Мазкур мурожаат зудлик билан Омбудсманнинг Наманган вилоятидаги минтақавий вакилига юборилиб, Чортоқ тумани Ички ишлар бўлими ходимлари билан биргаликда кўриб чиқилди.
Олиб борилган ўрганишлар давомида, мурожаатчини қўрқитиб келган шахс шу туманда яшовчи, 1991 йилда туғилган А.О.эканлиги аниқланиб, унга нисбатан тегишли ҳужжатлар расмийлаштирилди ва иш судга оширилди.
2023 йил апрель ойидаги Жиноят ишлар бўйича Чортоқ туман судининг тегишли қарорига кўра, 1991 йилда туғилган А.О.га нисбатан базавий ҳисоблаш миқдорининг беш баравари миқдорида жарима жазоси тайинланди.

Девушка-заявительница, отец которой уехал работать в чужую страну, писала, что молодой человек много раз приставал к ней и беспокоил ее подруг, он даже угрожал убить её мать.
Данное обращение было незамедлительно направлено региональному представителю Омбудсмана в Наманганской области и рассмотрено совместно с сотрудниками УВД Чартокского района.
В ходе проведенных исследований установлено, что лицом, угрожавшим заявителю, является А.О., проживающий в данном районе, 1991 года рождения. На него составлены соответствующие документы и дело передано в суд.
Согласно соответствующему постановлению Чартокского районного суда по уголовным делам от апреля 2023 года к А.О., 1991 года рождения назначен штраф в размере 5-кратного размера базовой расчетной величины.