Бир хонадонда 2 нафар ногиронлиги бор шахс яшаса, уларнинг фақат биттасига ижтимоий ёрдам кўрсатиладими?
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман)га Навоий шаҳрида яшовчи фуқаро В.Н. 1-гуруҳ ногиронлиги бўлган укаси С.Н.га ижтимоий ёрдам кўрсатилмаётганидан норози бўлиб мурожаат қилди.
Ушбу мурожаат Омбудсманнинг Навоий вилоятидаги минтақавий вакили Шуҳрат Жўраевга жойига чиқиб ўрганиш учун юборилди.  Минтақавий вакил Вилоят тиббий-ижтимоий хизматларни ривожлантириш бошқармаси, Пенсия ва нафақаларни тайинлаш, Маҳалла ва нуронийларни қўллаб-қувватлаш бўлимлари масъуллари иштирокида ишчи гуруҳ тузиб, мурожаатни жойига бориб ўрганди. Мурожаатчи ва унинг укаси билан суҳбат ўтказилди, масалага тегишли ҳужжатлар ўрганилди.
Аниқланишича, бир хонадонда ногиронлиги бўлган ака-ука фуқаролар яшашади.  Уларнинг ҳар иккаласи кўз касалликлари бўйича 1-гуруҳ ногирони сифатида рўйхатда туради. Лекин уларнинг биттасигагина имтиёзлар белгиланган. Яъни, акаси тегишли қонун ҳужжатларига кўра, Навоий шаҳар тиббий-ижтимоий хизматларни ривожлантириш бўлими томонидан бириктирилган ижтимоий ходим белгиланган график асосида ижтимоий хизмат кўрсатиб келади ҳамда ҳар ойда бепул етказиб бериладиган озиқ-овқат маҳсулотлари, гигиена товарлари ўрнига базавий ҳисоблаш миқдорининг 1 бараварида  қўшимча тўловлар бериб келинади. 1-гуруҳ ногирони бўлган ука эса ҳеч қандай ёрдам олмайди.
Фуқаро С.Н.ни якка-ёлғизлар рўйхатига киритиш ва белгиланган имтиёзлардан фойдаланиши учун тегишли ташкилотларга мурожаат қилинди ва Омбудсман хулосаси юборилди. Ҳозирда унга уй ишларида ёрдам қилиш учун ижтимоий ходим бириктирилди ва ҳар ойда қўшимча тўлов амалга оширилиши таъминланди. Узоқ вақтдан бери ҳал бўлмаган мурожаат Омбудсман аралашувидан сўнг ижобий ечим топди.

Если в одном доме проживают два человека с ограниченными возможностями, только один из них будет получать социальную помощь?
Житель города Навои В.Н. обратился к Уполномоченному Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (Омбудсману) с жалобой на отсутствие социальной помощи его брату С.Н., имеющему инвалидность 1 группы.
Данное обращение было направлено региональному представителю Омбудсмана в Навоийской области Шухрату Джураеву для изучения на месте.  Региональный представитель сформировал рабочую группу с участием руководителей областного управления развития медико-социального обслуживания, назначение Пенсий и пособий, отдела Поддержки махалли и старшего поколения и выехал на место для изучения обращения. Были опрошены заявитель и его брат, изучены документы по данному вопросу.
Выяснилось, что в одной квартире проживают братья, имеющие инвалидность.  Оба они числятся инвалидами 1 группы по глазным заболеваниям. Но только один из них получает социальную помощь. То есть, согласно соответствующему законодательству, социальный работник, назанченный  Департаментом развития медико-социального обслуживания города Навои, оказывает социальные услуги старшему брату по установленному графику, и вместо ежемесячно доставляемых бесплатных продуктов питания и средств гигиены производятся дополнительные выплаты в размере в 1 раз больше суммы основного расчета. Младший брат с 1 группой инвалидности никакой помощи не получает.
Для включения гражданина С.Н. в список одиноких граждан и назначения ему установленных льгот было направлено заключение Омбудсмана  в соответствующие организации. В настоящее время за гражданином закреплен социальный работник для оказания помощи в работе по дому и обеспечена назначение ежемесячной выплаты.