Комиссия аъзолари Қорақалпоғистондаги оммавий тартибсизликлар бўйича барча суд жараёнларида иштирок этади
Бухоро вилоят судида 2022 йил 1-2 июль кунлари Нукус шаҳрида содир этилган оммавий тартибсизликлар бўйича 22 нафар судланувчига оид жиноят ишини кўриб чиқиш бўйича очиқ суд жараёнлари давом этмоқда.
Миллий гвардия ҳамда Бош прокуратура масъулларининг июль ойидаги оммага эълон қилган маълумотларида намойишлардаги иштироки учун 516 киши қўлга олингани маълум қилинган эди. Жамоатчиликда қолган шахслар қаерда деган мазмундаги саволлар юзага келди.
Юқоридагилардан келиб чиқиб, Мустақил комиссия шуни маълум қиладики, суд жараёнларида 22 нафар судланувчига оид жиноят иши кўриб чиқилаётган бўлса, қўлга олинганларнинг 107 нафари Комиссия ташаббуси билан жамоат кафиллиги ва қамоқ эҳтиёт чораси инсонпарварлик тамойили асосида уй қамоғи тарзидаги эҳтиёт чорасига алмаштирилиши орқали ўз оиласи бағрига қайтарилган. Қолган шахслар эса маъмурий жавобгарликка тортилган.
Суд мажлисида кузатувчи сифатида иштирок этган Қорақалпоғистон Республикасида юз берган ҳолат ва воқеаларни ўрганиш ҳамда улар юзасидан мустақил текширув ўтказиш бўйича комиссия аъзоларининг маълум қилишича, суд жараёнлари қонунчиликка мувофиқ ўтказилмоқда.
29 ноябрь кунги суд жараёнларида намойишларга бошчилик қилган Даулетмурат Тажимуратовга нисбатан гувоҳларнинг фикрлари ўрганилмоқда. Комиссия жараёнларни кузатиб бормоқда.

Члены комиссии участвуют во всех судебных процессах, связанных с массовыми беспорядками в Каракалпакстане
В Бухарском областном суде продолжается открытое судебное производство по рассмотрению уголовного дела в отношении 22 фигурантов в связи с массовыми беспорядками, имевшими место в городе Нукусе 1-2 июля 2022 года.
В июле представители Нацгвардии и Генпрокуратуры заявили, что за участие в демонстрациях задержано 516 человек. У общественности возникли вопросы о местонахождении остальных лиц.
На основании изложенного Независимая комиссия сообщает, что пока уголовные дела в отношении 22 подсудимых находятся на рассмотрении в судебном производстве, 107 из арестованных возвращены семьям по инициативе Комиссии, путем изменения меры пресечения в виде лишения свободы на домашний арест согласно принципу гуманизма на основании общественного поручительства. Остальные лица привлечены к административной ответственности.
Члены комиссии по проведению независимого расследования обстоятельств и событий в Республике Каракалпакстан, участвовавшие в судебном заседании в качестве наблюдателей, сообщили, что судебные процессы проводятся в соответствии с законодательством.
В ходе судебных разбирательств 29 ноября допрашиваются свидетели в отношении Даулетмурата Таджимуратова, который руководил демонстрациями. Комиссия следит за ходом дела.