Омбудсман бошчилигида Товоқсойдаги 7-сон жазони ижро этиш муассасасидаги шароитлар ўрганилди
2023 йилнинг 27 март куни Омбудсман ҳамда унинг ҳузуридаги Қийноқ ҳолатларини аниқлаш ва уларнинг олдини олиш бўйича Жамоатчилик гуруҳлари аъзолари томонидан Тошкент вилоятидаги 7-сон жазони ижро этиш муассасасига мониторинг ташрифи амалга оширилди. Унда маҳаллий ва халқаро ОАВ ҳам бевосита иштирок этиб, муассасадаги шароитлар билан танишишди.
Ташрифи давомида, колониянинг ётоқ жойлари, ошхона, кутубхона, даволаш бўлими, узоқ ва қисқа муддатли учрашув хоналари, ишлаб чиқариш ҳудудидаги шароитлар ўрганилди. Шунингдек, маҳкумлар билан жамоавий ва якка тартибдаги суҳбатлар ўтказилди.
Ушбу муассасага ўтказилган аввалги мониторинг ташрифларидан бирида ошхонадаги шароитларни яхшилаш бўйича Омбудсман томонидан тавсиялар билдирилган эди. Мониторинг давомида ошхона 2022 йилда тўлиқ таъмирланиб, фойдаланишга топширилгани маълум бўлди. Маҳкумларга 3 маҳал белгиланган меню асосида овқатлар берилади.
“Озодликда бўлган пайтларим жазони ижро этиш муассасаларидаги шароитлар яхши эмаслиги ҳақида турли хил гаплар эшитганман. Ҳозир ҳам кўпчилик шундай деб ўйлайди. Келганимга 11 ой бўлди. Бундай овқатлар берилишини тўғриси ўйламаган эдим. Дам олиш кунлари ош қилиб беришади. Балиқ, тушликда биринчи ва иккинчи овқатлар тортилади. Цехлардаги шароитлар ҳам яхши. Оила аъзоларим келишганда уларга ҳам айтаман, шароитлар яхши, бошқаларга ҳам етказинг”- деди маҳкумлардан бири.
Жамоатчилик гуруҳлари аъзоларининг эътиборини тортган жиҳатлардан яна бири электрон магазин хизматининг жорий этилгани бўлди. Колонияга ўрнатилган электрон монитор орқали маҳкумлар, олдиндан шартнома қилинган тадбиркорлик субъектлари, йирик супермаркетлар маҳсулотларидан буюртма қилишмоқда. Буюртма етказиб берилгандан сўнг тўлов амалга оширилади.
Қайд этиш лозимки, шу кунларда дунё ҳамжамиятининг диққат эътибори Ўзбекистонга қаратилган. Чунки мамлакатда муҳим жараён – Ўзбекистон Республикаси конституциявий қонуни лойиҳаси бўйича референдумни ўтказишга тайёргарлик кўрилмоқда. 2023 йил 30 апрель кунига тайинланган Референдумда озодликдан маҳрум этилган, бироқ оғир ва ўта оғир жиноят содир этмаган маҳкумларга ҳам овоз бериш имконияти яратилди. Мингдан ортиқ маҳкумлар сақланадиган мазкур муассасада 6 та овоз бериш ҳуқуқига эга бўлган маҳкумлар мавжуд. Улар билан суҳбатлашилганда албатта референдумда иштирок этишлари, конституциявий ислоҳотлардан хабардорликлари, маданий хордиқ пайтида турли кўрсатувларни кўришлари ва муассаса томонидан ҳам тушунтиришлар берилишини айтишди.
Шунингдек, мониторинг давомида маҳкумларга яратилган меҳнат шароитлари ўрганилди. 7-сон жазони ижро этиш муассасаси раҳбари, полковник Шарофиддин Усмоновнинг сўзларига кўра, ҳозирда 9 та, тикувчилик, ёғоч уймакорлик, мебеллар тайёрлаш, металдан ясалган ва чинни буюмлар, шиша идишлари ишлаб чиқариш, тўқиш ва бошқа цехлар мавжуд. 2022 йилда янги касбга ўргатилган 282 нафар маҳкумга сертификатлар берилган. Цехлардан тушган фойда ҳисобига яна 2 та янги цех қурилган. Ҳозирда маҳкумларнинг 62 фоизи иш билан таъминланган. Янги цехлар ишга тушиши билан маҳкумлар бандлиги 75 фоизга оширилади. Ногиронлиги бор шахслар, бетоблар ва кекса маҳкумлар ишга жалб этилмайди.
