Андижонда аҳолининг ҳуқуқий хабардорлигини оширишга қаратилган тадбир ўтказилди
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 10 сентябрдаги “Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) фаолиятини такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Фармонига кўра, Омбудсманнинг устувор вазифаларидан бири сифатида қабул қилинган норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар мазмун моҳияти билан аҳолини таништириш, шу орқали аҳолининг ҳуқуқий онги ва ҳуқуқий маданиятини оширишга кўмаклашиш белгиланган.
Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) ўз фаолиятида аҳолининг ҳуқуқий хабардорлигини оширишга алоҳида эътибор қаратмоқда. Чунки, Омбудсманга юборилаётган мурожаатлар таҳлили сўнгги йилларда аҳолининг ижтимоий ҳимоясини мустаҳкамлаш, яшаш шароитларини яхшилаш борасидаги ислоҳотлардан хабардор этиш зарурлигини кўрсатмоқда. Шунинг учун 2022 йилдан эътиборан республиканинг чекка ҳудудларида маҳаллалар кесимида фуқароларга яратилган имконият ва имтиёзлардан аҳоли хабардорлигини оширишга қаратилган “Омбудсман мактаби” лойиҳаси амалга оширилмоқда.
Лойиҳа доирасидаги навбатдаги тадбир куни кеча Аниджон вилоятининг Шахрихон туманида ўтказилди. Унда тумандаги Абдусамад”, “Якка тут”, “Ўзбекистон”, “Наврўз”, “Янгиобод”, “Терактаги” “НомозгоҳМФЙларида яшовчи 250 нафарга яқин фуқаролар қамраб олинди.
Фуқаролар билан эркин мулоқот шаклида ўтган тадбирда иштирокчилар ўзларини қизиқтирган барча саволларга атрофлича жавоб олишди. Тадбирда болалар нафақасини олиш тартиби, уй-жой ва моддий ёрдам олиш ҳамда бошқа ижтимоий масалалар кўтарилди.
“Омбудсман мактаби” лойиҳаси доирасида Омбудсманнинг Андижон вилоятидаги минтақавий вакили Гулнора Абдувоҳидованинг фуқаролар мурожаатларини қабул қилди.

В Андижане состоялось мероприятие, направленное на повышение правовой грамотности населения
Согласно Постановлению Президента Республики Узбекистан от 10 сентября 2021 года «О мерах по совершенствованию деятельности Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмана)», одним из приоритетов деятельности Омбудсмана является ознакомление населения с содержанием нормативных правовых документов, тем самым повышая правовую грамотность населения и способствуя повышению правовой культуры.
Особое внимание Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (омбудсмен) уделяет повышению правосознания населения. Анализ обращений, поступивших к Омбудсману за последние годы, показывает необходимость информирования о реформах по усилению социальной защиты населения и улучшению условий жизни. В связи с этим, начиная с 2022 года, в отдаленных районах республики реализуется проект «Школа Омбудсмана», направленный на повышение осведомленности населения о возможностях и преимуществах, создающихся для граждан.
Очередное мероприятие в рамках проекта состоялось 27 октября 2023 года в Шахриханском районе Аниджанской области. В него вошли около 250 граждан, проживающих в съездах граждан в махаллях «Абдусамад», «Якка тут», «Узбекистан», «Навруз», «Янгиабад», «Терактаги», «Номозгох» района.
На мероприятии, прошедшем в форме свободного диалога с гражданами, участники получили подробные ответы на все интересующие их вопросы. На мероприятии был затронут порядок получения детского пособия, предоставления жилья и материальной помощи, а также другие социальные вопросы.
В рамках проекта «Школа омбудсмaна» региональный представитель Oмбудсмaна в Андижанской области Гульнара Абдувахидова приняла обращения граждан.