Инсон ҳуқуқлари бўйича Омбудсман БМТ томонидан ўтказилаётган тадбирлар доирасида қатор учрашувлар ўтказди
БМТ томонидан Женевада ўтказилаётган тадбирлар доирасида жорий йилнинг 15 декабрь куни Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (Омбудсман) Феруза Эшматова БМТнинг Аёлларга нисбатан камситишнинг барча турларини бартараф этиш қўмитаси аъзоси Каролина Харвей билан учрашди.
Ўзаро мулоқот давомида Омбудсман Ўзбекистоннинг болалар ва хотин-қизларни зўравонликнинг барча шаклларидан ҳимоя қилиш бўйича давлат сиёсатига тўхталиб, қонунчилик асосларининг мустаҳкамлангани, қолаверса, аёлларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш бўйича белгиланган имтиёзлар ҳамда 2030 йилга қадар Ўзбекистон Республикасида гендер тенгликка эришиш стратегиясининг амалга оширилаётгани ва бу ўзининг самарасини бераётганини маълум қилди.
Шунингдек, учрашувда Омбудсман институтининг асосий фаолият йўналишлари, фуқаролар мурожаатларини кўриб чиқиш тартиби, хотин-қизлардан юбориладиган мурожаатларда кўтариладиган масалалар, жамоатчилик гуруҳлари билан жазони ижро этиш муассасаларига ўтказилаётган мониторинг ташрифлари ва ёпиқ муассасаларда сақланаётган аёлларга яратилган шароитлар ҳақида сўз борди.
Каролина Харвей хотин-қизлар ҳуқуқларини таъминлашдаги Омбудсман институтининг ўрнига тўхталар экан, бу борада Ўзбекистонда амалга оширилган ислоҳотларни эътироф этди. Хусусан, хотин-қизлар ва болалар ҳуқуқлари, эркинликлари ҳамда қонуний манфаатларини ишончли ҳимоя қилиш тизимини янада такомиллаштирилгани, оилавий зўравонлик учун жазо чоралари белгиланганлигини юқори баҳолади.
Суҳбат давомида К. Харвей Омбудсман томонидан БМТнинг халқаро Конвенциялар ижроси бўйича муқобил маърузалар киритиш амалиётининг йўлга қўйилганини ижобий баҳолаб, бу борада ҳамкорликка тайёрлигини билдирди.
Шу куни Омбудсман БМТ ногиронлар ҳуқуқлари қўмитаси Котибияти мудири Жорж Арай ҳамда “UPR Info”ноҳукумат ташкилотининг масъуллари билан ҳам учрашди.
Дастлаб суҳбатдошларга, “Инсон қадри ва манфаатлари учун” деган эзгу ғоя асосида Ўзбекистонда амалга оширилаётган ислоҳотларда ногиронлиги бўлган шахсларга тенг имкониятлар яратиш масаласига алоҳида эътибор қаратилаётгани қайд этилди. Хусусан, 2020 йилда янги таҳрирдаги "Ногиронлиги бўлган шахсларнинг ҳуқуқлари тўғрисида"ги Қонун қабул қилингани ва Давлат раҳбарининг халқаро ташаббуси доираси Ногиронлар ҳуқуқлари тўғрисидаги конвенция ратификация қилингани ва бу борада амалга оширилаётган ишлар ҳақида маълумот берилди.
Ўзаро мулоқот давомида Омбудсманнинг ногиронлиги бўлган шахсларга тенг имкониятлар яратиш борасидаги ўрганишлари, ҳаракатланиш эркинлиги чекланган муассасаларнинг ҳам имконияти чекланган шахсларга мослаштирилиши борасида Омбудсман ташаббуси билан ишлаб чиқилган йўл харитаси ва ногиронлиги бўлган шахслар томонидан юборилаётган мурожаатлар таҳлили ҳақида ҳам фикр алмашилди.
Халқаро экспертлар Ўзбекистоннинг ногиронлиги бўлган шахсларга тенг имкониятлар яратишдаги халқаро мажбуриятларини бажариш бўйича илгарилаб бораётганини эътироф этиб, қонун ҳужжатлари ижроси юзасидан парламент назоратини олиб бораётган Омбудсман институти билан ҳамкорлик қилишдан манфаатдор эканликларини билдиришди.
