсманнинг Самарқанд вилоятидаги минтақавий вакили ва Касаба уюшмалари федерацияси вилоят кенгаши ўртасида ҳамкорлик меморандуми имзоланди.
Тадбирда ҳар икки ташкилотнинг асосий мақсад ва вазифалари фуқаролар, шу жумладан, меҳнаткашларнинг ижтимоий-иқтисодий ҳуқуқ ва манфаатларини ҳимоя қилишдан иборат эканлиги, шунга кўра, ҳамкорлик меморандумининг имзоланиши асосий мақсад ва вазифалар ижросини янги босқичга олиб чиқиши таъкидланди.
Омбудсманнинг Самарқанд вилоятидаги минтақавий вакили Диёр Ҳусанов,
– Бизга жисмоний шахслар бузилган ҳуқуқларини тиклашда ёрдам сўраб мурожаат қилишса, касаба уюшмаларига муайян меҳнат жамоасида ишлайдиган фуқаролар мурожаатчи бўлади. Кўриниб турибдики, ҳар икки ташкилот ҳам фуқаролар ҳуқуқларини тиклаш учун бирдек масъул. Шу боис биз фаолиятимизни ҳамкорликда йўлга қўйиш орқали меҳнат ҳуқуқларига оид мавжуд муаммоларга биргаликда ечим топиш, ўз навбатида профилактик тадбирлар ўтказишга келишиб олдик. Бугун имзоланган меморандумда айни шу масалалар расман мустаҳкамлаб қўйилди.

Профсоюзы работают в сотрудничестве с Омбудсменом
Как известно, 9 ноября 2022 года был подписан меморандум о сотрудничестве между Уполномоченным Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсманом) и Федерацией профсоюзов Узбекистана.
В ходе подписания меморандума стороны отметили, что меморандум будет способствовать установлению прочных партнерских связей и защите социально-экономических прав граждан не только между центральными организациями, но и региональными представителями Омбудсмана в областях и территориальными советами Федерации профсоюзов.
На основании вышеизложенного 19 ноября 2022 года между Региональным представителем Уполномоченного по правам человека в Самаркандской области и областным советом Федерации профсоюзов был подписан меморандум о сотрудничестве.
На мероприятии было отмечено, что основными целями и задачами обеих организаций являются защита социально-экономических прав и интересов граждан, в том числе трудящихся, и соответственно подписание меморандума о сотрудничестве приблизит реализацию основных целей и задач на новый уровень.
Диёр Хусанов, Региональный представитель Уполномоченного по правам человека в Самаркандской области отметил:
- Если к нам обращаются физические лица за помощью в восстановлении нарушенных прав, в профсоюзы обращаются граждане, работающие в определенной трудовой команде. Как видно, обе организации одинаково ответственны за восстановление прав граждан. Поэтому мы договорились совместно решать существующие проблемы трудовых прав путем налаживания нашей деятельности в сотрудничестве, проводить профилактические мероприятия. Эти же вопросы были официально закреплены в подписанном сегодня меморандуме.