Омбудсманнинг Бухоро вилоятидаги минтақавий вакили Абира Ҳусейнова Бухоро вилояти Қоракўл туманидаги “Мурувват” ногиронлиги бўлган эркаклар учун интернат уйига амалга оширган мониторинг ташрифида 31 нафар фуқаро бугунги кунга қадар Ўзбекистон Республикаси фуқаролик паспорти олишда муаммоларга дуч келаётгани, яъни аксарият ҳолларда туғилганлик тўғрисидаги гувоҳномалар мавжуд эмаслиги маълум бўлган. Таъкидлаш лозимки, уларнинг айримларининг шахсан мулоқот қилиш ўз фикрларини баён этиш имкониятлари мавжуд эмас.
Ушбу масала Омбудсман минтақавий вакили томонидан назоратга олиниб, тегишли ташкилотларга мурожаат қилинди. Натижада 18 нафар фуқаронинг туғилганлик тўғрисидаги гувоҳномасини Давлат хизматлар агентлигидан олиш учун тўлов интернат уйи ва божхона ходимлари томонидан тўлаб берилган. 5 нафар фуқаронинг туғилганлик тўғрисидаги гувоҳномаси агентлик томонидан аниқлик киритилган бўлиб, интернат уйи томонидан тўловлар амалга оширилгандан сўнг паспорт олиш учун тегишли ташкилотга тақдим этилиши режалаштирилган. 8 нафар фуқаронинг шахсига аниқлик киритиб бўлмаётганлиги сабабли, Давлат хизматлар агентлиги томонидан маълумотлар олиш имкони йўқлиги маълум қилинган.
2022 йилнинг 16 ноябрь куни Омбудсманнинг Бухоро минтақавий вакили, Давлат божхона қўмитаси Бухоро вилояти бошқармаси ва ИИБ билан ҳамкорликда Қоракўл туманидаги “Мурувват” ногиронлиги бўлган эркаклар учун интернат уйида тадбир ташкил этилиб, васийликка олинган фуқароларнинг 14 нафарига Ўзбекистон Республикаси фуқаросининг идентификацияловчи ID-карталари топширилди. Яна 7 нафар фуқароларнинг ҳужжатлари тайёрланиш жараёнида эканлиги маълум қилинди.
Маълумот учун: Интернат уйида 306 нафар эркаклар давлат томонидан васийликка олинган бўлиб, муассасанинг моддий-техник базаси мустаҳкамланган ва инфратузилмаси яхшиланган. Васийликка олинган кексалар ва ногиронлиги бўлган шахсларга тиббий-ижтимоий хизмат кўрсатиш самарадорлигини оширишга қаратилган замонавий услуб ва ижтимоий технологиялар татбиқ этилган. Қулай шарт-шароитлар яратилган. Ижтимоий мослаштириш ва уларга ўз қизиқишларидан келиб чиқиб касб-ҳунарлар ўргатилмоқда. Бўш вақтини мазмунли ташкил этиш ҳамда интеллектуал, жисмоний ва ижодий қобилиятини ривожлантириш бўйича амалий ишлар бажарилмоқда.

В ходе изучений Омбудсманом было установлено, что 31 мужчина с ограниченными возможностями, проживающий в доме Мурувват, не имели документов, удостоверяющих личность
Как известно, Уполномоченным Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсманом) и его региональными представителями в регионах наряду с закрытыми учреждениями с ограниченной свободой передвижения также проводятся регулярные мониторинговые визиты в домах Мурувват. Следует отметить, что в этих учреждениях должны быть созданы соответствующие условия, не вызывающие дискриминации человеческого достоинства и прав. Представители Омбудсмана уделяют особое внимание вышеотмеченным аспектам при проведении мониторингов и также принимают обращения лиц, содержащихся в этих учреждениях.
Региональный представитель Омбудсмана в Бухарской области Абира Хусейнова в ходе мониторингового визита в дом-интернат для мужчин с инвалидностью «Мурувват» Каракульского района Бухарской области сообщила, что 31 граждан по сей день испытывает проблемы с получением гражданского паспорта Республики Узбекистан, т.е. в большинстве случаев это произошло ввиду отсутствия у них свидетельств о рождении. Следует отметить, что некоторые из них не способны выразить свое мнение при личном общении.
Этот вопрос был взят на контроль Региональным представителем Омбудсмана и направлен в соответствующую организацию для рассмотрения. В результате этого оплата за получение свидетельства о рождении 18 граждан в Агентстве по оказанию государственных услуг была произведена сотрудниками интерната и таможни. Вопрос получения свидетельство о рождении 5 граждан,  находится в стадии изучения агентством и планируется направить в соответствующую организацию для получения паспорта после внесения платежей домом Мурувват. Поскольку личности 8 граждан установить не удалось, сообщалось, что получить информацию в Агентстве госуслуг не удалось.
16 ноября 2022 года совместно с Региональным представителем Омбудсмана в Бухарской области , Бухарским областным управлением Государственного таможенного комитета и УВД было организовано мероприятие в Доме-интернате для мужчин с инвалидностью «Мурувват» Каракульского района, в котором 14 граждан, находящийся под опекой, получили ID-карты гражданина Республики Узбекистан.
Для информации: в интернате 306 мужчин находятся под опекой государства, укреплена материально-техническая база учреждения и улучшена инфраструктура.   Внедрены современные методы и социальные технологии, направленные на повышение эффективности медико-социального обслуживания пожилых людей и инвалидов. Созданы благоприятные условия для них. Для социальной адаптации их обучают профессиям, исходя из их интересов. Наряду с этим проводится практическая работа по содержательной организации свободного времени и развитию интеллектуальных, физических и творческих способностей этих мужчин.