Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман)нинг 2022 йилдаги мурожаатлар билан ишлаш бўйича фаолияти юзасидан БРИФИНГ
2022 йилда Омбудсман номига Ўзбекистон Республикаси фуқаролари ва фуқаролиги бўлмаган шахслардан, чет эл фуқаролари ва хорижий давлатлар омбудсманларидан, шунингдек ҳаракатланиш эркинлиги чекланган ёпиқ муассасаларда сақланаётган шахслар, уларнинг яқин қариндошлари ва адвокатлардан жами 17761 та мурожаат келиб тушган. Бу кўрсаткич 2021 йилга нисбатан 977 тага ёки 5,2 фоизга камайган.
Мурожаатларнинг 95 таси аноним деб топилган бўлсада, уларда кўтарилган муаммоли масалалар ўрганилди ва тегишли чоралар кўрилди.
Такрорий мурожаатлар сонини кескин камайтириш бўйича кўрилган чоралар натижасида улар сони 2021 йилга нисбатан 15,8 фоизга камайди.
Мурожаатлар вилоятлар кесимида аҳоли сонидан келиб чиқиб таҳлил қилинганда энг кўп масалалар Тошкент шаҳри, Қашқадарё, Сурхондарё, Навоий ва Жиззах вилоятларига тўғри келиши аниқланди. Туман ва шаҳарлар кесимида энг кўп мурожаатлар Қашқадарё вилоятининг Косон тумани (600 та) ва Қарши шаҳри (414), Сурхондарё вилоятининг Денов туманидан (370 та) келиб тушган.
2022 йилдан Омбудсманнинг ҳудудларда доимий асосда ишловчи минтақавий вакиллари иш бошлади. Бу эса фуқароларнинг марказга келиш вақтлари ва харажатларини тежаш, мурожаатларни тезлик билан жойига чиқиб ўрганиш, мониторинг ташрифлари қамровини кенгайтириш имконини берди.
2022 йилда Омбудсман томонидан давлат органлари ва идораларига фуқароларнинг бузилган ҳуқуқларини тиклаш юзасидан 134 та таъсир чоралари шаклидаги ҳужжатлар киритилиб, уларнинг 20 таси хулоса, 36 таси тақдимнома ҳамда 78 таси даъво аризаларни ташкил қилди.
Шунингдек, Омбудсманнинг фуқаролар манфаатларида йўллаган мурожаатлари бўйича сўровига асосан ташкилотлар томонидан судларга 13 та даъво аризалар киритилган.
Омбудсман ходимлари 143 маротаба судларда кузатувчи сифатида иштирок этган.
Натижаларга тўхталамиз. 2022 йилда фуқароларнинг мурожаатлари асосида ундирилган ҳамда ундириши белгиланган маблағлар 2 млрд 372 млн сўмни ташкил этди.
Фуқароларнинг қарздорлиги, соғлиғига етказилган зарарлар, моддий ва маънавий зарарлар ҳамда бошқа мажбурий тўловлар оқибатида юзага келган ҳуқуқий муносабатлар билан боғлиқ мурожаатлар ўрганилиши натижасида жами 1 млрд 358 млн сўмдан ортиқ маблағлар фуқаролар фойдасига ундирилган.
Бундан ташқари 45,4 млн сўмдан ортиқ алимент тўловлари ундирилиши таъминланган.
Фуқароларнинг иш ҳақи ва меҳнат муносабатлари билан боғлиқ тўловлар бўйича ундирилган жами сумма – 505 млн 914 минг сўмни ташкил этади.
Шу билан бирга Омбудсман кўмагида фуқароларга жами – 447,1 млн сўмга яқин моддий ёрдам, тадбиркорлик билан шуғулланиш учун субсидия ва бошқа турдаги молиявий ёрдам ажратилган.
Шунингдек, 13 нафар фуқаро ишга тикланди, 4 нафар фуқаро иш билан таъминланди.
14 нафар фуқаронинг зарарли меҳнат шароитларида ишлаганлик факти белгиланди.
7 нафар фуқарога пенсия ҳисоблашда инобатга олинмаган стаж қайта ҳисоблаб чиқилиши белгиланди
Мурувват уйларида яшовчи 30 нафарга яқин шахснинг туғилганлик факти белгиланди ва ҳужжатлари расмийлаштирилди.
24 нафар хотин-қизлар “Аёллар дафтари”га, 12 нафар фуқаро “Ёшлар дафтари”га, 5 нафар фуқаро “Темир дафтар”га киритилди. 3 нафар фуқарога уй-жой ажратилиши ва 9 нафар хотин-қизларга “ҳимоя ордери” берилиши таъминланди.
