Мустақил комиссия аъзолари барча суд жараёнларини кузатиб бормоқда
Хабарингиз бор, жорий йилнинг 6 февраль куни Бухоро вилоят суди биносида 2022 йил 1-2 июль кунлари Нукус шаҳрида оммавий тартибсизликларни содир этганликда айбланаётган 39 нафар судланувчига оид жиноят ишини кўриб чиқиш бўйича очиқ суд жараёни бошланган эди.
Суд жараёнларида давлат айбловчиси томонидан айблов хулосаси ўқиб эшиттирилган ва судланувчилар, фуқаровий даъвогарлар, жабрланувчиларнинг кўрсатмалари олинган. Ҳозирда гувоҳлар тўғридан-тўғри ва видеоконференцалоқа воситасида сўроқ қилинмоқда.
Шуни маълум қиламизки, мазкур иш бўйича бўлиб ўтаётган барча суд мажлисларида Қорақалпоғистон Республикасида юз берган ҳолат ва воқеаларни ўрганиш бўйича комиссия аъзолари иштирок этишмоқда.

Members of the Independent commission monitor all trials in the criminal case
As is known, on 6 February this year, a public trial began at the Bukhara Regional Court building in the criminal case against 39 defendants accused of committing mass riots in the city of Nukus on 1 and 2 July 2022.
During the trial, the public prosecutor read out the indictment and took statements from the defendants, civil plaintiffs and victims. Witnesses are currently being questioned in person and via videoconference.
We inform you that members of the commission to investigate the circumstances and events that occurred in the Republic of Karakalpakstan, take part in all court hearings on this case.
According to the information received, all judicial processes are carried out in accordance with the requirements established by law.