Комиссия аъзолари айбланувчилар билан суҳбатлашишди
Жорий йилнинг 23 декабрь куни Комиссия аъзолари Ф.Эшматова бошчилигида Бухоро вилоятидаги 4-сон Тергов ҳибсхонасига ташриф буюришди. Ташриф давомида ҳибсхонадаги шарт-шароитлар, иситиш тизими ва озиқ-овқат таъминоти ўрганилди.
Шунингдек, Комиссия аъзолари ушбу Тергов ҳибсхонасида сақланаётган А.Турданов, Н.Найымов, А.Нуратдинов, Б.Кадирбергенов, Б.Сейтназаров ҳамда Л.Каллыхановалар билан учрашди.
Учрашув давомида улар сақлаш шарт-шароитларидан ҳеч қандай эътирозлари йўқлигини, таъминотлари яхшилигини, шу билан бир қаторда суд жараёни ҳам қонуний тарзда ўтказилаётганлигини маълум қилишди.
Айбланувчи Н.Найымов қуйидагиларни маълум қилди.
-Бухоро вилоятидаги Тергов ҳибсхонасига келишдан бироз қўрққан эдим. Лекин хавотирларим бекор бўлиб чиқди. Бу ердаги шароитлар яхши, камералар иссиқ, озиқ-овқатлардан ҳам шикоятим йўқ.
Б.Кадирбегенов ҳам Н.Найымовнинг сўзларини тасдиқлади.
- Мен Д.Таджимуратовнинг гапларига ишониб, бўлиб ўтган ҳолатлар ва воқеаларда қатнашиб адашдим. Шу пайтгача Д.Таджимуратовни қўллаб келганман, лекин бизни юзлаштиришганида у фақат халқни ва бизни айблаб кўрсатма берди. Суд жараёнида ҳам фақат бизни айбламоқда. У халқини сотди, аслида бу ишларга у сабабчи. Шундан сўнг барчамиз унга қарши кўрсатма бердик.
Шунингдек, А.Турданов ҳам Бухоро вилоятидаги Тергов ҳибсхонасида ҳаммаси яхши эканлигини, 2-сон Тергов ҳибсхонасидан шароитлар анча яхши эканлигини, камералари кенглигини билдирди.
Суҳбат давомида, улар кўрсатмаларни ўз хоҳишлари билан бераётганликларини, уларга кўрсатма беришга бирор-бир шахс томонидан руҳий ёки бошқача тарзда таъсир бўлмаётганлигини, 23 декабрь куни ҳам ўзаро келишилмаган ҳолда Президентдан ва халқдан кечирим сўраганликларини маълум қилишди.
Шунингдек, улар сайр учун 10-15 дақиқа берилаётганлигини, бироқ об-ҳаводан келиб чиқиб ўзлари рад этаётганликларини маълум қилишди. Қолаверса, уларга керакли пайтда тиббий хизмат кўрсатилаётгани ва ҳибсхонанинг барча ходимларидан миннатдор эканликларини билдиришди.
Қорақалпоғистон Республикасида юз берган ҳолат ва воқеаларни ўрганиш бўйича комиссия аъзолари шу куни Л.Каллыханова билан ҳам учрашишди. У сақлаш шароитлари яхши эканлигини, ҳеч қандай эътирози йўқлигини маълум қилди.
Шунингдек, Л.Каллыханова ушлаш вақтида ҳам унга нисбатан ҳеч қандай руҳий ва жисмоний қийноқ бўлмаганлигини, ҳуқуқ-тартибот идоралари ходимлари уни уйидан олиб чиқиб кетиш жараёнида тушлик қилиб олишига ҳам шароит қилиб берганликларини, тергов вақтида ҳам, ҳозирда ҳам кўрсатмаларни ўз хоҳиши билан бераётганлигини, қорақалпоқ халқига босим орқали ниманидир айттириш мумкин эмаслигини алоҳида таъкидлаб ўтди.

Члены комиссии побеседовали с обвиняемыми
23 декабря текущего года члены Комиссии во главе с Ф.Эшматовой посетили следственный изолятор №4 Бухарской области. В ходе визита были изучены условия содержания в следственном изоляторе, система отопления и питания.
Также члены Комиссии встретились с Турдановым А., Найымовым Н., Нуратдиновым А., Кадырбергеновым Б., Сейтназаровым Б. и Каллыхановой Л., содержащиеся в данном следственном изоляторе.
Во время встречи они сообщили, что у них нет претензий против условий содержания, а также что судебное разбирательство проводится согласно требованиям законодательства.
Обвиняемый Н. Найымов заявил следующее.
- Я немного боялся приезжать в следственный изолятор в Бухарской области. Но мои опасения оказались напрасными. Условия здесь хорошие, камеры теплые, к еде претензий нет.
Б. Кадырбергенов также подтвердил слова Н. Найымова.
- Я поверив словам Д. Таджимуратова и участвуя в произошедших событиях допустил ошибку. Я поддерживал Д. Таджимуратова до последнего, но в ходе очной ставки, в своих показаниях  он обвинил народ и нас. В ходе судебных разбирательств тоже он обвиняет только нас. Он предал свой народ, на самом деле он виновен в произошедших событиях. После этого мы все дали показания против него.
Также А.Турданов сообщил, что в следственном изоляторе Бухарской области все хорошо, условия намного лучше, чем в следственном изоляторе №2, камеры просторные.
В ходе беседы они сообщили, что дают показания по собственному желанию, что на их показания морально или иным образом не оказывалось, давление со стороны других лиц, и что 23 декабря они принесли извинения Президенту и народу без договоренности между собой.
Они также сообщили, что им дается 10-15 минут на прогулку, но они отказываются сами, исходя из погодных условий. Кроме того, они выразили признательность за то, что им оказывают своевременную медицинскую помощь, и выразили благодарность всему персоналу тюрьмы.
Члены Комиссии по расследованию обстоятельств и событий, произошедших в Республике Каракалпакстан, в этот же день также встретились с Л. Каллыхановой. Она сообщила, что не имеет претензий к условиям содержания в изоляторе.
Л.Каллиханова также отметила, что на момент задержания в отношении нее не было применено ни психических, ни физических пыток, сотрудники правоохранительных  органов также предоставили ей возможность пообедать, что показания она давала добровольно, как во время следствия, так и в настоящее время, и она особо отметила, что каракалпакский народ невозможно заставить что-то сказать через давление.