2 нафар фуқаронинг қонун ҳужжатларида белгиланган имтиёзларидан фойдаланишига амалий ёрдам бериш натижасида улар олий таълим муассасасига қабул қилинди.
Фуқароларнинг давлат органлари ва ташкилотлар мансабдор шахслари хатти-ҳаракатларидан норози бўлиб ёзган мурожаатларини ўрганиш натижасида ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларнинг 3 нафар масъул ходимлари ўз вазифасини лозим даражада бажармаганлиги учун интизомий жавобгарликка тортилган, 1 нафарига огоҳлантириш берилган.
10 та ҳолатда жиноят иши кўзғатишни рад этиш ҳақида қабул қилинган қарорлар бекор қилиниб, қўшимча терговга қадар текширув ҳаракатлари ўтказилиши белгиланган.
Омбудсман сўровига асосан, ваколатли давлат органлари томонидан масъул мансабдор шахсларнинг ҳаракатларида қонунбузилиш ҳолатлари мавжудлиги аниқланиб, 3 нафар масъул эгаллаб турган лавозимидан озод этилган, 22 нафар ходимга “ҳайфсан” интизомий жазо чораси қўлланилган, 6 нафар шахсга ўртача ойлик иш ҳақининг 30% миқдорида “жарима” интизомий жазоси қўлланилган, 3 нафар масъул ишига совуққонлик билан ёндашгани учун маъмурий жавобгарликка тортилган.
Омбудсман томонидан фуқаролар мурожаатларида аниқланган муаммо ва камчиликларни таҳлил қилиш натижасида қонунчиликка ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш юзасидан бир қатор таклиф ва тавсиялар ишлаб чиқилиб, тегишли тартибда ўрганиб чиқиш учун манфаатдор давлат органлари ва ташкилотларга киритилди.
Алоҳида қайд этиш лозимки, Омбудсманга 2022 йилда чет эл фуқаролари, чет элдаги Ўзбекистон фуқаролари ҳамда чет давлатлар Омбудсманлари томонидан 61 та мурожаат келиб тушган. Шундан 26 та мурожаат Қозоғистон, Қирғизистон, Арманистон, Россия Федерацияси ва бошқа давлатлар Омбудсманлари томонидан юборилди. Ушбу мурожаатларнинг 70 фоиздан ортиғи ижобий ҳал этилган.
Хусусан, Грузия Халқ ҳимоячиси (Омбудсман) билан олиб борилган ҳамкорлик натижасида бошқа учинчи давлатда қўзғатилган жиноят иши бўйича Грузияда қамоққа олинган фуқаромиз И.Ш.га нисбатан танланган қамоқ эҳтиёт чораси уй қамоғига алмаштирилишига эришилган.
Шунингдек, Қирғизистон Акыйкатчиси (Омбудсман) билан ҳамкорликда олиб борилган ишлар натижасида Қирғизистон Республикаси Жиноят кодексининг қатор моддалари билан айбдор деб топилиб, озодликдан маҳрум этиш жазосига ҳукм этилган жиззахлик фуқаромизга тайинланган жазо инсонпарварлик тамойили асосида жарима жазосига ўзгартирилиб, у суд залидан озод этилган. Шунингдек, Қирғизистон Акыйкатчиси (Омбудсман) томонидан ҳамюртимизга чет элга чиқиш юзасидан ҳужжатлар тайёрлашда ҳам амалий ёрдам кўрсатилди.
Бугун тақдим этилган маълумотлар Омбудсманнинг фақатгина мурожаатлар билан ишлаш бўйича фаолиятига тааллуқли. Навбатдаги брифинг Омбудсманнинг Қийноқларни олдини олиш бўйича 2022 йилда амалга оширилган ишлар юзасидан ўтказилади.

Хотя 95 обращений были признаны анонимными, поднятые в них вопросы были расследованы и приняты соответствующие меры.
В результате принятых мер по резкому сокращению количества повторных обращений их количество уменьшилось на 15,8% по сравнению с 2021 годом.
При анализе обращений по численности населения областей было установлено, что больше всего обращений приходится на город Ташкент, Кашкадарьинскую, Сурхандарьинскую, Навоийскую и Джизакскую области. В разрезе районов и городов наибольшее количество обращений поступило из Косонского района Кашкадарьинской области (600) и города Карши (414), Деновского района Сурхандарьинской области (370).
