Халқаро конференция: гендер зўравонлик муаммосини ҳал этишда барча даражаларда ўзаро манфаатли муносабатлар муҳим
6 декабрь куни, Миллий масс-медиани қўллаб-қувватлаш ва ривожлантириш жамоат фонди томонидан БМТ Аҳолишунослик жамғармасининг Ўзбекистондаги ваколатхонаси (UNFPA) кўмагида "Зўравонликка қарши курашни институционализация қилиш. Медиада гендер сезгир образларни яратиш" мавзусида тажриба ва билим алмашишга бағишланган халқаро конференция ўтказилди.
Тадбирда Олий Мажлис Сенати Раиси – Хотин-қизларнинг жамиятдаги ролини ошириш, гендер тенглик ва оила масалалари бўйича республика комиссияси раиси Танзила Нарбаева, БМТ Бош котиби ўринбосари – БМТнинг Женевадаги ваколатхонаси Бош директори Татьяна Валовая, Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси Ижро этувчи аппаратининг Коммуникациялар ва ахборот сиёсати бўйича шўъба мудири Саида Мирзиёева, БМТ доимий координатори вазифасини бажарувчи ва ЮНИСЕФнинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси раҳбари Мунир Мамедзаде, Европа Иттифоқининг Ўзбекистондаги ваколатхонаси раҳбари Шарлотта Адриан, тегишли давлат органлари ва нодавлат сектор вакиллари, халқаро ташкилотлар экспертлари, шунингдек, ОАВ вакиллари ва блогерлар иштирок этди.
Конференцияда гендер зўравонликка қарши курашиш бўйича идоралар фаолиятини самарали мувофиқлаштириш зарурати, хотин-қизлар ҳуқуқларини институционал ҳимоя қилишда хотин-қизлар масалалари бўйича тегишли қўмитанинг роли, ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари томонидан аёлларни ҳимоя қилиш механизмлари каби долзарб мавзулар муҳокама қилинди.
Тадбир иштирокчилари томонидан ОАВ фаолиятида аёллар ва эркаклар тенг ҳуқуқлилиги кафолатларини таъминлаш, жумладан, гендер кадрлар тенглигидан ахборотни тақдим этишгача бўлган барча нуқтаи назарлар кўриб чиқилди. Конференция якунида Ўзбекистонда зўравонликка қарши курашиш бўйича йўл харитаси ишлаб чиқилди.

Международная конференция: в решении проблемы гендерного насилия важны взаимовыгодные отношения на всех уровнях
6 декабря, Общественным фондом поддержки и развития национальных масс-медиа при поддержке Представительства Фонда ООН в области народонаселения в Узбекистане (UNFPA) проведена международная конференция, посвящённая обмену опытом и знаниями на тему «Институционализация борьбы с насилием. Создание гендерно-чувствительных образов в медиа».
В мероприятии приняли участие Председатель Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Танзила Нарбаева, заместитель Генерального секретаря ООН, Генеральный директор Отделения ООН в Женеве Татьяна Валовая, заведующая сектором по коммуникациям и информационной политике исполнительного аппарата Администрации Президента Узбекистана Саида Мирзиёева, исполняющий обязанности Постоянного координатора ООН и глава представительства ЮНИСЕФ в Узбекистане Мунир Мамедзаде, глава миссии Европейского Союза в Узбекистане Шарлотта Адриан, представители соответствующих государственных органов и негосударственного сектора, эксперты международных организаций, а также представители СМИ и блогеры.
На конференции обсуждались такие актуальные темы, как необходимость эффективной координации ведомств в противодействии гендерному насилию, роль профильного комитета по делам женщин в институциональной защите прав женщин, механизмы защиты женщин со стороны правоохранительных органов.
Участниками мероприятия рассмотрены обеспечение гарантий равных прав женщин и мужчин в деятельности СМИ, в частности все ракурсы, начиная от гендерного кадрового паритета и до подачи информации. По итогам конференции разработана дорожная карта по борьбе с насилием в Узбекистане.