Иш ҳаққи масаласида бир нечта маҳкумлар билан суҳбатлашилганда, цехларда ишбай асосида меҳнат тўланиши, тикувчилик цехида Ҳаттоки, кўп ишлагани учун 2,5-3 млн сўмгача иш хақи олаётганлар ҳам борлиги, аксарият маҳкумлар эса 1 млн сўм атрофида иш ҳақи олишлари айтилди.
Аввал чет тилларидан дарс берган маҳкум муассаса маъмуриятига инглиз тилини ўргатиш бўйича таклиф билан кирганда, унинг илтимоси эътиборга олиниб синфхона ташкил этилганини ва 2 йилдан ортиқ вақт давомида дарс ўтаётганини қайд этди. Ҳозирда 200 дан ортиқ маҳкумларга устозлик қилаётган ушбу маҳкум ўзи ҳам қилган ишидан пушаймон эканлиги, тўғри хулоса чиқаргани ҳам маълум қилди.
Маҳкумларга яратилган тиббий хизмат сифати ҳам ўрганилганда, дори-дармон, кўрсатилаётган тиббий хизмат борасида ҳеч қандай шикоятлар келиб тушмади. Лекин, муассасада 8 та шифокор штатидан 4 таси вакант экани маълум бўлди.
Маълумот учун, қийноққа солиш ва бошқа шафқатсиз, ғайриинсоний ёки қадр-қимматни камситувчи муомала ҳамда жазо турларининг олиш мақсадида 2021 йилда Омбудсман томонидан 177 та мониторинг ташрифлари ўтказилган бўлса, 2022 йилда бу кўрсаткич 381 маротабани ташкил этган.
Мониторинг ташрифлари давомида 2022 йилда 6 мингдан ортиқ шахслар  билан  жамоавий учрашувлар, 1 657 нафар шахс билан  якка тартибда суҳбатлар ўтказилган.
2022 йилда Омбудсман номига жазони ижро этиш муассасаларида сақланаётган шахслар, уларнинг яқин қариндошлари ва ҳимоячилари (адвокатлари) томонидан турли масалаларда 3235 та (2021 йилда 4541 та) мурожаат келиб тушди. Уларнинг 1699 таси ёки 52,5 фоизи бевосита маҳкум ва маҳбуслар томонидан юборилган.
Ушбу шикоят ва аризалар кўриб чиқилиши натижасида 2022 йилда прокуратура идоралари томонидан жиноят ишини қўзғатишни рад қилиш ҳақидаги 43 та қарор бекор қилиниб, қўшимча суриштирув ва терговга қадар текширув ўтказиш белгиланди. 21 та мурожаат бўйича тегишли судлар томонидан 52 нафар маҳкумга тайинланган жазо енгилроғига алмаштирилди, 13 нафар айбланувчига нисбатан танланган эҳтиёт чораси енгилроғига ўзгартирилди. 17 нафар маҳкумнинг (маҳбуснинг) оила аъзоларига моддий ва ижтимоий кўмак берилди. 21 нафар маҳкум Жазони ижро этиш департаменти томонидан инсонпарварлик тамойили асосида, истисно тариқасида, яшаш жойига яқин бўлган ҳудуддаги колонияга ўтказилди.
Мониторинг ташрифи давомида аниқланган камчиликлар юзасидан уларни ўз вақтида бартараф этилишини таъминлаш мақсадида мутасадди вазирлик ва идораларга Омбудсманнинг тавсиялари киритилади.
Эслатиб ўтамиз, Омбудсман томонидан қийноқларни олдини олиш бўйича мониторинг ташрифлари якуни юзасидан тайёрланган таҳлилий маълумотлар, жумладан мониторинг жараёнида аниқланган камчиликлар тегишли давлат органлари билан бир қаторда Олий Мажлис палаталарига ҳам тақдим этилиб келинмоқда.

Under the leadership of the Ombudsman, the conditions in the penitentiary institution No. 7 in Tovoksoy were studied
On March 27, 2023, the Ombudsman and members of public groups to identify and suppress the facts of torture under the Ombudsman carried out a monitoring visit to penitentiary institution No. 7 of the Tashkent region. It was also attended by local and international media, who got acquainted with the conditions in the institution.
