Иш вақтида жароҳатланган фуқарога тўланиши керак бўлган маблағ камайтириб тўланаётгани аниқланди - Омбудсман
Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакилига (омбудсманга) Тошкент вилояти, Бўстонлиқ туманида яшовчи 2-гуруҳ ногирони Қ.Д. меҳнат қобилиятини йўқотганлиги учун тўланиши керак бўлган пул маблағлари кам миқдорда тўлаб келинаётгани ҳақида мурожаат қилди. Мурожаатчининг ёзишича, унинг иш берувчига қилган мурожаатлари эътиборсиз қолдириб келинмоқда.
Мурожаат Омбудсман назоратига олиниб, жойига чиқиб ўрганиш учун Омбудсманнинг Тошкент вилоятидаги минтақавий вакилига юборилди.
Аниқланишича, мурожаатчи Қ.Д. 2003 йилнинг май ойида ишлаб чиқаришга боғлиқ равишда тан жароҳати олган. Шундан сўнг, “SANOATTEXMONTAJ” МЧЖ томонидан меҳнат қобилиятини йўқотганлиги учун 90% пул маблағлари тўлаб берилиши белгиланган.
Омбудсманнинг Тошкент вилоятидаги минтақавий вакили томонидан мазкур ҳолатга аниқлик киритиш мақсадида, вилоят Бандлик бош бошқармасига сўров хати юборилиб, 2-гуруҳ ногирони фуқаро Қ.Д.га Жамият томонидан тўланиши лозим бўлган сумма графиги олинди.
Тақдим этилган ҳужжатларга кўра, ҳақиқатдан ҳам “SANOATTEXMONTAJ” МЧЖ томонидан фуқаро Қ.Д.га 2021-2022 йилларда Меҳнат қобилиятини йўқотганлиги учун регресс тўловларидан салкам 17 млн сўм маблағ кам тўлангани аниқланди.
Шундан сўнг, Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) томонидан фуқаро манфаатида Фуқаролик ишлари бўйича Чирчиқ туманлараро судига даъво аризаси киритилди.
2023 йил 13 январдаги суд мажлисида, Омбудсман даъво аризаси тўлиқ қаноатлантирилиб, 2-гуруҳ ногирони фуқаро Қ.Д.га кам тўланган сумма тўлаб берилиши белгиланди.

The appeal was taken under the control of the Ombudsman and sent to the regional representative of the Ombudsman in the Tashkent region for on-site study.
It was established that in May 2003, the applicant K.D. got an industrial injury. After that, it was established that SANOATTEXMONTAJ LLC should pay 90% of the amount for disability.
In order to clarify this situation, the regional representative of the Authorized Person for Human Rights in the Tashkent region sent a letter of request to the Regional Employment Department and received a schedule of the amount to be paid by the Society to a disabled person of group 2 K.D.
According to the submitted documents, it was established that LLC “SANOATTEXMONTAJ” in 2021-2022 paid K.D. for about 17 million. the sum is less than the regression payments for disability.
After that, the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) filed a lawsuit in the interests of the citizen to the Chirchik Interdistrict Court for Civil Cases.
At the court session on January 13, 2023, the claim of the Ombudsman was satisfied in full, and a decision was made to pay the underpaid amount to a citizen with a disability of the 2nd group K.D.