Омбудсманнинг 2022 йилдаги фаолияти тўғрисидаги ҳисоботи эшитилди
Жорий йилнинг 14 февраль куни Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг навбатдаги мажлиси бўлиб ўтди. Унда Инсон ҳуқуқлари бўйича вакил (Омбудсман)нинг 2022 йилдаги фаолияти тўғрисидаги ҳисоботи эшитилди.
Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили Ф.Эшматова таъкидлаганидек, ўтган 2022 йил мамлакатимизда инсон ҳуқуқлари тўғрисидаги миллий қонун ҳужжатларини такомиллаштириш, унга риоя этилишини мониторинг қилиш, фуқароларнинг мурожаатларини кўриб чиқиш, аҳоли ва давлат органлари вакиллари ҳуқуқий онгини ҳамда хабардорлигини ошириш, инсон ҳуқуқлари ва эркинликларини ҳимоя қилиш соҳасида халқаро ҳамкорлик қилиш, шунингдек, жазони ижро этиш муассасаларига мунтазам кириб туриш орқали маҳкумларни қийноққа солишнинг олдини олиш борасида Омбудсманнинг ўрни ва роли сезиларли даражада ошди.
Омбудсман ўз фаолиятини амалга оширишда энг аввало, фуқароларнинг ҳуқуқ, эркинликлари ва қонуний манфаатлари бузилаётганлиги ҳақидаги мурожаатларини таҳлил қилиш, инсон ҳуқуқларининг бузилиши тўғрисидаги ахборотларни ўрганиш, қонун лойиҳаларининг ҳуқуқий экспертизаси бўйича Омбудсман хулосаларини тақдим этиш, ишлаб чиқилган ва муҳокамага қўйилган қонун лойиҳалари юзасидан таклифлар ишлаб чиқиш, қонун ҳужжатларидаги номувофиқликларни бартараф этиш, инсон ҳуқуқлари соҳасидаги халқаро ҳужжатларни ўрганишга алоҳида эътибор қаратди.
Мажлисда қайд этилганидек, ҳисобот йилида Омбудсман номига жами 17761 та мурожаат (2021 йилда 18738 та) келиб тушган. Уларнинг 14526 таси Ўзбекистон Республикаси фуқаролари ва фуқаролиги бўлмаган шахслар, чет эл фуқаролари, хорижий давлатлар омбудсманларидан, шунингдек, 3235 таси ҳаракатланиш эркинлиги чекланган шахслар сақланадиган жойларда сақланаётган шахслар ва уларнинг қонуний вакиллари томонидан юборилган.
2022 йилда Омбудсман томонидан фуқаролар мурожаатларини ўрганиш давомида бузилган ҳуқуқларини тиклаш юзасидан ташкилот ва мансабдор шахсларга 134 та таъсир чоралари шаклидаги ҳужжатлар киритилган. Хусусан, давлат органларига, ташкилотларига ҳамда судларга фуқароларнинг бузилган ҳуқуқларини тиклаш юзасидан 20 та тақдимнома, 36 та хулоса, 78 та даъво аризалари киритилган. Мазкур кўрсаткич ўтган йилга нисбатан 42,5 фоизга ошган.
Депутатлар Омбудсманнинг 2022 йилдаги фаолияти якунлари бўйича тақдим этилган ҳисоботни тинглар экан, қийноққа солиш, шафқатсиз, ғайриинсоний ва қадр-қимматни камситувчи муомала ҳамда жазо турлари қўлланилишининг олдини олиш мақсадида ўтказилган мониторинглар сони ва сифати ўсиб бораётганини алоҳида эътироф этишди.
Масалан, 2022 йилда ўтказилган мониторинг ташрифлари сони 381 маротабани (2021 йилда 177 та мониторинг ташрифлари) ташкил этиб, бу кўрсаткич 2021 йилга нисбатан 2,2 баробарга ошган. Натижада жазони ижро этиш муассасаларида инсон ҳуқуқлари ҳамда эркинликлари тўғрисидаги қонунчиликка риоя этилиши устидан парламент назоратини таъминлашга эришилган.
