2023 йилнинг 16 июнь куни давлат бошқаруви органлари ва фуқаролик жамияти институтлари ўртасидаги навбатдаги очиқ мулоқот бўлиб ўтди. “Инсон ҳуқуқлари ва эркинликларининг таъминланишида давлат бошқаруви органларининг фуқаролик жамияти институтлари билан ўзаро ҳамкорлиги: муаммолар ва уларнинг ечимлари” мавзусига бағишланган мазкур давра суҳбати БМТ Тараққиёт Дастурининг Ўзбекистондаги ваколатхонаси билан ҳамкорликда ташкил этилди.
Тадбирда Ўзбекистон Республикаси Олий суди, Адлия вазирлиги, Соғлиқни сақлаш вазирлиги, Ички ишлар вазирлиги, Ўзбекистонда Оила ва хотин-қизлар давлат қўмитаси, Бош прокуратура, Инсон ҳуқуқлари бўйича миллий маркази, Судьялар олий Кенгаши ҳамда 10 дан ортиқ фуқаролик жамияти институтлари фаоллари, жумладан Демократия ва инсон ҳуқуқлари институти, “Мадад” нодавлат ташкилоти, “Ҳуқуқий таянч” жамоат бирлашмаси, “Юксалиш” умумхалқ ҳаракати, “Тараққиёт стратегияси” маркази, Ўзбекистон Судьялари ассоциацияси ва бошқа ННТлари вакиллари ва ОАВ ходимлари иштирок этишди.
Мазкур давра суҳбатини ташкил этишнинг мақсади – давлат органлари ва фуқаролик жамияти институтлари ўртасида умумий мулоқот платформасини ўрнатиш орқали аҳолини ўйлантираётган масалалар юзасидан муҳокамаларни ўтказиш ва бу орқали бир қатор муаммоларга ечим топишдир.
Тадбирда қайд этилишича, бугунги кунда фуқаролик жамияти институтлари жамоатчилик назоратини амалга ошириш орқали фуқароларнинг давлат билан ўзаро самарали алоқасини таъминлаш, одамларнинг кайфиятини, мамлакатда кечаётган ўзгаришларга муносабатини аниқлашнинг муҳим воситаларидан бирига айланмоқда. Ўтган давр мобайнида мамлакатимизни демократик янгилаш жараёнида фуқаролик жамияти институтларининг роли ва аҳамиятини кучайтиришга, фуқароларнинг энг муҳим социал-иқтисодий муаммоларини ҳал этишга қаратилган 200 дан ортиқ қонун ҳужжатлари қабул қилингани ҳам бу соҳа ривожига бўлган катта эътиборни кўрсатади.
Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) Феруза Эшматова Омбудсман институти фуқаролик жамияти институтлари билан мустаҳкам ҳамкорлик ўрнатилгани ва 2 йилдан буён ўтказиб келинаётган мазкур платформа орқали уларни янада қўллаб-қувватлаш имконияти янада кенгайиб, очиқ мулоқот йўлга қўйилганлигини таъкидлаб ўтди.
- Янгиланган Конституциямизда Омбудсман институти қонунчилик таклифларини қонунчилик ташаббуси тартибида Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Қонунчилик палатасига киритишга ҳақли экани белгилаб қўйилди. Айтишим керакки, биз ушбу йўналишда ҳам фуқаролик жамияти институтлари билан ишлашга ва улар таклифларини ўрганиб, янада такомилига етказишга тайёрмиз. Шу нуқтаи назардан, давра суҳбатида фуқаролик жамияти институтлари томонидан билдирилаётган таклиф ва тавсиялар биз учун жуда муҳим.
Матильда Димовска, БМТ Тараққиёт Дастурининг Ўзбекистондаги доимий вакили
- Албатта ННТнинг инсон ҳуқуқларини таъминлашдаги ўрни беқиёс ва бу давлатнинг ривожланишига ижобий таъсир кўрсатувчи омиллардан ҳисобланади. Ўзбекистонда ҳозирги кунгача фуқаролик жамияти институтларини қўллаб-қувватлаш борасида кўплаб ислоҳотлар амалга оширилди. Лекин, шунга қарамасдан яна шу соҳада ишлаш керак бўлган йўналишлар мавжуд. Бугун биз Омбудсман ва суд ҳуқуқ тизимидаги давлат органлари билан биргаликда Финландия ҳукумати томонидан қўллаб-қувватланаётган лойиҳамиз доирасида ушбу масалаларни биргаликда муҳокама қилишдан хурсандмиз.
Давра суҳбатида таъкидланишича, фуқароларнинг ҳуқуқ ва эркинликларини ишончли ҳимоя қилишда суд мустақиллигини таъминлаш, одил судловга эришиш, қонунийликни мустаҳкамлаш муҳим аҳамият касб этади.
