Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) нинг халқаро ҳамкорлик йўналишидаги фаолияти ҳақида брифинг
Қайд этиш лозимки, Омбудсман институти 1995 йилда МДҲ давлатлари орасидан Ўзбекистонда биринчилардан бўлиб жорий этилган. Мазкур институт ҳозирда Халқаро Омбудсман институти, Европа Омбудсманлари институти, Осиё Омбудсманлари Ассоциацияси, Туркий тилли давлатлар Омбудсманлари ҳамда Инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтлар Ассоциацияси ва Евроосиё Омбудсманлари Альянси каби халқаро ташкилотларнинг тўла қонли аъзоси ҳисобланади.
Қолаверса, 2020 йилда Миллий инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш муассасаларининг Глобал альянси томонидан Омбудсман Париж принципларига мувофиқлиги бўйича аккредитациядан ўтказилиб, унга 2021 йилдан “В” мақоми берилган.
Инсон ҳуқуқлари соҳасида халқаро ҳамкорликни ривожлантириш Вакил фаолиятининг муҳим йўналиши ҳисобланади. Ушбу фаолият халқаро конвенция ва шартномалар ижроси юзасидан Ўзбекистон Республикаси ҳисоботига муқобил маърузалар тайёрлашда иштирок этиш, хорижий Омбудсманлар билан кўп томонлама алоқаларни ривожлантириш, халқаро форумлар, чет эл делегацияларини қабул қилишда иштирок этиш, шунингдек, инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш масалалари бўйича халқаро ташкилотлар ва хорижий ҳамкасблар мурожаатларини кўриб чиқиш орқали амалга оширилмоқда.
Шу кунга қадар 20 га яқин хорижий омбудсманлар билан ҳамкорлик меморандумлари имзоланган.
Марказий Осиё Омбудсманлари ўртасидаги алоқалар Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) ташаббуси билан жорий йилда ўтказилган Марказий Осиё давлатлари Омбудсманларининг I-Форуми  орқали янада мустаҳкамланди.
Форум доирасида Марказий Осиё давлатлари Омбудсманлари ўртасида икки томонлама меморандумлар имзоланди ҳамда Форум якунида Тошкент декларацияси қабул қилинди.
Имзоланган меморандумлар доирасида фуқаролар мурожаатларини кўриб чиқиш ва ҳал этиш бўйича ҳам ишланмоқда. 2022 йилда чет эл фуқаролари, чет элдаги Ўзбекистон фуқаролари ҳамда чет эл Омбудсманлари томонидан жами 61 та мурожаат келиб тушган. Шундан 26 та мурожаат Қозоғистон, Қирғизистон, Арманистон, Россия федерацияси ва бошқа давлатлар Омбудсманлари томонидан юборилган ва уларнинг 70 фоизга яқини ижобий ҳал этилган.
Шунингдек, Омбудсман томонидан Россия Федерацияси, Қозоғистон, Қирғизистон Омбудсманларига ҳаракатланиш эркинлиги чекланган ёпиқ муассасаларда бўлган ватандошларимиз манфаатларида 20 дан ортиқ мурожаат юборилган.
Жумладан, шу йилнинг 4 октябрида жиззахлик фуқаро ўғлига нисбатан Қирғизистон Республикасининг суди томонидан чиқарилган хукмидан норозилиги сабабли, ўғлининг ҳуқуқларини ҳимоя қилишни сўраган.
Ушбу масала Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) томонидан назоратга олиниб, Қирғизистон Республикаси Айкыкатчига (омбудсман) тегишли хат юборилган.
Натижада, Қирғизистон Республикаси Айкыкатчи (омбудсман) мурожаатчининг ўғли сақланаётган тергов ҳибсхонасига бориб ҳолатни ўрганган. Ҳозирги кунда унга нисбатан қўлланилган санкция ўзгартирилиб, у тергов ҳибсхонасидан озод этилган.
Қолаверса, меҳнат муҳожирларининг ҳуқуқлари ва манфаатларини ўрганиш мақсадида хорижий мамлакатларга хизмат ташрифи амалга оширилади. Уларда ўша давлатларда истиқомат қилувчи ватандошларимиз учун сайёр қабуллар ҳам ташкил этиб борилмоқда. Хусусан, жорий йилда Туркия, Россия Федерацияси ва Польша давлатларида фуқаролар қабули ўтказилиб, уларда 100 дан ортиқ юртдошларимиз билан суҳбат ўтказилди.
Халқаро алоқаларнинг муҳим йўналишларидан бири сифатида Омбудсман Ўзбекистон ратификация қилган халқаро конвенциялар ижроси бўйича ҳукумат ҳисоботи билан биргаликда, муқобил маърузалар киритишга алоҳида эътибор берилади. Жорий йилда БМТнинг тегишли Қўмиталарига Хотин-қизларни камситишнинг барча шаклларига барҳам бериш тўғрисидаги, Бола ҳуқуқлари тўғрисидаги конвенциялари, Ирқий камситишнинг барча шаклларини тугатиш тўғрисидаги халқаро конвенцияси ижроси бўйича муқобил маърузалар киритилди.
Жорий йилда Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) Котибият ходимларининг малакасини ошириш учун уларнинг БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари бошқармаси, Европа Кенгаши, ЕХҲТнинг Демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича бюроси ва бошқа халқаро ҳамкорлар кўмагида  таълим муассасалари ва хорижий мамлакатларнинг инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтларида таълим олиши ва амалиёт ўташи ташкил этилди.
Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) БМТ органлари, ЕХҲТ, Миллий ҳуқуқни ҳимоя қилиш муассасаларининг глобал Альянси, ЮСАИД, “Халқаро қамоқхоналар ислоҳоти”нинг Марказий Осиё бўйича ваколатхонаси (PRI) каби халқаро ташкилотлар билан ўзаро ҳамкорлиги фаол ривожланиб бормоқда.
Жорий йил давомида 10 га яқин семинар-тренинглар ташкил этилди ва унда 250 га яқин иштирокчи қатнашди.
Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) томонидан жорий йил давомида мамлакатимизда 3 та халқаро конференция ташкил этилди. 10 дан ортиқ хорижий мамлакатларнинг инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институт раҳбарлари билан 20 га яқин икки томонлама учрашувлар бўлиб ўтди. Ўзбекистон Республикасида аккредитациядан ўтган халқаро ташкилотларнинг 30 дан ортиқ вакиллари билан 12 маротаба учрашув ташкил этилди. Шунингдек, Омбудсман хорижий мамлакатларда ташкил этилган 8 та турли мавзудаги халқаро тадбирда иштирок этган.

Брифинг о деятельности Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмана) в сфере международного сотрудничества
Следует отметить, что институт омбудсмена был учрежден в Узбекистане в 1995 году одним из первых среди стран СНГ. В настоящее время этот институт является полноправным членом таких международных организаций, как Международный институт омбудсмена, Европейский институт омбудсмена, Азиатская ассоциация омбудсменов, Ассоциация омбудсменов и национальных правозащитных институтов тюркоязычных стран, Евразийский альянс омбудсменов.
Кроме того, в 2020 году Омбудсман был аккредитован Глобальным альянсом национальных правозащитных учреждений в соответствии с Парижскими принципами, а с 2021 года ему присвоен статус «В».
Развитие международного сотрудничества в области прав человека является важным направлением деятельности Уполномоченного. Данная деятельность включает в себя участие в подготовке альтернативных докладов к отчету Республики Узбекистан о выполнении международных конвенций и соглашений, развитие многосторонних отношений с зарубежными омбудсменами, участие в международных форумах, прием иностранных делегаций, а также рассмотрение обращений международных организаций и зарубежных коллег по вопросам защиты прав человека.
На сегодняшний день подписаны меморандумы о сотрудничестве примерно с 20 зарубежными Омбудсманами.
Дальнейшее укрепление отношения между Омбудсменами Центральной Азии получили благодаря I-Форуму Омбудсменов Центральной Азии, проведенному в этом году по инициативе Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмана).
В рамках Форума были подписаны двусторонние меморандумы между Омбудсменами стран Центральной Азии, а по итогам Форума принята Ташкентская декларация.
В рамках подписанных меморандумов также ведется работа по рассмотрению и разрешению обращений граждан. Всего в 2022 году поступило 61 обращений иностранных граждан, граждан Узбекистана за рубежом, зарубежных Омбудсменов. Из них 26 обращений были направлены Омбудсменами Казахстана, Кыргызстана, Армении, Российской Федерации и других стран, и около 70% из них решены положительно.
Также Омбудсмен направил более 20 обращений Уполномоченным по правам человека Российской Федерации, Казахстана и Кыргызстана в интересах наших соотечественников, находящихся в закрытых учреждениях для лиц с ограниченной свободой передвижения.
Например, 4 октября текущего года гражданин Джизакской области обратился за защитой прав своего сына в связи с недовольством приговором, вынесенным судом Кыргызской Республики.
Данный вопрос находился на контроле Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмана) и соответствующее письмо было направлено Акыйкатчы (Омбудсмену) Кыргызской Республики.
В результате Акыйкатчы (Омбудсмен) Кыргызской Республики выехала в следственный изолятор, где содержится сын заявительницы, и разобралась в ситуации. В настоящее время примененная к нему мера наказания изменена, и он освобожден из СИЗО.
Кроме того, осуществляются рабочие поездки в зарубежные страны с целью изучения прав и интересов трудящихся-мигрантов. Также организуются выездные приемы для наших соотечественников, проживающих в этих странах. В частности, в этом году прием граждан был проведен в Турции, Российской Федерации и Польше, где проведены беседы с более 100 соотечественниками.
Как одно из важных направлений международных отношений, особое внимание уделяется внесению альтернативных докладов вместе с отчетом правительства о выполнении международных конвенций, ратифицированных Узбекистаном. В этом году альтернативные доклады о выполнении Международной конвенции о ликвидации всех форм расовой дискриминации, Конвенции о правах ребенка и Конвенции о ликвидации всех форм дискриминации в отношении женщин были представлены в соответствующие Комитеты ООН.
В этом году Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсман) с целью повышения квалификации сотрудников секретариата при поддержке Управления верховного Комиссара ООН по правам человека, Совета Европы, Бюро ОБСЕ по демократическим институтам и правам человека и других международных партнеров организовали обучение и стажировку в учебных заведениях и Национальных институтах по правам человека зарубежных стран.
Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсман) активно развивает сотрудничество с международными организациями, такими как органы ООН, ОБСЕ, Глобальный альянс национальных правозащитных учреждений, USAID, Центральноазиатское представительство «Международной тюремной реформы» (PRI).
В течение этого года было организовано около 10 обучающих семинаров, в которых приняли участие около 250 человек.
В течение этого года Уполномоченным Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсманом) в нашей стране были организованы 3 международные конференции. Проведено около 20 двусторонних встреч с руководителями национальных правозащитных институтов более 10 зарубежных стран. Проведено 12 встреч с более чем 30 представителями международных организаций, аккредитованных в Республике Узбекистан. Также Омбудсман приняла участие в 8 международных мероприятиях различной тематики, организованных в зарубежных странах.