Олий Мажлис Қонунчилик палатасидаги “Миллий тикланиш” демократик партияси фракцияси аъзолари Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман)нинг 2022 йилдаги фаолияти тўғрисидаги ахборотини эшитди
Таъкидланганидек, мамлакатимизда мактабгача таълим, ўрта ва ўрта-махсус таълим ҳамда олий таълимни ислоҳ қилиш, таълим тизимини модернизация қилиш, илғор технологияларга асосланган таълим орқали ижтимоий соҳа ва иқтисодиёт тармоқларини ривожлантириш устувор йўналишлардан бири саналади.
Ҳисобот йилида Омбудсманга таълим соҳаси билан боғлиқ 407 та мурожаат келиб тушган бўлиб, уларнинг 133 таси Омбудсман назоратига олинган. Эътиборлиси, ёшларни таълим олиш ҳуқуқининг кафолатланиши борасида Омбудсман томонидан тегишли давлат органларига фуқаролар манфаатини кўзлаб мурожаат қилиш натижасида 2 нафар фуқарога олий таълим муассасига қабул қилинишида кўмаклашилган.
Шунингдек, ўтган даврда оила ҳуқуқи йўналишида 683 та мурожаат кўриб чиқилиб, уларнинг 327 таси парламент назорати субъекти сифатида ўрганиб чиқилган. Ушбу мурожаатларнинг аксарияти аёллар ҳуқуқларининг чекланиши ва оилада аёлнинг таҳқирланиши билан боғлиқ 98 та мурожаатларни ташкил қилди.
Алимент пулларининг ундирилиши масаласида эса 316 та мурожаат келиб тушган. Мазкур йўналишларда амалга оширилган ишлар натижасида хотин-қизларнинг 9 нафарига “ҳимоя ордери” берилишида кўмаклашилди. Энг муҳими, Омбудсман сўровига асосан 45,5 млн.сўмлик алимент тўловлари ундирилиши таъминланди.
Депутатлар Олий Мажлис Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман)нинг фаолияти самарадорлигини оширишга оид ўз фикр-мулоҳазаларини билдирди. Омбудсман инсон ҳуқуқлари соҳасидаги қонун ҳужжатлари ҳамда тегишли амалиётни янада такомиллаштириш бўйича тегишли тавсиялар берди. Атрофлича муҳокамалардан сўнг, Омбудсман фаолияти тўғрисидаги ҳисобот маъқулланди.

Члены фракции Демократической партии «Миллий тикланиш» Олий Мажлиса заслушали информацию о деятельности Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмана) за 2022 год
Отмечалось, реформирование дошкольного, среднего, среднего специального и высшего образования, модернизация системы образования, развитие социальной сферы и отраслей экономики за счет образования на основе передовых технологий считается одним из приоритетных направлений в нашей стране.
В отчетном году в Омбудсман поступило 407 обращений по сфере образования, 133 из которых взяты под контроль Омбудсмана. Примечательно, что в результате обращения Уполномоченного по правам человека в соответствующие государственные органы по вопросам обеспечения прав молодежи на образование 2 гражданина получили помощь в приеме в высшее учебное заведение.
Также за истекший период рассмотрено 683 обращения в сфере семейного права, из них 327 изучены как субъекты парламентского контроля. Большую их часть составили 98 обращений, связанных с ограничением прав женщин и притеснением женщин в семье.
По вопросам взыскания алиментов поступило 316 обращений. В результате проведенной работы 9 женщинам помогли получить «охранный ордер». Самое главное, на основе обращения Омбудсмана обеспечено взыскание алиментных платежей в размере 45,5 млн сумов.
Депутаты высказали свое мнение по повышению эффективности работы Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмана). Омбудсман дал соответствующие рекомендации по дальнейшему совершенствованию нормативно-правовых актов в области прав человека и соответствующей практики. После долгой полемики информация о деятельности Омбудсмана был утвержден.