Тадбирда судьяларнинг одил судловни амалга оширишдаги фаолияти бўйича қонунчиликка ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш бўйича таклифлари ўрганилди.
Қайд этиш лозимки, бу каби мулоқотлар инсон ҳуқуқ ва эркинликларини таъминлаш бўйича мавжуд камчиликларни давлат органларининг ваколатли вакилларига етказиш ва у орқали тегишли соҳаларнинг ислоҳ қилинишига хизмат қилади.
Давра суҳбати якунида тадбир иштирокчилари томонидан инсоннинг шахсий, сиёсий, иқтисодий, ижтимоий ва маданий ҳуқуқларини ҳимоя қилишда давлат ҳокимияти ва бошқаруви органлари фаолиятининг очиқлигини янада таъминлаш орқали уларнинг фуқаролик жамияти институтлари билан ўзаро ҳамкорлик самарадорлигини ошириш, жамоатчилик назоратини янада кучайтириш ҳамда ногиронлиги бўлган шахсларга суд жараёнларида тенг имкониятлар яратиш, вояга етмаган шахсларга нисбатан қонунчиликда имтиёзлар яратиш юзасидан таклифлар берилди.

Details of the next open dialogue between government bodies and representatives of civil society in the field of human rights
It is known that for 2 years, the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) in cooperation with the Committee on Judicial-Legal Issues and Anti-Corruption of the Senate, has organized an open dialogue between government bodies and representatives of civil society in order to ensure human rights.
On June 16, 2023, another open dialogue took place between government bodies and civil society institutions. This round table on the topic “Cooperation between government bodies and civil society institutions in ensuring human rights and freedoms: problems and ways to solve them” was organized jointly with the UNDP Office in Uzbekistan.
The event was attended by representatives of the Supreme Court of the Republic of Uzbekistan, the Ministry of Justice, the Ministry of Health, the Ministry of Internal Affairs, the State Committee for Family and Women Affairs of the Republic of Uzbekistan, the Prosecutor General's Office, the National Center for Human Rights, the Supreme Council of Judges and activists from more than 10 civil society institutions, including the Institute for Democracy and Human Rights, the non-governmental organization Madad, the public association Legal Support, the public movement Yuksalish, Development Strategies. Center, the Association of Judges of Uzbekistan and other public organizations and media workers.
The purpose of organizing this round table is to create a common dialogue platform between government bodies and civil society institutions, to hold discussions on issues of concern to the population, and to find solutions to a number of problems along this path.
At the event, it was noted that today civil society institutions, through the exercise of public control, are becoming one of the most important tools for ensuring effective interaction between citizens and the state, determining people's moods, their attitude to the changes taking place in the country.
Over the past period, more than 200 legal documents were adopted aimed at strengthening the role and importance of civil society institutions and solving the most important socio-economic problems of citizens, which also indicates great attention to the development of this area.
Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) Feruza Eshmatova emphasized that the Ombudsman Institute has established close cooperation with civil society institutions and that this platform, which has been held for 2 years, is another opportunity to support them and establish an open dialogue with them.
- In our updated Constitution, it is determined that the institution of the ombudsman has the right to make legislative proposals to the Legislative Chamber of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan as a legislative initiative. I must say that we are ready to work with civil society institutions in this direction, to study and improve their proposals. In this context, the proposals and recommendations made by civil society institutions within the framework of this event are very important for us.
Matilda Dimovska, Permanent Representative of the United Nations Development Program in Uzbekistan
- Of course, the role of NGOs in ensuring human rights is incomparable and is one of the factors that positively influence the development of the country. To date, many reforms have been implemented in Uzbekistan to support civil society institutions. But, despite this, there are areas that need to be worked on in this area. Today, we are proud to be discussing these issues with the Ombudsman and the public authorities of the judiciary as part of our Finnish government-supported project.
The round table emphasized that ensuring the independence of the judiciary, achieving a fair trial, strengthening the rule of law are important for the reliable protection of the rights and freedoms of citizens.
At the event, the proposals of judges on introducing amendments and additions to the legislation on their activities in the field of administration of justice were studied.
It should be noted that such dialogues serve to inform the competent representatives of state bodies about the existing shortcomings in ensuring human rights and freedoms and through this serve to reform the relevant areas.
At the end of the round table, the participants of the event made a number of proposals aimed at improving the sphere of ensuring human rights, including by further ensuring the transparency of the activities of public authorities and administration in the field of protecting personal, political, economic, social and cultural rights, and increasing the effectiveness of interaction with civil society institutions , further strengthen public control and create equal opportunities for persons with disabilities in legal proceedings, create legislative preferences for minors.