Ўзбекистон, Туркия, Озарбайжон, Қозоғистон Республикаларининг Омбудсманлар институтлари вакилларидан иборат делегация аъзолари 2023 йилнинг 16 май куни Венгрия Республикаси Конституциявий суди раиси билан учрашишди. 15 нафар судиядан иборат Венгрия Конституциявий суди 1990 йилда ташкил этилган. Учрашувда суд раиси меҳмонларни ўз фаолияти билан таништирар экан Омбудсман институтининг қатор ваколатларига ҳам тўхталди. Унинг сўзларига кўра, Венгрия Омбудсмани қонунчиликнинг қўпол равишда бузилиши ҳолатини аниқлаган тақдирда Конституциявий судга инсон ҳуқуқлари манфаатида мурожаат қилиш ҳуқуқига эга. Мазкур ваколат Ўзбекистондаги Инсон ҳуқуқлари бўйича Омбудсманда ҳам мавжуд. Шу куни Омбудсманлар Венгрия Республикасининг миллий қамоқхоналар хизмати раҳбари билан ҳам учрашишди. Маълум бўлишича, Венгрияда жазони ижро этиш муассасалари, тергов ҳибсхоналари каби ёпиқ муассасалар Ички ишлар вазирлигидан мустақил равишда ташкил этилган.
Учрашувда маҳкум ва маҳбусларга яратилган шароитлар, уларни касбга ўргатиш, фойдали ишга жалб қилиш ва амалиётга жорий этилган инновацион технологиялар ҳақида маълумот берилди. Учрашувда ҳаракатланиш эркинлиги чекланган ёпиқ муассасаларга Миллий превентив механизм доирасида Омбудсман бошчилигида амалга ошириладиган мониторинг ташрифлари борасида Ўзбекистон, Озарбайжон, Туркия ва Қозоғистон давлатлари тажрибалари ва эришилган натижаларга тўхталинди.
Венгрия Омбудсманининг марказий офисида 150 нафардан ортиқ ходимлар фаолият юритади. 2022 йилнинг март ойларидан унинг 6 та ҳудудда минтақавий идоралари иш бошлаган. Ташрифнинг иккинчи куни доирасида меҳмонлар 10 нафар ҳодимдан иборат бўлган Венгрия Омбудсманининг Дебрецендаги ҳудудий офисида бўлишди. Ушбу офисда ногиронлиги бўлган шахслар мурожаатлари билан ишловчи алоҳида бўлим ташкил этилгани делегация аъзолари эътиборини тортди.
Шунингдек, ташкил этилган учрашувларда қочоқлар ва аҳолининг ижтимоий заиф гуруҳларининг ҳуқуқларини таъминлашда Омбудсман институтларнинг роли ҳамда инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтларнинг ҳуқуқни муҳофаза қилувчи идоралар билан ҳамкорлиги борасида ўзаро тажриба алмашилди.

Cooperation between the Ombudsmen of Uzbekistan and Hungary in the field of ensuring human rights is being strengthened
Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights Feruza Eshmatova is currently in the Republic of Hungary on a working visit. A number of meetings are scheduled for May 16-19 within the framework of the first official conference of the heads of the Ombudsman institutions and national human rights institutions, organized by the Commissioner for Fundamental Rights of the Republic of Hungary Akos Kozma.
On May 16, 2023, members of the delegation consisting of representatives of the ombudsman institutions of the Republic of Uzbekistan, Turkey, Azerbaijan and Kazakhstan met with the Chairman of the Constitutional Court of the Republic of Hungary. The Hungarian Constitutional Court, composed of 15 judges, was established in 1990. During the meeting, the chairman of the court, introducing the guests to the activities of this institution, also touched upon a number of powers of the ombudsman institution. According to him, the Hungarian Ombudsman has the right to apply to the Constitutional Court in case of gross violations of the law in the interests of human rights. The Authorized Person of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan for Human Rights also has this authority.
On the same day, the Ombudsmen also met with the head of the National Prison Service of the Republic of Hungary. In Hungary, it is known that closed institutions such as penitentiaries and pre-trial detention centers operate independently of the Ministry of the Interior. At the meeting, information was given about the conditions created for convicts and prisoners, their training in professions, involvement in useful work, innovative technologies being introduced into practice.
The meeting reviewed the experience and results achieved by the countries of Uzbekistan, Azerbaijan, Turkey and Kazakhstan in relation to monitoring visits to closed institutions with limited freedom of movement under the leadership of the Ombudsman within the framework of the National Preventive Mechanism.
More than 150 employees work in the central office of the Hungarian Ombudsman. Since March 2022, 6 regional offices of the Ombudsman have started working.
On the second day of the visit, the guests visited the regional office of the Hungarian Ombudsman in Debrecen, which has 10 employees. The attention of the delegation was drawn to the creation in this department of a separate department for working with appeals from people with disabilities.
Also at the meetings, an exchange of experience took place regarding the role of ombudsman institutions in ensuring the rights of refugees and socially vulnerable groups of the population, as well as cooperation between national human rights institutions and law enforcement agencies.