С 2022 года начали работу на постоянной основе региональные представители Омбудсмана, работающие в регионах. Это позволило сэкономить время и средства граждан, прибывающих в центр, оперативно изучить обращения на месте, расширить объемы контрольных посещений.
В 2022 году Уполномоченным в виде мер воздействия в государственные органы и учреждения по вопросам восстановления нарушенных прав граждан было направлено 134 документа, из них 20 заключений, 36 представлений, 78 исков.
Также на основании обращений Уполномоченного, направленным в интересах граждан организации направили в суды 13 исков.
Сотрудники омбудсмана 143 раза участвовали в судебных заседаниях в качестве наблюдателей.
Если остановиться на итогах, то в 2022 году на основании обращений граждан сумма взысканных и назначенных взысканий составила 2 млрд. 372 млн.сумов.
В результате рассмотрения обращений, связанных с правоотношениями, вызванными задолженностью граждан, причинением вреда здоровью, материальным и моральным вредом, иными обязательными платежами, в пользу граждан было взыскано более 1 миллиарда 358 миллионов сумов.
Кроме того, обеспечено взыскание алиментных платежей на сумму более 45,4 млн сумов.
Общая сумма взысканних невыплаченных заработных плат граждан и выплат, связанных с трудовыми отношениями, составило 505 миллионов 914 тысяч сумов.
При этом при поддержке Омбудсмана гражданам в общей сложности выделено 447,1 млн сумов материальной помощи, субсидий на ведение бизнеса и других видов финансовой помощи.
Также восстановлены на работу 13 граждан, обеспечены работой 4 гражданина.
Установлен факт работы 14 граждан во вредных условиях труда.
Принято решение о перерасчете стажа, не учтенного при начислении пенсий 7 гражданам
Установлен факт рождения около 30 человек, проживающих в домах Мурувват, и оформлены их документы.
В «Женский тетрадь» включено 24 женщины, в «Молодежный тетрадь» - 12 граждан, в «Железный тетрадь» - 5 граждан. 3 гражданам выделено жилье, а 9 женщинам предоставлены «охранные ордера».
В результате оказания практической помощи 2 гражданам в получении установленных законом льгот, они были приняты в высшее учебное заведение. По результатам изучения обращений граждан с жалобами на действия должностных лиц государственных органов и организаций, к дисциплинарной ответственности за ненадлежащее исполнение своих обязанностей привлечены 3 ответственных работника правоохранительных органов, 1 человек получил строгое предупреждение.
В 10 случаях были отменены постановления об отказе в возбуждении уголовного дела и принято решение о проведении доследственных проверок.
На основании запроса Омбудсмана были выявлены нарушения в действиях ответственных сотрудников государственных органов , 3 ответственных сотрудника были освобождены от занимаемой должности, 22 ответственных лица получили дисциплинарное взыскание “выговор”, 6 ответственным лицам применено дисциплинарное взыскание "штраф" в размере 30,0% от среднемесячной заработной платы, 3 ответственных работника привлечены к административной ответственности за халатное отношение к своей работе.
В результате анализа проблем и недостатков, выявленных Омбудсманом на основании обращений граждан, был разработан ряд предложений и рекомендаций по внесению изменений и дополнений в законодательство, которые переданы в соответствующие государственные органы и организации для изучения.
Отдельно следует отметить, что в 2022 году к Омбудсману поступило 61 обращение от иностранных граждан, граждан Узбекистана за рубежом, омбудсменов иностранных государств. Из них 26 обращений направлены Омбудсменами Казахстана, Кыргызстана, Армении, Российской Федерации и других стран. Более 70 процентов этих обращений были разрешены положительно.
В частности, по уголовному делу возбужденное в третьем государстве в отношении гражданина Республики Узбекистан И.Ш., который был арестован в Грузии благодаря сотрудничеству с Народным защитником Грузии (омбудсманом), выбранная мера пресечения в виде заключения под стражу была заменена на домашний арест.
Также в результате работы, проведенной совместно с Акыйкатчы (Омбудсмен) Кыргызской Республики, приговор в отношении жителя Джизакской области Б.Р., признанный виновным по ряду статей Уголовного кодекса Кыргызской Республики был заменен штрафом по принципу гуманизма, и он был освобожден из зала суда. Кроме того Акыйкатчы (Омбудсмен) Кыргызской Республики оказала практическую помощь гражданину Б.Р. в оформлении документов для выезда за границу.
Представленная сегодня информация касается только деятельности Уполномоченного по правам человека по рассмотрению обращений. Очередной брифинг будет о деятельности Уполномоченного по предупреждению пыток в 2022 году.