During the visit, the sleeping quarters of the colony, the kitchen, the library, the medical department, rooms for long-term and short-term meetings, and conditions in the industrial zone were studied. Group and individual interviews were also held with the prisoners.
During one of the previous monitoring visits to this institution, the Ombudsman made recommendations to improve the conditions in the kitchen. During this monitoring, it became known that the kitchen was completely renovated and put into operation in 2022. Convicts are provided with food according to the established menu 3 times a day.
“When I was free, I heard different things about the bad conditions in prisons. Even now, many people think so. It has been 11 months since I arrived. I didn't think they would serve this kind of food. Soup is served on weekends. Fish is served as first and second courses for lunch. Workshop conditions are also good. When my family members come, I will tell them that the conditions are good, I will tell them to tell others about it," one of the convicts said.
Another aspect that attracted the attention of community members was the introduction of an e-market service. Through an electronic monitor installed in the colony, prisoners order groceries from commercial organizations and large supermarkets. Payment is made after delivery of the order.
It should be noted that these days the attention of the world community is riveted to Uzbekistan. After all, the country is preparing for an important process - a referendum on the draft constitutional law of the Republic of Uzbekistan. At the referendum scheduled for April 30, 2023, prisoners deprived of their liberty, but who have not committed grave and especially grave crimes, have the opportunity to vote. In this institution, which holds over a thousand prisoners, 6 prisoners have the right to vote. When they were spoken to, they said that they would definitely take part in the referendum, and that they were aware of the constitutional reform, watching various shows during cultural leisure, and that the institution had also given them the necessary explanations.
Also during the monitoring, the working conditions created for prisoners were studied. According to the head of penal colony No. 7, Colonel Sharofiddin Usmonov, there are currently 9 workshops for tailoring, carpentry, furniture, metal and porcelain products, for the production of glassware, weaving and other workshops. In 2022, certificates were issued to 282 convicts who were trained in a new profession. At the expense of the profit from the workshops, 2 more new workshops were built. Currently, 62% of prisoners are employed. Employment of prisoners will increase by 75% with the opening of new workshops. Disabled, sick and elderly prisoners are not involved in work.
When talking with several convicts about wages, it was said that work in the workshops is paid in installments, and in the sewing workshop there are even people who are paid up to 2.5-3 million soums for hard work, while most convicts receive a salary of in the amount of about 1 million soums.
He noted that when a prisoner, who previously taught foreign languages, approached the administration of the institution with a proposal to teach English, a class was created in accordance with his request and classes have been held for more than 2 years. This convict, who currently teaches more than 200 convicts, stated that he regretted what he had done and made the right conclusions.
When studying the quality of medical care for prisoners, there were no complaints about medicines and medical services provided. However, it was found that 4 out of 8 medical positions in the institution are vacant.
For information, in 2021, the Ombudsman conducted 177 monitoring visits on issues of torture and other cruel, inhuman or degrading treatment or punishment, while in 2022 this figure was 381 times.
During the monitoring visits in 2022, group meetings were held with more than 6,000 people, individual conversations with 1,657 people.
In 2022, the Ombudsman received 3,235 (4,541 in 2021) appeals on various issues from persons held in penitentiary institutions, their close relatives and defenders (lawyers). 1699 of them, or 52.5%, were sent directly by convicts and prisoners.
Based on the results of the consideration of these complaints and statements, 43 decisions of the prosecutor's office to refuse to initiate a criminal case in 2022 were canceled, and a decision was made to conduct a pre-investigation check. According to 21 complaints, the punishment imposed on 52 convicts was changed by the relevant courts to a milder one, and 13 defendants were changed to a milder measure of restraint. Material and social assistance was provided to family members of 17 prisoners. 21 convicts, as an exception, were transferred by the Department for the Execution of Punishments to a colony at the place of residence, based on humane principles.
In order to ensure the timely elimination of shortcomings identified during the monitoring visit, recommendations of the Ombudsman are submitted to the competent ministries and departments.
It should be remind that the analytical data prepared by the Ombudsman on the results of monitoring visits on the prevention of torture, including the shortcomings identified during the monitoring, are sent to the relevant state bodies, as well as to the chambers of the Oliy Majlis.