Аниқланишича, Ф.Файзиев “Бухоро футбол клуби” МЧЖда 1990-2013 йилларда турли лавозимларда ишлаган.
2013 йил футбол клуби банкрот деб топилган. Клуб раҳбарияти томонидан “Бухоро ФК” МЧЖ ўрнига “Бухоро ПФК” МЧЖ ташкил этилиб, клуб фаолиятини давом эттираверган. Барча клуб ходимлари ва футболчилар тўлиқ янги ташкил қилинган клубга ишга ўтказилган. Бироқ, клуб фуқаро Ф.Файзиев олдида иш хақи ва мукофот пулларидан 33.808.533 сўм, ҳамда хизмат сафари ҳаражатларидан 30.052.322 сўм, жами 63.860.855 сўм қарздор бўлиб колган.
Ф.Файзиев “Бухоро профессионал футбол клуби” МЧЖда 2016-2018 йилларда ҳам лицензиялаштириш менеджери лавозимида ишлаган. Ушбу даврда ҳам 23 ой учун, ҳар бир ойда 1.881.690 сўмдан тўланиши лозим бўлган жами 43.278.870 сўм ойлик маош пуллари тўланмаган.
Ф.Файзиев бир неча маротаба Ўзбекистон Футбол Федерацияси ҳузуридаги махсус комиссияга ёзма равишда мурожаат этиб келган. Махсус комиссия Ф.Файзиевнинг аризаси юзасидан тегишли кўрсатмалар бериб келган бўлсада, “Бухоро ПФК” МЧЖ раҳбарияти Файзиев Файзилло олдидаги қарзларни маълум муддатгача чўзилишини ва тўланишини маълум қилган ҳолда, кафолат хати бериб, бироқ амалда тўловларни амалга оширмаган.
Мурожаатчи аризасида, иш вақтидан ташқари ҳам ишлагани сабабли, соғлиғи оғирлашгани, Хаттоки, иш вақтида оёқлари ўзига буйсунмай қолиб, оғир аҳволда тиббиёт бирлашмасига олиб кетилганида шифокорлар “Инсульт” ўтказганлигини ёзган.
Барча ҳужжатлар ўрганилгач, Омбудсман ҳозирда 2-гуруҳ ногирони бўлган Ф.Файзиев манфаатида тўланмаган иш хақи, хизмат сафари харажатлари ва мукофот пуллари ва унга етказилган маънавий зарарни ундириш бўйича фуқаролик ишлари бўйича Бухоро туманлараро судига даъво ариза киритди.
Суд томонидан Омбудсман даъво аризаси қисман қаноатлантирилиб, "Бухоро профессионал футбол клуби" МЧЖдан даъвогар Ф.Файзиев фойдасига иш ҳақи ва унга тенглаштирилган тўловлар учун жами 91 278 870 сўм ҳамда маънавий зарар учун 10 000 000 сўм ундирилиши бўйича қарор чиқарди. Вилоят аппеляция суди ажрими билан ундириладиган жами сумма миқдори 104 млн сўмга оширилди. Ҳозирда мурожаатчига 104 млн сўм маблағ ундириб берилган.

С «Футбольного клуба Бухара» МЧЖ взыскано 104 млн сумов в пользу его бывшего сотрудника   –  Омбудсман
Файзиев Ф, гражданин Бухары, обратился к Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (омбудсмана) по поводу взыскания заработной платы и других выплат и за нарушение трудовых прав.
Как выяснилось, что Файзиев Ф. работал в  «Футбольный клуб Бухара» МЧЖ в 1990-2013 годах на различных должностях.
В 2013 году футбольный клуб был признан банкротом. Руководство клуба учредило «Бухара ПФК» МЧЖ вместо «Бухара ФК» МЧЖ и продолжило деятельность клуба. Весь персонал клуба и игроки полностью переведены в новообразованный клуб. Однако клуб по-прежнему должен гражданину Файзиеву Ф. 33 808 533 сумов по заработной плате и премиям, а также 30 052 322 сумов по командировочным расходам на общую сумму 63 860 855 сумов.
Ф. Файзиев также работал менеджером по лицензированию в «Бухара Профессиональный футбольный клуб» МЧЖ в 2016-2018 гг. За этот период не выплачена месячная заработная плата в размере 43 278 870 сумов, которая должна быть выплачена из 1 881 690 сумов в месяц в течение 23 месяцев.
Ф. Файзиев неоднократно обращался в специальную комиссию при Федерации футбола Узбекистана. Хотя специальная комиссия дала соответствующие указания относительно заявления Файзиева Ф., руководство «Бухара ПФК» МЧЖ выдало гарантийное письмо, в котором говорилось, что задолженность Файзиеву Файзилло будет пролонгирована и погашена на определенный срок, но на практике они не сделали платежи.
В своем заявлении заявитель написал, что его здоровье ухудшилось из-за работы в нерабочее время, и даже что у него подкосились ноги во время работы, а когда его доставили в медобъединение в критическом состоянии, врачи установили что у него “Инсульт”.
Изучив все документы, Омбудсман обратился в Бухарский межрайонный суд с иском о взыскании невыплаченной заработной платы, командировочных расходов и премиальных, а также причиненного ему морального вреда, в пользу Файзиева Ф., который в настоящее время является инвалидом 2-й группы.
Суд частично удовлетворил иск Омбудсмена и вынес приговор о взыскании с ООО «Бухарский профессиональный футбольный клуб» в пользу истца Ф.Файзиева общей суммы 91 278 870 сумов заработной платы и приравненных к ней выплат и 10 000 000 сумов компенсации морального вреда. Решением областного апелляционного суда общая сумма взыскания увеличена до 104 млн сумов. В настоящее время c «Бухара ПФК» МЧЖ взыскано 104 млн сумов.