Яна бир фуқаро ишга тикланди ва иш берувчидан мажбурий прогул учун иш ҳақи ва маънавий зарар ундирилиши белгиланди – Омбудсман
Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман)нинг Тошкент вилоятидаги минтақавий вакили Рустам Камаловга боқувчисини йўқотган ва 2 нафар вояга етмаган фарзандлари бўлган она ишга тиклаш бўйича мурожаат қилди.
Мурожаатчи М.Д.нинг сўзларига кўра, 2022 йил 6 июнда Тошкент вилояти Нурафшон шаҳар Хотин-қизлар бўлимида хотин-қизлар фаоли лавозимига ишга қабул қилинган. Лекин иш берувчи билан меҳнат шартномаси тузилмаган. Ишга қабул қилинганлиги тўғрисидаги буйруқ нусхаси ҳам берилмаган.
Фуқаро М.Д. унга зарур шароитлар яратиб берилмаганига қарамасдан, вазифаларини бажариб келган. 3 ойдан сўнг эса сиртқи таълимда ўқиши ва орада бетоб бўлиб қолгани сабабли синов муддатидан ўта олмаганлик важи билан бўшатиб юборилган. Унинг боқувчиси йўқлиги ва вояга етмаган фарзандлари борлиги ҳам инобатга олинмаган.
Маълумот учун, Меҳнат Кодексининг 84-моддасига мувофиқ, дастлабки синовни ўташ ҳақида меҳнат шартномасида шартлашилган бўлиши лозим. Бундай шартлашув бўлмаган тақдирда ходим дастлабки синовсиз ишга қабул қилинган деб ҳисобланиши белгиланган.
Фуқаро М.Д. Нурафшон шаҳар ҳокимлигининг ишдан бўшатиш бўйича фармойиши ва буйруғини ғайриқонуний деб топиш ва маънавий зарар ундириш тўғрисидаги Фуқаролик ишлари бўйича Ўрта Чирчиқ туманлараро судига даъво ариза киритган. Лекин, суднинг 2022 йил 14 декабрдаги ҳал қилув қарори билан даъво ариза рад этилган.
Мурожаатчи Омбудсманнинг Тошкент вилоятидаги минтақавий вакили қабулига келганида, унга меҳнат қонунчилиги бўйича батафсил ҳуқуқий маслаҳат берилди ва аппеляция тартибида шикоят киритиши кераклиги, унда қандай жиҳатларга эътибор бериши кераклиги тушунтирилди. Шунингдек, Омбудсман минтақавий вакили суд жараёнларида кузатувчи сифатида тўлиқ иштирок этди ва судга қўшимча даъво киритилишида ҳуқуқий ёрдам берди.
Тошкент вилояти суди фуқаролик ишлари бўйича судлов ҳайъатининг 2023 йил 29 мартдаги ажримига кўра, фуқаро М.Д.ни ишдан бўшатишга оид ҳужжатлар ғайриқонуний деб топилди ва у ишга тикланди.
Шунингдек, жавобгар Тошкент вилояти Нурафшон шаҳар ҳокимлигидан даъвогар М.Д фойдасига 6 ойлик мажбурий прогул учун 22 млн 635 минг сўмдан ортиқ иш ҳақи ва 3,5 млн сўм маънавий зарар ундирилиши белгиланди.

According to the applicant M.D., on June 6, 2022, she was hired by the department for women's affairs in the city of Nurafshan, Tashkent region. However, there is no employment contract with the employer. A copy of the employment order was also not provided.
Citizen M.D., despite the fact that the necessary conditions were not created for him, fulfilled his duties. But after 3 months, he was fired from his job for not passing the probationary period due to distance learning and illness. This did not take into account the fact that this citizen does not have a breadwinner and has minor children.
For your information, in accordance with Article 84 of the Labor Code, a preliminary test must be stipulated in the employment contract. In the absence of such a condition, the employee is considered to be hired without a probationary period.
Citizen M.D. filed a lawsuit with the Urta-Chirchik Interdistrict Court for Civil Cases to recognize the resolution and order of the Khokimiyat of the city of Nurafshon on dismissal as illegal and to recover moral damages. However, by a court decision of December 14, 2022, the claim was denied.
When the complainant came to the office of the regional representative of the Ombudsman for Human Rights in the Tashkent region, she was given detailed legal advice on labor legislation and explained that she should file a complaint on appeal and what aspects should be taken into account. Also, the regional representative of the Ombudsman fully participated in court hearings as an observer and provided legal assistance in filing an additional claim with the court.
According to the decision of the Judicial Collegium for Civil Cases of the Tashkent Regional Court dated March 29, 2023, the documents on the dismissal of citizen M.D. declared illegal and she was reinstated.
In addition, it was decided to recover more than 22,635,000 soums of wages and 3.5 million soums of moral damages in favor of the plaintiff M.D. from the defendant Nurafshan city khokimiyat of the Tashkent region.