“Инсон ҳуқуқлари соҳасида таълим” Глобал форуми Самарқандда иш бошлади
2022 йилнинг 5 декабрь куни “Инсон ҳуқуқлари соҳасида таълим” Глобал форуми Самарқанд вилоятида иш бошлади. Учинчи маротаба ўтказилаётган мазкур Глобал форумда Ўзбекистон Республикаси Президенти томонидан БМТ Бош Ассамблеясининг 76-сессияси ва Инсон ҳуқуқлари кенгашининг 46‑сессиясида илгари сурилган ташаббус асосида инсон ҳуқуқлари соҳасида таълимни ривожлантириш муаммолари муҳокама қилинмоқда.
Глобал форумда халқаро, минтақавий ва хорижий ташкилотларнинг 100 нафардан ортиқ вакили офф-лайн ва он-лайн тарзда иштирок этмоқда. Жумладан, 10 та халқаро ва 6 та минтақавий ташкилот, 30 давлатдан инсон ҳуқуқлари бўйича етакчи хорижий экспертлар ҳамда профессор-мутахассислар қатнашмоқда.
Форум иштирокчилари сафида, шунингдек, 150 та миллий ташкилотнинг 2 минг нафардан зиёд вакили бор. Улар асосан 20 та вазирлик ва идоралар, юртимизнинг барча ҳудудларидан 50 та олий таълим муассасаси ва илмий ташкилотлар, 60 дан ортиқ фуқаролик жамият институти, жумладан, ёшлар ташкилотлари фаолларидан иборат.

Глобальный форум "Образование в области прав человека" начал работу в Самарканде
5 декабря 2022 года в Самарканде начал свою работу Глобальный форум «Образование в области прав человека». Проводимый в этом году третий Самаркандский форум - Глобальный форум, основанный на инициативе, выдвинутой Президентом Республики Узбекистан на 76-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН и 46-й сессии Совета по правам человека, по обсуждению проблем развития образования в области прав человека.
В Глобальном форуме офлайн и онлайн принимают участие более 100 представителей международных, региональных и зарубежных организаций. В их числе 10 международных и 6 региональных организаций, ведущие зарубежные правозащитники и профессора из 30 стран.
Среди участников форума также более 2000 представителей 150 национальных организаций. В основном это специалисты 20 министерств и ведомств, 50 высших учебных заведений и научных организаций из всех регионов нашей страны, более 60 институтов гражданского общества, в том числе молодежных организаций.