Қозоғистонда оиладаги зўравонликка қарши кураш масалалари жаҳон давлатлари омбудсманлари иштирокида муҳокама қилинди
2023 йилнинг 24 ноябрь куни Остонада “Оиладаги зўравонликка қарши кураш: муаммолар ва ечимлар” мавзусида халқаро конференция бўлиб ўтди. Қозоғистон Республикаси Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили томонидан ташкил этилган мазкур тадбирда инсон ҳуқуқлари соҳасидаги халқаро экспертлар, Евроосиё Омбудсманлар Альянси вакиллари ҳамда қатор давлатлар Омбудсманлари, нодавлат ва халқаро ташкилотлар, шунингдек, Қозоғистон Республикаси давлат органлари вакиллари иштирок этишди.
Оиладаги зўравонликнинг асосий сабаблари ва уларга қарши курашиш борасидаги илғор хорижий тажрибаларни ўрганиш мақсад қилинган ушбу халқаро тадбирда Ўзбекистон, Қирғизистон, Россия, Туркия, Франция, Армения, Сербия давлатларининг илғор тажрибаси ўрганилди.
Конференцияда сўз олган, Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) ўринбосари Бекзод Наримонов мамлакатимизда хотин-қизларнинг ҳуқуқ ва эркинликларини ҳимоя қилиш борасида олиб борилаётган ислоҳотлар ҳақида халқаро жамоатчиликни хабардор қилди. Шунингдек, оиладаги зўравонликка қарши курашга оид ташкилий-ҳуқуқий механизмларни изчил равишда такомиллаштириш ва Омбудсман институтининг ролини оширишга оид амалий таклифларни илгари сурди.
Тадбир иштирокчилари оила масъулияти ёшларга тушунтириш, уларнинг турмуш тарзини яхшилаш, профилактик чораларнинг самарадорлигини ошириш, оиладаги зўравонликни аниқлаш ва олдини олишда замонавий рақамли ёндашувларни жорий этиш масалалари муҳокама қилинди.
Шунингдек, оилавий зўравонлик қурбонларига ижтимоий ёрдам ва хизмат кўрсатиш билан шуғулланувчи инқироз марказлари ва оилани қўллаб-қувватлаш институтлари фаолияти таҳлил қилиниб, тавсиялар ишлаб чиқилди.

В Казахстане с участием омбудсменов стран мира обсудили вопросы борьбы с домашним насилием
24 ноября 2023 года в г. Астана прошла международная конференция на тему «Борьба с домашним насилием: проблемы и решения». В мероприятии организованном Уполномоченным по правам человека Республики Казахстан приняли участие международные эксперты в области прав человека, представители Евразийского Альянса омбудсменов, омбудсмены ряда стран, неправительственные и международные организации, а также представители государственных органов Республики Казахстан.
Передовой опыт Узбекистана, Киргизии, России, Турции, Франции, Армении и Сербии был изучен на данном международном мероприятии, целью которого было изучение основных причин домашнего насилия и передового зарубежного опыта борьбы с ним.
Выступая на конференции, Заместитель Уполномоченного Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (омбудсмена) Бекзод Наримонов проинформировал международное сообщество о реформах, проводимых по защите прав и свобод женщин и девушек в нашей стране. Также он выдвинул практические предложения по последовательному совершенствованию организационно-правовых механизмов борьбы с домашним насилием и повышению роли института омбудсмена.
Участники мероприятия обсудили вопросы касающиеся повышения осведомленности молодых людей о семейной ответственности, улучшения их образа жизни, повышения эффективности профилактических мер, внедрения современных цифровых подходов к выявлению и предотвращению домашнего насилия.
Также проанализирована деятельность кризисных центров и институтов по поддержки семьи, которые занимаются оказанием социальной помощи и услуг жертвам домашнего насилия и разработаны рекомендации.