Яна бир фуқаро ишга тикланди ва иш берувчидан мажбурий прогул учун иш ҳақи ва маънавий зарар ундирилиши белгиланди – Омбудсман
Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман)нинг Тошкент вилоятидаги минтақавий вакили Рустам Камаловга боқувчисини йўқотган ва 2 нафар вояга етмаган фарзандлари бўлган она ишга тиклаш бўйича мурожаат қилди.
Мурожаатчи М.Д.нинг сўзларига кўра, 2022 йил 6 июнда Тошкент вилояти Нурафшон шаҳар Хотин-қизлар бўлимида хотин-қизлар фаоли лавозимига ишга қабул қилинган. Лекин иш берувчи билан меҳнат шартномаси тузилмаган. Ишга қабул қилинганлиги тўғрисидаги буйруқ нусхаси ҳам берилмаган.
Фуқаро М.Д. унга зарур шароитлар яратиб берилмаганига қарамасдан, вазифаларини бажариб келган. 3 ойдан сўнг эса сиртқи таълимда ўқиши ва орада бетоб бўлиб қолгани сабабли синов муддатидан ўта олмаганлик важи билан бўшатиб юборилган. Унинг боқувчиси йўқлиги ва вояга етмаган фарзандлари борлиги ҳам инобатга олинмаган.
Маълумот учун, Меҳнат Кодексининг 84-моддасига мувофиқ, дастлабки синовни ўташ ҳақида меҳнат шартномасида шартлашилган бўлиши лозим. Бундай шартлашув бўлмаган тақдирда ходим дастлабки синовсиз ишга қабул қилинган деб ҳисобланиши белгиланган.
Фуқаро М.Д. Нурафшон шаҳар ҳокимлигининг ишдан бўшатиш бўйича фармойиши ва буйруғини ғайриқонуний деб топиш ва маънавий зарар ундириш тўғрисидаги Фуқаролик ишлари бўйича Ўрта Чирчиқ туманлараро судига даъво ариза киритган. Лекин, суднинг 2022 йил 14 декабрдаги ҳал қилув қарори билан даъво ариза рад этилган.
Мурожаатчи Омбудсманнинг Тошкент вилоятидаги минтақавий вакили қабулига келганида, унга меҳнат қонунчилиги бўйича батафсил ҳуқуқий маслаҳат берилди ва аппеляция тартибида шикоят киритиши кераклиги, унда қандай жиҳатларга эътибор бериши кераклиги тушунтирилди. Шунингдек, Омбудсман минтақавий вакили суд жараёнларида кузатувчи сифатида тўлиқ иштирок этди ва судга қўшимча даъво киритилишида ҳуқуқий ёрдам берди.
Тошкент вилояти суди фуқаролик ишлари бўйича судлов ҳайъатининг 2023 йил 29 мартдаги ажримига кўра, фуқаро М.Д.ни ишдан бўшатишга оид ҳужжатлар ғайриқонуний деб топилди ва у ишга тикланди.
Шунингдек, жавобгар Тошкент вилояти Нурафшон шаҳар ҳокимлигидан даъвогар М.Д фойдасига 6 ойлик мажбурий прогул учун 22 млн 635 минг сўмдан ортиқ иш ҳақи ва 3,5 млн сўм маънавий зарар ундирилиши белгиланди.

Очередного гражданина восстановили на работу, а работодателю обязали взыскать заработную плату и моральный ущерб за вынужденный прогул – омбудсман
К региональному представителю Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (омбудсману) в Ташкентской области Рустаму Камалову с заявлением о восстановлении на работе обратилась мать, потерявшая кормильца и имеющая 2 несовершеннолетних детей.
По словам заявительницы М.Д., 6 июня 2022 года она была принята на работу в отдел по делам женщин города Нурафшан Ташкентской области. Однако трудовой договор с работодателем отсутствует. Копия приказа о приеме на работу также не была предоставлена.
Гражданка М.Д., несмотря на то, что для него не были созданы необходимые условия, выполнял свои обязанности. Но через 3 месяца он был уволен с работы за непрохождение испытательного срока из-за заочного обучения и болезни. При этом не учитывался тот факт, что данный гражданин не имеет кормильца и имеет несовершеннолетних детей.
К сведению, в соответствии со статьей 84 Трудового кодекса предварительное испытание должно быть оговорено в трудовом договоре. При отсутствии такого условия работник считается принятым на работу без испытательного срока.
Гражданин М.Д. подала иск в Урта-Чирчикский межрайонный суд по гражданским делам о признании постановления и приказа хокимията города Нурафшон об увольнении незаконным и о взыскании морального вреда. Однако решением суда от 14 декабря 2022 года в удовлетворении иска отказано.
Когда заявительница пришла в приемную областного представителя Уполномоченного по правам человека в Ташкентской области, ей была дана подробная юридическая консультация по трудовому законодательству и разъяснено, что ей следует подать жалобу в апелляционном порядке и на какие аспекты следует обратить внимание. Также региональный представитель Омбудсмана полноценно участвовал в судебных заседаниях в качестве наблюдателя и оказывал юридическую помощь в подаче дополнительного иска в суд.
Согласно решению судебной коллегии по гражданским делам Ташкентского областного суда от 29 марта 2023 года документы об увольнении гражданки М.Д. признаны незаконными и она восстановлена в должности.
Кроме того, было принято решение о взыскании с ответчика Нурафшанского городского хокимията Ташкентской области более 22 635 000 сумов заработной платы и 3,5 млн сумов компенсации морального вреда в пользу истца М.Д.