Шунингдек, ўтган йил давомида Омбудсман номига ҳаракатланиш эркинлиги чекланган шахслар сақланадиган жойларда сақланаётган шахслар, уларнинг яқин қариндошлари ва ҳимоячилари томонидан жами 3235 та мурожаат келиб тушган. Уларнинг 52,5 фоизи бевосита маҳкум ва маҳбуслар томонидан юборилган.
Омбудсман сўровига асосан прокуратура идоралари томонидан олиб борилган ўрганишлар натижасида жиноят ишини қўзғатишни рад қилиш ҳақидаги 43 та (2021 йилда 32 та) қарорнинг барвақт қабул қилингани аниқланган. Ушбу қарорлар бекор қилиниб, қўшимча суриштирув ва терговга қадар текширув ўтказиш белгиланган.
Мамлакатимизда бола ҳуқуқлари, эркинликлари ва уларнинг қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш давлат сиёсатининг устувор йўналишларидан бирига айланди. Мажлисда Олий Мажлиснинг Бола ҳуқуқлари бўйича вакили (Болалар омбудсмани)нинг 2022 йилдаги фаолиятига ҳам тўхталиб ўтилди ва ҳисобот даврида амалга оширилган ишлар юзасидан депутатларга батафсил ахборот берилди.
Таъкидланганидек, 2022 йилда Бола ҳуқуқлари бўйича вакил номига бола ҳуқуқлари ва қонуний манфаатлари бузилиши тўғрисида Ўзбекистон Республикаси жисмоний ва юридик шахслари, болалар ҳамда уларнинг қонуний вакиллари томонидан 696 та мурожаатлар келиб тушган. Шундан шахсий қабулда 275 та, почта ва Омбудсманнинг виртуал қабулхонаси орқали 386 та, “Ишонч телефони” орқали 35 та мурожаатлар қабул қилинган.
Бола ҳуқуқлари бўйича вакил томонидан чет элда ота-она қарамоғисиз қолиб кетган болаларни юртимизга қайтаришда Ички ишлар вазирлиги билан ҳамкорликда 2022 йил давомида Россия Федерациясидан 37 нафар, Қозоғистон Республикасидан 4 нафар, Туркия давлатидан 2 нафар вояга етмаганлар жами 43 нафар бола Ўзбекистонга қайтарилган.
2022 йилда етим ва ота-она қарамоғисиз қолган болалар 11549 нафарни ташкил қилган. Уларнинг 11162 нафари оилаларга ва болалар муассасаларига жойлаштирилган (9010 нафарига васийлик-ҳомийлик белгиланган, 2024 нафари оилаларга тарбияга берилган, 128 нафари болалар тарбия муассасаларига жойлаштирилган). Қолган 387 нафарини оилаларга жойлаштириш чоралари кўрилмоқда. 652 нафар болаларнинг ота-оналари ота-оналик ҳуқуқини суистеъмол қилганликлари, болаларни тарбиялаш, уларнинг ҳуқуқ ва манфаатларини ҳимоя қилишдан бош тортганликлари учун ота-оналик ҳуқуқларидан маҳрум этилган.
Шунингдек, мажлисда Омбудсманнинг ҳуқуқий таҳлил, халқаро ҳамкорлик, ҳуқуқий тарғибот ва жамоатчилик билан алоқалар йўналишидаги фаолиятлари юзасидан ҳам маълумотлар берилди.
Мажлис якунида депутатлар томонидан Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) фаолиятини янада такомиллаштиришга қаратилган таклиф ва тавсиялар билдирилди ҳамда кўриб чиқилган мазкур масала юзасидан тегишли қарор қабул қилинди.

Как отметила Уполномоченный Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека Ф. Эшматова, в 2022 году значительно повысился роль Омбудсмана в совершенствовании национального законодательства в области прав человека, проведении мониторинга за его соблюдением, рассмотрении обращений граждан, повышении правосознания и информированности населения и представителей государственных органов, в международном сотрудничестве в области защиты прав и свобод человека, а также предотвращении пыток осужденных посредством регулярного посещения учреждений исполнения наказаний.