Ўзбекистонда Омбудсман институтининг ҳуқуқ ва ваколатлари кенгайиб бораётгани, хусусан, унга қонунчилик ташаббуси ҳуқуқи берилгани, нафақат мазкур институтининг, балки барча ногиронлиги бўлган шахсларнинг ҳам ютуғидир- деди БМТ ногиронлар ҳуқуқлари қўмитаси Котибияти мудири Жорж Арай.
Ўзаро дўстона ва конструктив руҳда ўтган учрашувларда томонлар истиқболда ўзаро манфаатли ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш юзасидан фикр алмашишди.
Эслатиб ўтамиз, Омбудсман Женевага ташрифи доирасида БМТнинг Қийноқларга қарши қўмитаси котибияти раҳбари Х.Леоз Инвернон билан ҳам учрашган эди.

Уполномоченный Олий мажлиса по правам человека (Омбудсмен) провел ряд встреч в рамках деятельности ООН
15 декабря текущего года  в честь мероприятий, проводимых ООН в Женеве представитель Олий Мажлиса по правам человека (омбудсмен) Феруза Эшматова встретилась с членом Комитета ООН по ликвидации всех видов дискриминации в отношении женщин Каролиной Харви.
В ходе взаимодействия Омбудсмен коснулся государственной политики Узбекистана по защите детей и женщин от всех форм насилия, укреплению законодательной базы, а также установленных льгот по комплексной поддержке женщин и реализации Стратегии достижения гендерного равенства в Республике Узбекистан до 2030 года.
Также на заседании были рассмотрены основные направления деятельности института Омбудсмена, порядок рассмотрения обращений граждан, затронуты обращения, направленные женщинами, проведен мониторинг мест лишения свободы и условии созданных для женщин, содержащихся в закрытых учреждениях.
Каролина Харви, выступая от имени Института омбудсмена по обеспечению прав женщин, высоко оценила реформы, проводимые в Узбекистане в этом направлении. В частности, она высоко оценила дальнейшее совершенствование системы надежной защиты прав, свобод и законных интересов женщин и детей, а также установление мер наказания за насилие в семье.
Во время интервью К. Харви положительно оценила внедрение омбудсменом практики представления альтернативных отчетов о выполнении международных конвенций ООН и выразила готовность к сотрудничеству в этом направлении.
В тот же день омбудсмен встретился с главой секретариата Комитета ООН по правам инвалидов Джорджем Араем и представителями НПО «УПР Инфо».
Во-первых, на было отмечено, что в реализуемых в Узбекистане реформах, основанных на благородной идее «Во имя ценностей и интересов человека», особое внимание уделяется вопросу создания равных возможностей для лиц с инвалидностью. В частности, в 2020 году в рамках международной инициативы Главы государства принята новая редакция Закона «О правах лиц с инвалидностью» и ратифицирована “Конвенция о правах инвалидов”.
В ходе взаимодействия также состоялся обмен мнениями об исследованиях Омбудсмена по созданию равных возможностей для лиц с инвалидностью, разработанной по инициативе Омбудсмена дорожной карты по адаптации учреждений с ограниченной свободой передвижения лиц с инвалидностью, а также проведен анализ обращений, направленных лицами с инвалидностью.
Международные эксперты признали прогресс Узбекистана в выполнении международных обязательств по созданию равных возможностей для лиц с инвалидностью и выразили заинтересованность в сотрудничестве с Институтом омбудсмена, контролирующим исполнение законодательства.
В своем выступлении отметил Георгий Арай, глава секретариата Комитета ООН по правам инвалидов, что права и полномочия Института омбудсмена в Узбекистане расширяются, в частности,  предоставление права законодательной инициативы, является достижением не только этого института, но и всех лиц с инвалидностью.
В ходе встреч, прошедших в дружественной и конструктивной атмосфере, стороны обменялись мнениями по дальнейшему укреплению взаимовыгодного сотрудничества в будущем.
Следует отметить, что в ходе визита в Женеву Омбудсмен также встретился с главой секретариата Комитета ООН против пыток Х. Леозом Инверноном.