Омбудсман Халқаро Республика институтининг (IRI) Евроосиё бўйича катта директори билан учрашди
2023 йилнинг 8 июн куни Тошкентда Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) Ф.Эшматова ҳамда Халқаро Республика институти (IRI) нинг Евроосиё бўйича катта директори Стивен Никс ўртасида учрашув бўлиб ўтди.
Суҳбат давомида меҳмонларга Омбудсман институтининг фуқаролар мурожаатлари билан ишлаш, ҳаракатланиш эркинлиги чекланган ёпиқ муассасаларга амалга оширилаётган мониторинг ташрифлари ва фуқаролик жамияти институтлари ҳамда нодавлат нотижорат ташкилотлари вакиллари билан йўлга қўйилган ҳамкорлик тўғрисида маълумот берилди.
Учрашувда Омбудсман ва Халқаро Республика институтларининг ҳамкорликда амалга ошираётган лойиҳалари ва улардан кўзланган натижалар ва келажакдаги режалар муҳокама қилинди.
Шунингдек, фуқароларнинг Омбудсманга электрон мурожаатлар юборишлари учун қўшимча қулайликлар яратиш мақсадида мобил платформа ишлаб чиқиш ва инсон ҳуқуқларига бағишланган рисола ва таҳлилий маълумотлар тайёрлаш борасида ўзаро фикр алмашилди.

О встрече со старшим директором по Евразии Международного республиканского института (МРИ)
8 июня 2023 года в г.Ташкенте состоялась встреча Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (омбудсмана) Ф.Эшматовой и старшего директора по Евразии Международного республиканского института (МРИ) Стивена Никса.
В ходе встречи гости были проинформированы о работе Института омбудсмана с обращениями граждан, мониторинге посещения закрытых учреждений с ограничением свободы передвижения, сотрудничестве с представителями институтов гражданского общества и негосударственных некоммерческих организаций.
На встрече были обсуждены проекты, реализуемые Омбудсманом и Международным республиканским институтом в сотрудничестве, а также ожидаемые результаты и планы на будущее.
Также состоялся обмен мнениями по развитию мобильной платформы в целях создания дополнительных удобств гражданам для направления электронных обращений Уполномоченному и подготовке брошюр и аналитических данных по правам человека.