Осуществляя свою деятельность, Уполномоченный в первую очередь акцентировал внимание на анализе обращений граждан о нарушениях их прав, свобод и законных интересов, изучении информации о нарушениях прав человека, предоставлении заключений Омбудсмана о проведении правовой экспертизы законопроектов, разработке предложений к разработанным и занесенным на обсуждение законопроектам, устранении несоответствий в юридических документах, изучении международных документов в области прав человека.
Как отмечалось на заседании, всего в отчетном году на имя Омбудсмана поступило 17 761 обращение (в 2021 году – 18 738). В частности, гражданами Республики Узбекистан и лицами без гражданства, иностранными гражданами, Омбудсманами иностранных государств было направлено 14 526 обращений, еще 3 235 — лицами, содержащихся в местах содержания лиц с ограниченной свободой передвижения и их законных представителей.
В 2022 году Омбудсман представил 134 документа в виде мер воздействия организациям и должностным лицам о восстановлении их нарушенных прав при рассмотрении обращений граждан. В частности, в государственные органы, организации и суды внесено 20 представлений, 36 заключений и 78 исков о восстановлении нарушенных прав граждан. Следует отметить, что данный показатель увеличился на 42,5% по сравнению с прошлым годом.
Заслушивая отчет, представленный по итогам деятельности Омбудсмана в 2022 году, депутаты подчеркнули рост количества и качества проводимого мониторинга в целях недопущения применения пыток, жестокого, бесчеловечного и унижающего достоинство человека обращения и наказания.
В частности, в 2022 году проведено 381, а в 2021 году — 177 мониторинговых посещений, то есть в 2,2 раза больше. В результате достигнуто обеспечение парламентского контроля за соблюдением законодательства о правах и свободах человека в учреждениях исполнения наказаний.
Также за прошедший год в Омбудсман поступило в общей сложности 3 235 обращений от лиц, содержащихся в местах с ограниченной свободой передвижения, их близких родственников и защитников. 52,5 процента из них были отправлены непосредственно осужденными и заключенными.
В результате изучений, проведенных органами прокуратуры на основе запроса Омбудсмана определено, что 43 (32 в 2021 году) постановления об отказе в возбуждении уголовного дела вынесены преждевременно. Они были отменены и определено провести расследование до начала дополнительного дознания и следствия.
В нашей стране защита прав, свобод и законных интересов детей стала одним из приоритетных направлений государственной политики. На заседании также обсуждена деятельность Уполномоченного Олий Мажлиса по правам ребенка (Детского Омбудсмана) за 2022 год, депутатам дана подробная информация о проведенной деятельности за отчетный период.
В частности, в 2022 году от физических и юридических лиц Республики Узбекистан, детей и их законных представителей поступило 696 обращений о нарушении прав и законных интересов детей. Из них 275 на личном приеме, 386 — по почте и через виртуальную приемную Омбудсмана, 35 — по «горячей линии».
Уполномоченным по правам ребенка в сотрудничестве с Министерством внутренних дел в нашу страну удалось вернуть детей, оставшихся за границей без попечения родителей: 37 — из Российской Федерации, 4 — из Республики Казахстан, 2 —несовершеннолетних из Турции, всего в 2022 году 43 ребенка были возвращены в Узбекистан.
В 2022 году число детей-сирот и оставшихся без попечения родителей составило 11 549. Из них 11 162 (96,7 процента) были устроены в семьи и детские учреждения (9 010 — переданы под опеку и попечительство, 2 024 — семьям на воспитание, 128 — помещены в детские воспитательные учреждения). Принимаются меры по устройству оставшихся 387 детей (3,3 процента) в семьи. Родители еще 652 были лишены родительских прав за злоупотребление родительскими правами, отказ воспитывать детей, защищать их права и интересы.
На заседании также была представлена информация о деятельности Омбудсмана в сфере правового анализа, международного сотрудничества, правового продвижения и связей с общественностью.
По итогам заседания депутаты высказали предложения и рекомендации по дальнейшему совершенствованию деятельности Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмана), принято соответствующее решение.