Ўзбекистон, Туркия, Озарбайжон, Қозоғистон Республикаларининг Омбудсманлар институтлари вакилларидан иборат делегация аъзолари 2023 йилнинг 16 май куни Венгрия Республикаси Конституциявий суди раиси билан учрашишди. 15 нафар судиядан иборат Венгрия Конституциявий суди 1990 йилда ташкил этилган. Учрашувда суд раиси меҳмонларни ўз фаолияти билан таништирар экан Омбудсман институтининг қатор ваколатларига ҳам тўхталди. Унинг сўзларига кўра, Венгрия Омбудсмани қонунчиликнинг қўпол равишда бузилиши ҳолатини аниқлаган тақдирда Конституциявий судга инсон ҳуқуқлари манфаатида мурожаат қилиш ҳуқуқига эга. Мазкур ваколат Ўзбекистондаги Инсон ҳуқуқлари бўйича Омбудсманда ҳам мавжуд. Шу куни Омбудсманлар Венгрия Республикасининг миллий қамоқхоналар хизмати раҳбари билан ҳам учрашишди. Маълум бўлишича, Венгрияда жазони ижро этиш муассасалари, тергов ҳибсхоналари каби ёпиқ муассасалар Ички ишлар вазирлигидан мустақил равишда ташкил этилган.
Учрашувда маҳкум ва маҳбусларга яратилган шароитлар, уларни касбга ўргатиш, фойдали ишга жалб қилиш ва амалиётга жорий этилган инновацион технологиялар ҳақида маълумот берилди. Учрашувда ҳаракатланиш эркинлиги чекланган ёпиқ муассасаларга Миллий превентив механизм доирасида Омбудсман бошчилигида амалга ошириладиган мониторинг ташрифлари борасида Ўзбекистон, Озарбайжон, Туркия ва Қозоғистон давлатлари тажрибалари ва эришилган натижаларга тўхталинди.
Венгрия Омбудсманининг марказий офисида 150 нафардан ортиқ ходимлар фаолият юритади. 2022 йилнинг март ойларидан унинг 6 та ҳудудда минтақавий идоралари иш бошлаган. Ташрифнинг иккинчи куни доирасида меҳмонлар 10 нафар ҳодимдан иборат бўлган Венгрия Омбудсманининг Дебрецендаги ҳудудий офисида бўлишди. Ушбу офисда ногиронлиги бўлган шахслар мурожаатлари билан ишловчи алоҳида бўлим ташкил этилгани делегация аъзолари эътиборини тортди.
Шунингдек, ташкил этилган учрашувларда қочоқлар ва аҳолининг ижтимоий заиф гуруҳларининг ҳуқуқларини таъминлашда Омбудсман институтларнинг роли ҳамда инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтларнинг ҳуқуқни муҳофаза қилувчи идоралар билан ҳамкорлиги борасида ўзаро тажриба алмашилди.

Укрепляется сотрудничество Омбудсманов Узбекистана и Венгрии в сфере обеспечения прав человека
Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека Феруза Эшматова в настоящее время находится в Венгерской Республике с рабочим визитом. На 16-19 мая запланирован ряд встреч в рамках первой официальной конференции руководителей иститутов Омбудсмана и национальных правозащитных институтов, организованной Уполномоченным по основным правам Венгерской Республики Акосем Козмой.
16 мая 2023 года члены делегации в составе представителей институтов омбудсменов Республики Узбекистан, Турции, Азербайджана и Казахстана встретились с Председателем Конституционного суда Венгерской Республики. Конституционный суд Венгрии в составе 15 судей был создан в 1990 году. В ходе встречи председатель суда, знакомя гостей с деятельностью данного учреждения, коснулся также ряда полномочий института омбудсмана. По его словам, Омбудсман Венгрии в случае грубых нарушений закона в интересах прав человека имеет право обратиться в Конституционный суд. Этим полномочием также обладает Уполномоченный Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека.
В тот же день омбудсмены также встретились с главой Национальной пенитенциарной службы Венгерской Республики. Известно, что в Венгрии закрытые учреждения, такие как пенитенциарные учреждения и следственные изоляторы, действуют независимо от Министерства внутренних дел. На совещании была дана информация об условиях, созданных для осужденных и заключенных, их обучению профессиям, привлечении к полезному труду, внедряемых в практику инновационных технологиях.
На встрече были рассмотрены опыт и результаты, достигнутые странами Узбекистана, Азербайджана, Турции и Казахстана в отношении мониторинговых посещений закрытых учреждений с ограниченной свободой передвижения под руководством Омбудсмана в рамках Национального превентивного механизма.
В центральном аппарате Омбудсмана Венгрии работает более 150 сотрудников. С марта 2022 года начали работу 6 региональных офисов Омбудсмана.
Во второй день визита гости посетили региональный офис Омбудсмана Венгрии в Дебрецене, в котором работает 10 сотрудников. Внимание делегации было обращено на создание в этом ведомстве отдельного отдела по работе с обращениями инвалидов.
Также на встречах состоялся обмен опытом относительно роли институтов омбудсмена в обеспечении прав беженцев и социально незащищенных слоев населения, а также сотрудничества национальных правозащитных институтов с правоохранительными органами.